Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Wybuchowa dynia"

Wielkimi krokami zbliża się Halloween, i choć osobiście nie jestem zwolenniczką tego święto, to mieszkając w Wielkiej Brytanii, trudno przejść obok tego tematu obojętnie. Tak więc symbolicznie ale zawsze staramy się w jakiś sposób podejść do sprawy z rozwagą i oczywiście dobrą zabawą :-) W tym roku poza kilkoma dyniami, które Ignaś już wykonał zrobiliśmy jeszcze eksperyment "Wybuchowa dynia" :-). Prezentuje Wam go dzisiaj w ramach Piątków z eksperymentami


Do wykonania wybuchowej dyni Ignacy potrzebował:
- dyni :-),
- butelki octu,
- paczki sody oczyszczonej,
- płynu do naczyń,
- zielonej farby,
- i naczyń.


Pierwsze wycięłam górę dyni a Ignacy oczyścił ją z pestek.


Następnie do pojemnika wlał ok 6 łyżek płynu do mycia naczyń. 


Następnie do płynu do naczyń dodał zieloną farbę...i wymieszał.


Potem dodał całe opakowanie sody oczyszczonej......i wlał wszystko do wnętrza dyni.


Na koniec wlał do dyni całą butelkę octu :-)

Można też pominąć etap łączenia składników w naczyniu. Wtedy należy bezpośrednio we wnętrzu dyni umieścić po kolei wszystkie składniki :-) Ignacy wybrał jednak opcje wyżej opisaną :-)

Teraz już tylko pozostało obserwowanie wybuchu naszej dyni :-)Na koniec jeszcze krótkie wyjaśnienie, jak doszło do powstania naszego wybuchu. W momencie połączenia się kwasu octowego z sodą oczyszczoną tworzy się dwutlenek węgla (gaz), który powoduje nagazowanie się substancji i wytworzenie pęcherzyków. 

Wpis powstał w ramach PIĄTKÓW Z EKSPERYMENTAMI


Komentarze

 1. w duni jeszcze nie widziałam wybuchu. Fajnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł na zabawę. Muszę ze swoimi chłopakami to zrobić.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybuchowa ta dynia :) Ciekawy eksperyment. Już notuję w swoim kajeciku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Eksperyment ciekawy, ale zadnej dyni nie poświęcę na eksperyment :-P
  U nas kochamy dynię.
  Co innego ,,poświęcić" piaskownice. U nas też był wybuch ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie