Przejdź do głównej zawartości

małe - Wydawnictwo Zakamarki

Kochani, dziś chce Wam napisać o bardzo wyjątkowej książce, która na mnie osobiście zrobiła ogromne wrażenie i właściwie od wczoraj, kiedy pierwszy raz ją przeczytałam myślę o niej. "małe" to nowość jaka ukazała się nakładem wydawnictwa Zakamarki. Bohaterowie nie otrzymali tutaj imion, autora Stina Wirsen określa ich jako Małe (dziecko) oraz Jedno i Drugie (rodzice). Z pozoru jest to przeciętna rodzina 2+1 dziecko chodzi do przedszkola i lubi gdy w domu jest spokój i nikt się nie kłóci. Niestety szybko okazuje się, że kłótnie są tutaj na porządku dziennym, co powoduje, że Małe się boi. Pewnego razu po kolejnej awanturze Jedno opuszcza dom. Małe boi się i uważa, że to jego wina. Opowiada o wszystkim swojej nauczycielce w przedszkolu, która postanawia zmienić życie Małego 😔😔😔

 

Jak widzicie jest to niezwykle smutna i przejmująca historia, historia, która zapewne dotyczy wielu dzieci. Pokazuje jak my dorośli często nieświadomie krzywdzimy nasze pociechy. Jak powodujemy, że boją się własnego domu, który przecież powinien być bezpieczną przystanią, do której zawsze, ale to zawsze mogą wraca bez względu na wszystko.Obok treści na uwagę zasługują także ilustracje, które niezwykle trafnie oddają emocje i klimat książki. Uważam, że bardzo trafne jest tu ukazanie bohaterów nie jako prawdziwych ludzi a pewnego rodzaju postaci jak z bajki.  
Kochani polecam tą książkę każdemu, także dorosłym, a właściwie przede wszystkim osobom dorosłym...

"Rzecz jasna dzieci powinny szanować rodziców, ale doprawdy, rodzice powinni szanować również swoje dzieci i nie nadużywać naturalnej przewagi nad nimi"


Komentarze

  1. Życie to nie jest bajka niestety i są takie dzieci co mają smutne domy ....

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.