Przejdź do głównej zawartości

Kolorowe ludziki - Zabawki z duszą

Od pierwszych dni życia Nikodema starałam się go wychowywać w duchu filozofii Marii Montessori. Z każdym kolejnym dniem upewniałam się w przekonaniu, iż obrałam dobrą drogę. Nasza przygoda z Montessori trwa do dziś a synek (obecnie 17-miesięczny toddlerek) bardzo lubi wszelkiego rodzaju pomoce inspirowane tą metodą. Ostatnie tygodnie jego serce skradł sorter Kolorowe ludziki, które powstały w polskiej pracowni rękodzieła Zabawki z DusząZestaw składa się z czterech podstawek, dwunastu ludzików, kart pracy z zadaniami oraz woreczka. Pomoc została wykonana ręcznie z najwyższą dbałością o szczegóły. Całość prezentuje się po prostu pięknie, przez co zachęca dzieci aby podjąć zabawę. 
Karty pracy dołączone do zestawu pozwalają na urozmaicenie zabaw poprzez wykonywanie określonych na kartach zadań. Mogą one polegać między innymi na dopasowaniu ludzika do koloru czy  położenia określnego koloru ludzika na inny (także określony w zadaniu) kolorze podstawki. My obecnie nie korzystamy jeszcze z kart, jednak gdy synek będzie gotowy, na pewno po nie sięgniemy. 
Zestaw Kolorowych ludzików to przykład na to jak prostota sprawdza się u dzieci. Nikodem uwielbia dopasowywać ludziki do kolorów na podstawce i umieszczać je w odpowiednich żłobieniach. Uczy się przy tym nazw kolorów, ale także ćwiczy wiele kluczowych dla prawidłowego rozwoju umiejętności takich jak:

- koordynacja ręka - oko,
- myślenie logiczne,
- inteligencję matematyczną,
- precyzję ruchów ręki,
- percepcję wzrokową, 
- koncentrację,
- czy cierpliwość. 
Z zestawem można bawić się na kilka sposobów i na różnych poziomach. Można (tak jak Nikoś na powyższych zdjęciach) wkładać ludziki w odpowiednie dziurki. Można także ustawiać ludziki na kolorowych kwadratach (ta wersja wymaga większej precyzji, gdyż ludziki lekko potrącone będą się przewracać). Można także włączyć do zabawy karty z zadaniami lub ustawić dowolnie ludziki (nie dopasowując ich kolorami) po czym zadaniem dziecka jest ustawienie ich na odpowiednich polach (zgodnych z kolorami). U nas ludziki wykorzystywane są także do zabaw tematycznych :-)To co chciałam podkreślić i co uważam za niezwykle istotną cechę tej pomocy, to możliwość jej dopasowania poziomem do dziecka. U maluszków, którzy rozpoczynają swoją przygodę z kategoryzacjami, można przygotować jedynie jedną podstawkę i trzy pasujące do niej ludziki. Gdy zaobserwujemy, iż maluszek radzi sobie z tym zestawem, możemy dodać kolejną podstawkę z ludzikami. Zasadę tą kontynuujemy aż do momenty gdy dziecko zacznie pracę na całym zestawie. Kolorowe ludziki, to propozycja dla najmłodszych inspirowana tabliczkami do gradacji kolorów Montessori. Maluszki podczas dobrej zabawy uczą się, a jak zapewne wiecie, właśnie taka nauka poprzez zabawę daje najlepsze efekty. U nas w domu zestaw okazał się bez wątpienia ogromnym hitem. Młody codziennie po niego sięga i w skupieniu układa po raz enty :-)

Polecamy serdecznie!!!  


Zestaw znajdziecie TUTAJ

https://www.facebook.com/Zabawki-z-duszą-659084424538097/

Komentarze

 1. Zachwycający jest ten zestaw! Nikoś radzi sobie doskonale! Bardzo mi się podobają te drewniane, kolorowe elementy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłabym takie dla mojego Nikosia, jednak on cały czas woli swobodną zabawę, nie umie się skupić tak na przedmiotach. Na razie podsuwamy mu różne rzeczy wykonana handmade, jednak głównie się nimi bawi, niż próbuje coś dopasować, czy umieścić we właściwym miejscu. 😉

   Usuń
 2. Sama bym się chętnie pobawiła :) jak byłam mała lubiłam takie zabawy, chociaż żadne metody wtedy nie były w modzie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie takie proste - a jednocześnie takie pomysłowe i zajmujące dla maluszka. Tylko pogratulować pomysłu twórcom tej zabawki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczna zabawka, dzieci uwielbiają takie logiczne zagadki, oczywiście na miarę ich wieku. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale mega zabawka :) bardzo rozwijającą i na pewno można zająć nią dzieci na długo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się wygląd całości - niby kolorowy zestaw, ale jednak nie plastikowy i kiczowaty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę że dziecko chetnie skupia się na zabawie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie proste zabawy jak widać są najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
 9. super zabawa, myślę, że mój synek byłby zachwycony, ostatnio bardzo absorbują go takie zabawy

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna zabawa połączona z poznawaniem kolorów dla najmłodszych. Widzę,że maluch jest bardzo skupiony na zabawie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa propozycja zabawek. Teraz szczególnie się przydadzą, kiedy maluchy muszą spędzić trochę czasu w domu.

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja chętnie się dowiem, cóż to za fantastyczny dywan :)?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Pięć sposobów na układanki lewopółkulowe_Część Pierwsza

Układanki lewopółkulowe jak sama nazwa wskazuje ćwiczą lewą półkulę mózgu, tą część która odpowiada za: - mowę i rozumowanie mowy, - obliczenia matematyczne, - pisanie, - logikę, - myślenie analityczne, - prawe pole widzenia, - zdolność rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku. Układanki lewopółkulowe które dzisiaj Wam pokarzemy ćwiczą: - zdolność naśladowania określonych wzorów,  - analizę i syntezę wzrokową, - dostrzeganie relacji pomiędzy elementami, - analizowanie wzoru, - porządkowanie od lewej do prawej, - uwagę  - i koncentrację. Mamy nadzieję, że spodobają Wam się nasze propozycje :-) Pierwsza nasza propozycja to odwzorowanie ułożonych na planszy ptaszków. Oczywiście wszystkie układanki lewopółkulowe wykonywane są po kolei zaczynając od górnej lewej krawędzi idąc w prawo.  Druga propozycja to odwzorowanie ułożonych klocków na planszy  Numer trzy to odwzorowanie planszy przy użyci