Przejdź do głównej zawartości

TAKENOKO - Wydawnictwo REBEL

Jak u Was ze znajomością japońskiego? U mnie poza dowcipem że czuję się po japońsku czyli "jako tako" kiepsko :-) Jednak ostatnio poznałam owe słowo takenoko, które oznacza pęd bambusa. TAKENOKO to także gra wydana przez Wydawnictwo REBEL, której głównym celem jest właśnie sadzenie bambusów. To jedna z tych gier, które zachwycają zarówno jakością wykonania poszczególnych elementów jak i samą mechaniką gry. W pudełku znajdziemy:
- 28 płytek pól,
- 28 zielonych pędów,
- 26 żółtych pędów
- 24 różowe pędy,
- 20 kanałów nawadniających,
- 9 żetonów usprawnień,
- 46 kart celów,
- 4 plansze graczy,
- 8 żetonów akcji,
- kość przygody,
- figurka pandy,
- figurka ogrodnika,
- oraz instrukcja.


   Gra wywiera bardzo pozytywne wrażenie już po samym otwarciu pudełka. Piękne elementy, zachęcają aby zasiąść do rozgrywki. 


Zanim jednak przystąpimy do rozgrywki, musimy przygotować wszystkie elementy. Pierwszym krokiem jest umieszczenie na środku płytki stawu oraz położyć na niej dwie figury: pandę i ogrodnika. Z pozostałych płytek tworzymy zakryty stos a obok umieszczamy, ułożone według rodzaju kanały nawadniające i żetony usprawnień. Kartę cesarza należy odłożyć na bok natomiast pozostałe karty celu tasujemy i na trzy kupki: pole, ogrodnika i pandę. Każdy z biorących udział w rozgrywce otrzymuje planszę, dwa żetony akcji i 3 karty celu, po jednej z każdego rodzaju. 


Gracze w swojej turze mają do wykonania dwa zadania:
- określić warunki pogodowe (od drugiej rundy),
- oraz wykonać akcję wraz z realizacją celów. 


Warunki pogodowe gracze określają za pomocą rzutu kostką. Każdemu z symboli przypisano konkretnie działanie. I tak na przykład gdy gracz wyrzuci symbol słońca, zyskuje dodatkową akcję a przy burzy, gracz umieszcza pandę na dowolnym miejscu. Dołączona do zestawu instrukcja dokładnie określa wszystkie symbole oraz przypisane im działania. 
Jeżeli chodzi o drugą czynność, czyli wykonanie akcji wraz z realizacją celów, to gracze mają tu za zadanie wybór dwóch z pięciu akcji. Aby je oznaczyć zawodnik musi położyć 2 żetony akcji na odpowiednim polu na swojej planszy. W tym ruchu mamy do wyboru pięć akcji: dobrać płytkę pól, nawadniać, wprowadzić ogrodnika, wprowadzić pandę lub dobrać kartę celu. W zależności od ilości graczy, gra dobiega kończy gdy:

- zawodnik spełnił swój 9 cel (przy 2 graczach),
- zawodnik spełnił swój 8 cel (przy 3 graczach),
- zawodnik spełnił swój 7 cel (przy 4 graczach).

Teraz gracze sumują punkty z kart celów i wyłoniony zostaje zwycięzca, osoba która zdobyła największą ilość punktów. TAKENOKO to gra skierowana do nieco starszych, zaprawionych w planszówkowym boju dzieci. Producent zaleca wiek 8+. W rozgrywce może brać udział od 2 do 4 graczy a średni czas rozgrywki to około 45 minut.

U nas gra skradła serce Ignacego. TAKENOKO to gra po którą ostatnio sięgamy najczęściej. Jeżeli macie w domu miłośnika gier bez prądu, to koniecznie musicie sięgnąć po tą planszówkę. Gra sprawdzi się także jako prezent.

Polecamy serdecznie!!!   

Grę znajdziecie TUTAJ

https://www.rebel.pl/

Komentarze

  1. Mega fajna gra! Dla moich dzieci jest na nią wiekowo za wcześnie, ale ja chętnie bym w nią zagrała. 😉

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię gry, to świetny sposób na spędzenie miło czasu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takenoko jest przepięknie wydane, dużo się o nim naczytałam ale póki co nie mamy go jeszcze w naszej pokaźnej kolekcji. Może pora to zmienić? Hmm

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie