Przejdź do głównej zawartości

Żegnaj przemocy! - Wydawnictwo Zakamarki

 Dzisiejszy wpis będzie jednym z ważniejszych jakie pojawiły się do tej pory na tym blogu, jak nie najważniejszy. Dziś chcę  Was zachęcić do niezwykle ważnej lektury Żegnaj przemocy!, książki zawierającej mowę, którą  Astrid Lindgren wygłosiła podczas ceremonii odebrania Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich w 1978 roku. Głównym przeslaniem tego przemówienia było potępienie i mocne sprzeciwienie się przemocy zwłaszcza wobec dzieci, które dla pisarki zawsze były najważniejsze. W bardzo mocnych słowach potępiła wszelakiego rodzaju kary cielesne, które niestety nadal są stosowane wobec dzieci. Podkreśliła jak wielce krzywdzące jest wykorzystywanie przez dorosłych swojej naturalnej przewagi nad dziećmi i wyraziła głęboką  nadzieję, że kwestia ta zostanie uregulowana prawnie. I tak też się stało, w wielu krajach, w tym Polsce, stosowanie kar cielesnych jest zabronione przez prawo. Niestety jak pokazuje nam życie, daleka droga jeszcze przed nami zanim wszystkie dzieci będą mogły cieszyć się beztroskim i wolnym od przemocy dzieciństwem.


W książeczce zawarto także przedmowę Marty Santos Pais oraz posłowie Thomasa Hammarberga, którzy są zaangażowani w struktury ONZ w ochronę praw dziecka. Dowiadujemy się z nich miedzy innymi tego, iż próbowano wpłynąć na Astrid Lindgren aby ta nieco złagodziła ton swojego przemówienia. Pisarka jednak uparła się i wygłosiła ją w całości i bez żadnych zmian.

Wydana przez wydawnictwo Zakamarki pozycja, jest na prawdę ważną lekturą dla każdego z nas. Uważam, że każdy dorosły powinien ją poznać. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie