Przejdź do głównej zawartości

Basia. Wielka księga pytań oraz Basia i śmieci - Wydawnictwo Egmont

O naszej miłości do Basi pisałam już kilkukrotnie. W domu posiadamy całą serię i gdy tylko na rynku ukażą się nowe tytuły, jest więcej niż pewne, że zjawią się także i w naszej biblioteczce. Tak więc dzisiaj z wielką przyjemnością przedstawiamy Wam dwie pozycje, które ostatnio ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Egmont
Basia. Wielka księga pytań to ogromna skarbnica wiedzy, która Basia pochłania w tempie błyskawicznym. Jako typowy przedszkolak, ciągle zadaje pytania, jest ciekawa otaczającego ją świata i nie zamierza porzucić tego stanu. Wręcz przeciwnie, dziewczynka jest mistrzynią od zadawania pytań, tych całkiem poważnych jak i tych nieco bardziej błachych (przykład: czy może jeść żelki na śniadanie :-)). Jednak jak wiemy, nie ma głupich pytań, a kto pyta nie błądzi, więc każde zadane przez dziewczynkę pytanie zostaje objaśnione to przez jej rodziców, opiekunkę czy panią z przedszkola. Całość podzielono na cztery rozdziały:


- pytania od kuchni,
- kto pyta nie błądzi,
- bardzo poważne pytania
- oraz dlaczego zwierzęta?

Kilka przykładowych pytań jakie znalazły się w publikacji:


- Co robi mąka na podłodze?
- Dlaczego dorośli mówią brzydkie słowa?
- Skąd się bierze bałagan?
- Dlaczego mnie urodziłaś?
- Skąd się biorą sny?
- Skąd wy bierzecie te wasze pomysły?
- Dlaczego świnki mają zakręcone ogonki?
- Skąd żółwie mają skorupy?
- Dlaczego ludzie są niedobrzy dla zwierząt?


Każde z tych pytań zostaje w bardzo ciekawy i zrozumiały dla młodego odbiorcy sposób objaśnione.  
Książka jest nie tylko skarbnicą wiedzy, ale także inspiracją dla dzieci. Skłania do poszukiwań, eksplorowania i co najważniejsze zadawania pytań :-)


Basia i śmieci to najnowszy tytuł serii o rezolutnej Basi. Tym razem Zofia Stanecka postanowiła poruszyć temat który ostatnio bardzo często pojawia się w mediach czyli ochronę środowiska. Nasza bohaterka bardzo się martwi tym, iż ludzie produkują zbyt dużo śmieci. Jej szczególną uwagę przykuł problem wielorybów, które nierzadko myląc pokarm ze śmieciami, bardzo cierpią, chorują a nawet umierają. I choć Basia nie jest w stanie zmienić tej sytuacji, to na pomoc jak zawsze przychodzi jej mama. Aby zadbać o środowisko i produkować mniej śmieci, postanawiają uszyć torby wielokrotnego użytku. Oczywiście pomysł szybko podchwyci Janek. Tata także dołącza do tej inicjatywy. Jednak Basię tak pochłonął problem śmieci, że całkowicie zapomniała o bałaganie w swoim pokoju. I tu ponownie wkracza mama dziewczynki ze swoim planem. A jaki to plan? Przekonajcie się sami :-) 
Obie książki są niezwykle mądre i wartościowe. Poruszają bardzo ważne z punktu widzenia zarówno dzieci jak i dorosłych kwestie. Ponadto mamy tu (jak zawsze) bardzo ciekawe ilustracje autorstwa Marianny Oklejak. Jestem przekonana, że spodobają się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom, tym małym i tym nieco większym.  Książki znajdziecie TUTAJ i TUTAJ

Egmont Polska

Komentarze

 1. Mamy oba tytuły. W ogóle bardzo lubimy przygody rezolutnej Basi, a te książeczki zaciekawiły nas bardzo swoją trescią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sympatyczna dziewczynka, pewnie podoba się wielu dzieciom :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe książeczki. Gdy bedą w domu dzieci, to chętnie się w nie zaopatrzymy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Basia zawsze pozytywnie nas zaskakuje. Przede wszystkim porusza ciekawe tematy...

  OdpowiedzUsuń
 5. Do Basi się przymierzamy :) Rządzi u nas Tola :) Z ciekawością przeglądam i czytam Twoje wpisy. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)