Przejdź do głównej zawartości

Biblioteczka Montessori - 100 pomysłów jak odkrywać świat oraz zestaw edukacyjny Ciało człowieka - Wydawnictwo Egmont

Założenia pedagogiki Marii Montessori są mi bardzo bliskie. Od najmłodszych lat wdrażałam ją podczas codziennych zabaw z Ignacym, a obecnie robię to samo z Nikodemem. Bardzo mnie cieszy, że to podejście do poznawania otaczającego nas świata zyskuje tak na popularności w Polsce. Wydawnictwo Egmont, jak zawsze wie co w trawie piszczy i od dłuższego już czasu wydaje niezwykle ciekawą serię książek i zestawów edukacyjnych pod wspólną nazwą Biblioteczka Montessori. Dziś chciałam Wam przybliżyć dwa tytuły z serii, książkę pod tytułem 100 pomysłów jak odkrywać świat oraz zestaw edukacyjny Ciało człowieka100 pomysłów jak odkrywać świat to książka autorstwa Eve Herrmann to publikacja skierowana do rodziców w której znajdą ogrom pomysłów na zabawy, które rozwijają w dziecku naturalną ciekawość świata. Pomysły są skierowane do dzieci od 3 do 6 lat. Książka podzielona została na 5 rozdziałów. Znajdziemy tu pomysły na zabawę połączoną z nauką z takich dziedzin jak:

- geografia,
- świat roślin,
- świat zwierząt,
- fizyka,
- oraz czas. W publikacji poza samymi zabawami znalazły się także informacje dla osób korzystających z książki dotyczące samych metod oraz sposobu korzystania z określonych materiałów Montessori. Całość jest bardzo przejrzysta i łatwo korzystać z publikacji. Poszczególne rozdziały zostały oznaczone różnymi kolorami, dlatego łatwo odnaleźć w książce dane zadanie lub grup tematyczną.  


Z proponowanych zabaw znajdziemy tu między innymi pomysły na eksperymenty, kategoryzacje określonych obiektów, tworzenie form geograficznych, tworzenie przekrojów danych owoców i warzyw, naukę cyklów życia roślin, czy choćby naukę tworzenia ciągów wydarzeń. Wszystkie zabawy zostały bardzo dokładnie opisane a większość z nic także przedstawiono na zdjęciach. Książka to prawdziwa skarbnica pomysłów na ciekawe i kreatywne spędzenie czasu z przedszkolakiem. 


Ciało człowieka to niezwykle ciekawy zestaw edukacyjny dzięki któremu dzieci w sposób sensoryczny zapoznają się z wewnętrzną budową ludzkiego ciała. Podczas pracy z tym zestawem maluchy będą miały niepowtarzalną okazję "zajrzeć" do wnętrza ludzkiego ciała i odkryć każdy jego element, krok po kroku. 


W bardzo elegancki pudełeczku z wytłaczanymi i błyszczącymi napisami znajdziemy:

- 11 filcowych modeli narządów,
- 1 książeczkę,
- 4 przezroczyste folie,
- 13 kart edukacyjnych (obrazki oraz napisy z nazwani),
- 1 dwustronnym plakat (dziewczynki i chłopca). Książeczka, którą dołączono do zestawu pod tytułem Ciało człowieka to niezwykłe kompendium wiedzy na temat ludzkiego ciała. Znajdują się w niej informacje jak dziecko postrzega własne ciało oraz instrukcje jak korzystać z zestawu, kart edukacyjnych oraz filcowych narządów. Kolejne strony to opisy poszczególnych organów wraz z ich rysunkiem oraz przedstawieniem go na ciele człowieka. Przy każdym z nich jest także krótki opis. Ostatnia część książeczki opisuje układy w ciele człowieka oraz jak korzystać z dołączonych do zestawu folii. Mamy tu opisy układów:


- nerwowego,
- krwionośnego,
- kostnego,
- oraz mięśniowego.  


Kolejnym elementem zestawu są cztery folie, które przedstawiają układy w ciele człowieka.


Plakat jaki dołączono do zestawu jest dwustronny i przedstawia z jednej strony dziewczynkę a z drugiej chłopca. Rozmiary są tak dopasowane, aby można było układać na nim filcowe organy.Zestaw składa się także z kart edukacyjnych. Są to plakietki na bardzo sztywnej tekturze, dzięki czemu na pewno nie ulegną zniszczeniu nawet przy bardzo częstym ich użytkowaniu. Rysunki przedstawiają:


- mózg,
- tchawicę i oskrzela,
- płuca,
- serce,
- Wątrobę,
- żołądek,
- trzustkę,
- pęcherzyk żółciowy,
- śledzionę,
- nerki,
- jelito cienkie,
- jelito grube,
- oraz pęcherzyk moczowy.

Do każdej z karto dołączono także niewielkich rozmiarów plakietkę z podpisami poszczególnych organów.
Zestaw to także 11 filcowych elementów, które wykonano z dość grubego materiału. Każdy element jest bardzo sztywny, dzięki czemu także nie ulegną zniszczeniu. 

Zabawy z zestawem mogą być przeróżne od samego nazywanie poszczególnych organów znajdujących się na kartach po ich podpisywanie i dopasowywanie filcowych elementów. Poniżej kilka kadrów z zabaw Ignacego :-)Obie pozycje są prawdziwą skarbnicą wiedzy i dają ogromne możliwości zabaw. U nas zestaw bardzo spodobał się Ignacemu, a ja mam nadzieję, że i Nikodem zapała do niego "miłością" już niebawem :-)


Polecamy serdecznie!!!


,

Książkę znajdziecie TUTAJ

Zestaw znajdziecie TUTAJ

Egmont PolskaKomentarze

 1. Bardzo fajne książeczki edukacyjne

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest świetna. Pudełko mam z ptakami i też jest fajne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem przekonana do pedagogiki Montessori, ale książeczka o ciele człowieka wygląda na bardzo ciekawą rozrywkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wysokiej jakosci pomoce bardzo mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie to wygląda, muszę się w nie zaopatrzyć

  OdpowiedzUsuń
 6. Obie książeczki mnie bardzo zaintrygowały i chętnie bym je przejrzała - mimo braku dzieci. :D Lubię tego typu rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam dużo dobrego na temat metody Monessori, widziałam już tą książeczkę. Osobiście nie będę wdrażać w 100% tej metody, ale książka sama w sobie jest bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)