Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ. 

Przechodząc do sedna sprawy, do realizacji naszego eksperymentu potrzebowaliśmy:

- wyciętych z papiery kwiatków (my nasze wydrukowaliśmy, ale można samemu wyciąć),
- talerzy (lub misek) w ilości odpowiadającej ilości kwiatków,
- nożyczek,
- oraz wody 



Krok 1.
Wycięcie kwiatków



Krok 2.
Złożenie płatków kwiatów tak aby jeden płatek nie blokował drugiego.





Nasze kwiatki po złożeniu :-)


Krok 3.
Nalać na naczyń wody


Krok 4.
Delikatnie położyć kwiatka na wodzie (należy zrobić to bardzo delikatnie, tak aby woda nie zamoczyła płatków, gdy jednak tak się stanie płatki się skleją i niestety kwiat nie rozkwitnie. (patrz żółty kwiatek :-)).


Teraz obserwujemy jak płatki po kolei rozkładają się





Po ok. 30 sekundach nasz kwiatek rozkwitł prawie w całości :-)




Z naszych obserwacji wynika, że ostatni płatek rozkwita najdłużej, natomiast pierwsze płatki zaczęły rozkwitać niemalże natychmiast po ułożeniu na wodzie. Gdy wszystkie poza ostatnim płatkiem rozłożyły się, musieliśmy poczekać dłuższą chwilę


Popatrzcie kwiatek rozkwitł w niemalże minutę po włożeniu dowody :-)









Niestety nasz żółty kwiatek nie rozkwitł do końca, woda dostała się do kilku płatków i je do siebie skleiła.




Do tego momentu nasz kwiat rozkwitł sam...


...a tutaj już po moim otwarciu sklejonych płatków. Wyraźnie widać zamoczone miejsca, gdzie na kwiatku czerwonym i pomarańczowym nie było śladów wody.


Ignasiowi jak na miłośnika kwiatków wszelkiej maści eksperyment bardzo się spodobał :-) 


I tradycyjnie kilka słów wyjaśnienia :-)

Nasze kwiatki rozkwitły w wodzie ponieważ papier składa się głównie z włókien roślinnych w których znajdują się kapilary. Są to bardzo cieniutkie rurki, przez które w roślinach jest transportowana woda nawet do wysokości 10 metrów. Działanie tego własnie procesu spowodowało, że nasze papierowe kwiaty po włożeniu do wody rozkwitły, spęczniały pod wpływem sił działających w kapilarach na cząsteczki wody. Podobny proces możemy zaobserwować po wkładając zwiędnięte kwiaty dowody. 

Wpis powstał w ramach projektu PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI


Nasze poprzednie eksperymenty w ramach PIĄTKÓW;








Komentarze

  1. kiedyś przygotowując materiały do małego podróżnika widziałam ten eksperyment, nawet zapisałam do zrobienia...ale jakoś mi umknęło:) dzięki za przypomnienie:D Fajnie Wam wyszło<3
    :)
    Ps. rano jak sprawdzam linki do eksperymentów to wiem że I&k na bank będą zaraz z rana:D hehehe :*

    OdpowiedzUsuń
  2. pięknie u Was. Bardzo inspirująco

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale fajny pomysł. W sam raz dla przedszkolaków!

    OdpowiedzUsuń
  4. Czasami żałuję, że moi rodzice nie wpadali na takie interesujące pomysły eksperymentów, stosunkowo mało czasu mieli dla nas dzieci, ale to były inne okoliczności, wszystko na kartki, pustki w sklepach, musieli wykazywać się inną kreatywnością.

    OdpowiedzUsuń
  5. Miałam kiedyś taki zestaw do malowania. Był idealny do robienia świątecznych dekoracji :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Lotti Karotti czyli świetna gra rodzinna od Smarkacz.pl

U nas kolejna fantastyczna gra, którą chcemy Wam pokazać. Niedawno zagościła w naszym domu a już zdobyła nasze serca. Przeurocze króliczki oraz marchewka, która potrafi wpędzić w niezłe tarapaty graczy czyli Lotti Karotti we włanej postaci. Proste zasady i duże kolorowe elementy do znaki rozpoznawcze gry, które gwarantują dobrą zabawę. Nasza pochodzi ze sklepu Smarkacz.pl

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.