Przejdź do głównej zawartości

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland, sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie korzystać. Pytań jest oczywiście więcej a my dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na część z nich. 
Gabaryty 

Pierwszą kwestię jaką Wam opiszę to gabaryty posiadanego przez nas zestawu czyli bujaka, zjeżdżalni i blatu. Są to bardzo istotne dane techniczne, gdyż sprzęt po rozłożeniu jest dość sporych rozmiarów i musimy to mieć pewność, że zmieści się na przestrzeni którą możemy mu dedykować.

Poniżej podaję poszczególne wymiary:

Bujak

* długość wygiętej części bujaka - 80 cm,
* szerokość - 50 cm,
* całkowita długość - 100 cm. Po nałożeniu na bujak (ułożony bokiem) blatu otrzymujemy stolik o wymiarach:


Stolik

* wysokość - 52 cm,
* długość blatu (w najdłuższym miejscu) - 100 cm,
* szerokość blatu (w środkowym miejscu) - 45 cm.
Po ustawieniu bujaka ze zjeżdżalnią otrzymujemy zestaw o wymiarach:


* bujak 100 cm,
* zjeżdżalnia - 125 cm,
* cały zestaw - 180 cm.

Tak więc aby postawić bujak ze zjeżdżalnią potrzebujemy 1,80 metra. Musimy jednak pamiętać o tym, iż do tego wymiaru musimy dodać jeszcze około półtora metra, tak aby dziecko miało możliwość swobodnego wejścia na bujak jak i zjazdu ze zjeżdżalni. Także całościowa przestrzeń wahać się będzie w granicy 3,5 - 4 metrów.
Bezpieczeństwo

Kwestię bezpieczeństwa musimy rozpatrywać w dwóch kategoriach:

* bezpieczeństwo techniczne,
* oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Bezpieczeństwo techniczneBezpieczeństwo techniczne to przygotowanie sprzętu do użytkowania. I tutaj nie ma żadnych wątpliwości, że produkty Good Wood Poland są 100% bezpieczne w użyciu. Każdy element został wykonany z najwyższą dbałością, całość jest masywna i solidna. Nic nie odstaje a drewno jest idealnie wyszlifowane. To co wyróżnia te produkty na rynku to pokrycie elementów filmem melaninowym czyli papierem nasączonym żywicą, która następnie jest nakładana na sklejkę w wysokiej temperaturze i pod bardzo wysokim ciśnieniem. Taka powierzchnia jest gładsza niż te malowane farbami, odporniejsza na ścieranie czy płowienie oraz wodoodporna. Trudniej także ją uszkodzić. Cały projekt jest bardzo dobrze przemyślany pod względem funkcjonalności. 

Bezpieczeństwo użytkowania

Przechodząc do bezpieczeństwa dziecka, które korzysta z zestawu, to przy założeniu, iż dziecko będzie się stosować do wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz będzie posiadało niezbędne umiejętności, to korzystanie jest w pełni bezpieczne. Jednak mowa tu o dziecku, w naszym przypadku półtorarocznym, więc zaufanie zarówno do umiejętności jak i stosowania wszystkich zasad bezpieczeństwa, jest znacznie ograniczone, a mamy tu do czynienia z dość wysoką zabawką, więc zawsze istnieje ryzyko upadku. Dlatego też, według nas, zabawa na bujaku jest w pełni bezpieczna tylko i wyłącznie pod pełnym i ciągłym nadzorem osoby dorosłej. Ten wniosek wydaje nam się w pełni naturalny, gdyż idąc z dzieckiem na plac zabaw, także cały czas go pilnujemy aby nic mu się nie stało. 

Wiek

Jeśli chodzi o wiek dziecka od jakiego może zacząć korzystać z bujaka to producent sugeruje pierwszy rok życia. Ja osobiście przesunęłabym tą granicę o rok i powiedziała, że maluszek może być kołysany na rękach rodzica leżącego na bujaku już od wieku niemowlęcego. Wiemy jak duży wpływ ma bujanie na rozwój maluchów, a taka aktywność dostarczyłaby im dodatkowych bodźców. Jeżeli chodzi o górną granicę, to według nas taka nie istnieje. Zarówno Ignacy, ja jak i mój mąż chętnie korzystamy z bujaka :-)Korzyści płynące z zabawy

Jeżeli chodzi o korzyści jakie płyną z zabawy, to jest ich sporo. Oczywiście dla dziecka największe znaczenie ma dobra zabawa i możliwość ciekawej aktywności fizycznej, jednak to nie jedyne korzyści jakie płyną z takiej zabawy. Po pierwsze dziecko rozwija motorykę dużą czyli poruszanie całego ciała i umiejętność kontrolowania go. Zaczyna dostrzegać niebezpieczeństwo i świadomie go unika. Ćwiczy równowagę, koordynację oraz buduje masę mięśniową. Pobudza czucie głębokie oraz ćwiczy logiczne myślenie. Wszystkie te umiejętności mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.


Aktywności 

Gdy już wiemy z jakim sprzętem mamy do czynienia, możemy przejść do możliwości jego wykorzystania. A tu muszę przyznać jest wiele opcji. Zacznijmy od tych oczywistych czyli wspinanie się na bujak i schodzenie z niego. U nas Nikodem mimo, iż jest wysokim półtorarocznym szkrabem, nie jest wstanie wejść samodzielnie na bujak, jednak aby mu to umożliwić podstawiamy mu deskę (sprawdzi się także każdy rodzaj podestu itp.) która bardzo dobrze się w tej roli sprawdza. Oczywiście to, iż synek nie potrafi (jeszcze) wejść samodzielnie na bujak, nie oznacza, że Wasze dzieci w tym samym wieku nie będą w stanie też tego zrobić samodzielnie. Myślę, że to kwestia wyćwiczenia i u nas za kilka tygodni synek nie będzie potrzebował podwyższenia :-)  
 Gdy do bujaka dostawimy zjeżdżalnię, mamy mini plac zabaw w domu. Wspinanie się i zjeżdżanie to jedne z ulubionych aktywności dzieci na placu zabaw, więc możliwość takiej zabawy w domu, na pewno będzie dla ich atrakcyjna. Nikoś upodobał sobie także wchodzenie na zjeżdżalnię, co jest dla niego nową umiejętnością, gdyż na placu zabaw nigdy mu się ta sztuka nie udała, a próbował zawzięcie kilkukrotnie :-)


Producent pomyślał o wszystkim i zjeżdżalnia jest dwustronna. Dla dzieci, które mogą czuć lekką obawę przed wchodzeniem na zjeżdżalnie po gładkiej powierzchni, na drugiej stronie są umieszczone listewki, które znacznie ułatwiają wspinaczkę do góry. Zjeżdżalnia to także bardzo atrakcyjna rampa dla autek :-) 


Gdy odwrócimy bujak i nałożymy na niego zjeżdżalnie (tu musimy zwrócić szczególną uwagę na to aby szczebelka, które znajdują się na pod spodem odpowiednio zostały umieszczone, tak aby zjeżdżalnia była w bezruchu) otrzymujemy platformę do bujania na której możemy leżeć, siedzieć lub stać. Nikoś co prawda usiadł na platformie, jednak nie był jeszcze chętny do bujania (na tą zabawę przyjdzie jeszcze czas :-)), z kolei Ignacy stał się wielki jej fanem :-)


 Oczywiście bujać można się także w samym bujaku i z tej formy bujania Nikodem jest bardzo zadowolony :-) Bardzo często leży sobie w bujaczku i przegląda swoje książeczki, podobnie jak Ignacy :-) Jednak dla Młodego najciekawsze są zabawy ze starszym bratem, który z niewyczerpanymi pokładami cierpliwości powtarza wskazane przez Nikośka części ciała :-)

Dla obecnych i przyszłych posiadaczy bujaka bardzo polecamy wkładkę z Ikei. My naszą posiadamy już kilka lat i powiem szczerze, że gdy czekaliśmy na nasz bujak szukałam osoby, który by nam uszyła taką wkładkę i jestem pewna, że bym znalazła, gdyby nie Ignacy, który podpowiedział mi takie rozwiązanie :-) Nie byłam jedynie pewna rozmiaru, ale gdy złożyliśmy bujak, okazało się, że pasuje idealnie :-) Wkładkę znajdziecie TUTAJ Na tak ustawionym bujaku można się także świetnie bawić. Bujanie na stojąco czy siedząco to dopiero frajda.


Ignacy upodobał sobie także czytanie na bujaku :-)


Młody z kolei pokochał swój "namiot". Wystarczy zarzucić na bujak koc i mamy bazę jak za dawnych lat. Dzieci uwielbiają chować się i mieć takie miejsca gdzie mogą się ukryć i tu bujak sprawdza się ponownie rewelacyjnie. 

Na koniec chcę Wam pokazać jaki potencjał ma blat, a właściwie stolik, który otrzymujemy dzięki nałożeniu blatu. Dla nas okazał się rewelacją. Jego kształt niejako wymusza odpowiednie ustawienie się przy nim, dzięki czemu dziecko ma swobodny dostęp do całej powierzchni. Nikodem od kiedy dostał na pierwsze urodziny kuchnię, uwielbiał się nią bawić. Nie było dnia aby przy niej nie pichcił, jednak z powodu dość ograniczonej przestrzeni, jego zabawa nie mogła się rozwijać, z reguły kończyło się na ugotowaniu jajka i zrobieniu kawy czy upieczeniu grzanki. Gdy wpadłam na pomysł, aby postawić mu stolik obok kuchni, nagle okazało się, jakie odkrywają się przed nim możliwości zabawy a i czas jaki spędza teraz na zabawie jest o wiele dłuższy, a dzięki odpowiednio dużej przestrzeni nauczył się pięknie kroić warzywa :-)

Stolik sprawdza się nie tylko podczas zabawy w kuchni. Nikodem jest wielkim fanem różnego rodzaju puzzli i układanek. Te z reguły mają dość sporą ilość elementów i do tej pory nie mieściły się na jego stoliku, a na podłodze synek nie chciał ich układać. I tutaj stolik od Good Wood Poland ponownie przyszedł nam z pomocą. Nie ma już problemu z brakiem miejsca i Nikoś może układać swoje puzzle zawsze wtedy, kiedy ma na to ochotę :-)Bywają też u nas dni, gdy stolik przeobraża się w stół operacyjny :-)


Blat może się także okazać świetnym rozwiązaniem, gdy nie mamy dość miejsca aby bujak stał na stałe w jednym miejscu. Tak jest właśnie u nas. Co prawda w pokoju zabaw mieści się bez problemu, jednak na stałe nie może tam stać. I tu rozwiązaniem u nas okazało się wykorzystanie bujaka z blatem jako stolika w salonie. Genialne w swej prostocie!!!

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać Wasze wątpliwości, czy warto zainwestować w bujak Good Wood Poland, zapewniamy Was, że WARTO!!!Bujak znajdziecie TUTAJ


Komentarze

 1. Cudowna rzecz, zabawka wszech czasów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warta polecenia ta firma, bo chyba więcej takich zabawek robi...

   Usuń
 2. Ben sprzęt jest wstapnialy! Kilkanaście możliwości zastosowań, plac zabaw stolik. Coś wspaniałego! 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobrze i wyczerpująco odpisałaś ten sprzęt. Jest nie tylko ładny,ale i jest zabawą dla dzieci i zmusza je do ruchu. Co przy siedzeniu teraz w domu, jest mega ważne. Cieszę się że trafiłam na twój blog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dokłada cegiełkę do kształtowania kreatywności, ciekawa jestem, na ile jeszcze sposobów znajdzie zastosowanie. :)

   Usuń
 4. Ale to jest genialne! Chcę :D Nie słyszałam wcześniej o tym cudzie :O

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł, żeby bujak przekształcić na stolik. W życiu bym na takie coś nie wpadła!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wpis przydatny dla młodych rodziców, a sam sprzęt wygląda majestatycznie, choć kontuzjogennie. Za to ma kilka fajnych zastosowań. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wielozadaniowy mebel! Wnuczkom na pewno by się spodobał.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe wielofunkcyjne urządzenie, bardzo mi się podoba...

  OdpowiedzUsuń
 9. Super, że ten bujak można wykorzystywać na wiele sposobów :) wow nawet można mieć z niego stolik.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow, super to wygląda - a do tego ile zastosowań! Przy stoliku wymiękłam, bardzo fajne, zwłaszcza do małego mieszkania! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też pomyślałam o mieszkaniu crki, gdzie taki bujak by się sprawdził.

   Usuń
 11. Takie rzeczy to nie bardzo coś dla mnie, ale widać, że tej bujak jest naprawdę dobry ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie przemyślane wielozadaniowe mebelki, a jednocześnie zabawki, ile radości z ich wykorzystania. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niby jedna rzecz, a tyle nie oczywistych funkcji może spełniać ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. O mamo, jakie to jest fantastyczne! Z chęcią pokażę bratu, bo on ma małe dzieci

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne, aż nie do uwierzenia, ile ma funkcji!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajnie, że wszystko tak rzetelnie opisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jest nie tylko ładny,ale i jest zabawą dla dzieci i zmusza je do ruchu to jest najważniejsze

  OdpowiedzUsuń
 18. Spotkałam się z takim bujakiem tylko raz i nie sądziłam, ze może mieć tyle różnych zastosowań!

  OdpowiedzUsuń
 19. Wow! Ale czad! Zaskoczył mnie totalnie swoją wielofunkcyjnością. Zwłaszcza ta zjeżdżalnia bardzo pożądana w czasach, kiedy nie można wyjść na plac zabaw.

  OdpowiedzUsuń
 20. Takie wszystko w jednym! Świetna rzecz!

  OdpowiedzUsuń
 21. nie można się do niczego przyczepić, jakość i wielofunkcyjność mówią same za siebie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Pracowałam kiedyś w spółdzielni socjalnej, która robiła podobne rzczy

  OdpowiedzUsuń
 23. Fajny gadżet dla mniejszych i większych 👍

  OdpowiedzUsuń
 24. To jest wpanaiale, że ten sprzęt ma takie szerokie zastosowanie. Cenię takie rozwiązania. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ale fajny sprzęt. I tyle ma zastosowań! To bardzo przemawia na jego korzyść. Moi to już chyba za duzi na takie meble

  OdpowiedzUsuń
 26. A jak wygląda stan podłogi po użytkowaniu bujaka, rysuje się?

  OdpowiedzUsuń
 27. Czy można prosić o nazwę wkladki? Niestety podany link nie odnajduje strony w Ikea.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bujak oczywiście super. A skąd puzzle?

  OdpowiedzUsuń
 29. W ofercie firmy Ivel Electronics znajdziecie akcesoria do monitoringu, innowacyjne systemy alarmowe, domofony, czujnik gazu ziemnego i wiele więcej. Wszelkie informacje o produktach i cenach znajdziecie na stronie głownej.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wszystkim rodzicom polecam butelki do karmienia niemowląt to genialny dobrej ajkości produkt który się u nas super sprawdza. Jeśli macie maluszka w domu to kupicie taką butelkę. Polecam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.