Gry planszowe to w naszym domu od lat pewniaki na miło spędzony czas w gronie najbliższych. Oboje z mężem zawsze uwielbialiśmy wieczory przy planszy, z czasem dołączył do nas Ignacy i połknął bakcyla :-) Na przestrzeni lat prezentujemy tutaj naszych ulubieńców, gry które spodobały nam się najbardziej i które warto polecić. Ostatnio w naszym domu pojawiły się cztery nowość od firmy Alexander i od pierwszych rozgrywek bardzo przypadły nam do gustu. Dzisiaj postaram się Wam je przybliżyć :-)
Ostatnia litera to gra skierowana do nieco starszych, zaprawionych już w planszówkowym boju dzieci. Producent zaleca ją od 8 roku życia. W rozgrywce może brać udział od 2 do 8 graczy, oczywiście im więcej zawodników, tym ciekawsza rozgrywka.
W pudełku znajdziemy:
- planszę,
- 32 litery alfabetu,
- woreczek na litery,
- 39 kart kategorii,
- 16 kart Jokera (w 2 rodzajach po 8 sztuk),
- 80 żetonów,
- 8 pionków,
- klepsydrę,
- oraz instrukcję.
Celem każdego z graczy jest jak najszybsze dojście do mety. Jest tylko jeden sposób aby tego dokonać. Należy podawać odpowiednie słowa z danych kategorii.
Sama rozgrywka jest dość prosta. Pierwszy z graczy losuje literę oraz kartę z kategorią. Następnie podaje wyraz rozpoczynający się na wylosowaną literę i odpowiadający wylosowanej kategorii. Zadaniem kolejnych graczy jest podanie w swojej turze wyraz rozpoczynający się na ostatnią literę podanego ostatnio wyrazu, oczywiście z danej kategorii. Po podaniu słowa każdy z zawodników kładzie swój żeton na odpowiednim miejscu na planszy. Runda kończy się w chwili gdy zatrzyma się czas (klepsydra przesypie się do końca). Teraz gracze przesuwają swoje pionki na planszy o odpowiednią ilość pól.
Cztery do wygranej to gra przeznaczona dla dzieci od 7 roku życia. W odróżnieniu od Ostatnia litera, jest to gra skierowana jedynie do 2 graczy.
W pudełku znajdziemy:
- 25 kostek,
- 25 tabliczek do losowania,
- 5 żetonów wyboru koloru gracza,
- planszę,
- oraz instrukcję.
Celem gry jest ułożenie czterech kostek danego koloru w poziomie, pionie lub na skos. Służą do tego zarówno kostki jak i kwadraty z zestawu.
Gra polega na przemieszczaniu ułożonych na planszy kostek, tak aby ułożyć w rzędzie cztery kostki/plakietki w danym kolorze. Oczywiście podczas przestawiania obowiązują ściśle określone zasady, które dokładnie zostały określone w instrukcji. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy osiągnie stawiany przez grę cel.
Kropka w kropkę to trzecia gra, którą chcemy Wam dzisiaj przybliżyć. Tym razem jest to gra skierowana do dzieci od 5 roku życia a grać w nią może od 2 do 5 zawodników.
W pudełku znajdziecie:
- 2 kolorowe kości,
- klepsydrę,
- 10 dwustronnych plansz,
- 54 karty z piktogramami,
- 50 kolorowych żetonów,
- oraz instrukcję.
Celem gry jest znalezienie jak największej liczby piktogramów, które odpowiadają wyłożonym obrazkom. Zwycięzcą zostanie gracz z największą ilością odnalezionych piktogramów.
Jest to typowa gra w której liczy się spostrzegawczość. W każdej z rund jeden z graczy odsłania 10 kart z piktogramami oraz rzuca dwiema kostkami. Zadaniem wszystkich graczy jest odnalezienie jak największej liczby piktogramów odpowiadających kartom (wzór i kolor) lub kolorom na kostce. Po odnalezieniu danego piktogramu, gracz kładzie na nim swój żeton i szuka kolejnych, aż upłynie czas przeznaczony na jedną rundę. Należy tutaj pamiętać, iż na jednym piktogramie może znajdować się tylko jeden żeton.
Zgrana para to ostatnia gra, którą dzisiaj przedstawiamy. Podobnie jak gra Ostatnia litera, tak i ta skierowana jest do dzieci od 8 roku życia. Grać w nią może od 2 do 8 zawodników, jednak w tej grze gracze dobierają się w pary i wspólnie próbują osiągnąć sukces.
W pudełku znajdziecie:
- 96 kart obstawiania,
- 124 karty obrazkowe,
- planszą,
- 120 pchełek,
- klepsydrę,
- oraz instrukcję.
Celem gry jest zdobycie jak największej ilości pchełek. Każda z par, otrzymuję jedną pchełkę za użycie karty z tym samym przymiotnikiem do opisu danego obrazka.
Po odwróceniu przez jednego z graczy karty obrazków i przekręceniu klepsydry, zawodnicy wykładają po dwie karty obstawiania. Następnie drużyny porównują swoje odpowiedzi i za dwie zgodne otrzymują dwie pchełki, za jedną zgodną, jedną pchełkę dostają a jeżeli przymiotniki są różne, para nie zdobywa żadnej pchełki. Gra składa się z trzech rund oraz rundy finałowej. Zwycięską parą zostaje ta, która zdobędzie najwięcej pchełek.
Gry firmy Alexander to w naszym domu pewniaki. Od lat nam towarzyszą i zawsze jesteśmy nimi bardzo zadowoleni. Nie inaczej jest z prezentowanymi dzisiaj tytułami, dlatego jeżeli macie w domu miłośników planszówek, to koniecznie sięgnijcie po te pozycje :-)
Polecamy serdecznie!!!
Gry znajdziecie TUTAJ
Ciekawe pomysły na rodzinne spotkania :)
OdpowiedzUsuńŚwietne gry planszowe az bym wpadła pograć
OdpowiedzUsuńFajne gry planszowe i dokładnie opisane :-) jak jest więcej ludzi w domu, to można się pobawić :-)
OdpowiedzUsuńJako dziecko sama miałam kilka gier planszowych, ale teraz wolę te na konsole.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię planszówki, choć wieki nie grałam.
OdpowiedzUsuńUwielbiam planszówki, a te wydają się niezwykle ciekawe :)
OdpowiedzUsuńW prezentowanych przez Was gier, mamy "Zgraną parę". Reszty nie znam. "Ostatnia litera" bardzo mnie zainteresowała.
OdpowiedzUsuńTe współczesne gry zachwycają kolorystyką i estetyką wykonania.
OdpowiedzUsuń