Dzisiejszy wpis będzie jednym z ważniejszych jakie pojawiły się do tej pory na tym blogu, jak nie najważniejszy. Dziś chcę Was zachęcić do niezwykle ważnej lektury Żegnaj przemocy!, książki zawierającej mowę, którą Astrid Lindgren wygłosiła podczas ceremonii odebrania Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich w 1978 roku. Głównym przeslaniem tego przemówienia było potępienie i mocne sprzeciwienie się przemocy zwłaszcza wobec dzieci, które dla pisarki zawsze były najważniejsze. W bardzo mocnych słowach potępiła wszelakiego rodzaju kary cielesne, które niestety nadal są stosowane wobec dzieci. Podkreśliła jak wielce krzywdzące jest wykorzystywanie przez dorosłych swojej naturalnej przewagi nad dziećmi i wyraziła głęboką nadzieję, że kwestia ta zostanie uregulowana prawnie. I tak też się stało, w wielu krajach, w tym Polsce, stosowanie kar cielesnych jest zabronione przez prawo. Niestety jak pokazuje nam życie, daleka droga jeszcze przed nami zanim wszystkie dzieci będą mogły cieszyć się beztroskim i wolnym od przemocy dzieciństwem.
W książeczce zawarto także przedmowę Marty Santos Pais oraz posłowie Thomasa Hammarberga, którzy są zaangażowani w struktury ONZ w ochronę praw dziecka. Dowiadujemy się z nich miedzy innymi tego, iż próbowano wpłynąć na Astrid Lindgren aby ta nieco złagodziła ton swojego przemówienia. Pisarka jednak uparła się i wygłosiła ją w całości i bez żadnych zmian.
Wydana przez wydawnictwo Zakamarki pozycja, jest na prawdę ważną lekturą dla każdego z nas. Uważam, że każdy dorosły powinien ją poznać.
Współczesne tempo życia często prowadzi do chronicznego stresu i przemęczenia. Medytacja może być skutecznym narzędziem w walce z tymi problemami, oferując chwilę wytchnienia i możliwość regeneracji. Regularne sesje medytacyjne pomagają w osiągnięciu równowagi psychicznej i emocjonalnej. Dzięki medytacji można nauczyć się lepiej radzić sobie z trudnościami i cieszyć się pełnią życia. Więcej praktycznych porad na temat medytacji dostępnych jest na stronie: https://pomedytuj.pl/.
OdpowiedzUsuń