Przejdź do głównej zawartości

Dzień Dziecka z Krainą Uważności - niezwykle wartościową serią książek dla dzieci od Wydawnictwa Poznańskiego

Dzisiaj chciałam Wam przedstawić niezwykle wartościową serię książek pod tytułem Kraina uważności, na którą składa się aż siedem pozycji. Celowo zaplanowałam wpis na drugą połowę maja, gdyż jestem przekonana, że ten cykl książek może być wspaniałym prezentem z okazji Dnia Dziecka. Każda z publikacji została wydana w twardej oprawie oraz bajecznie zilustrowana przez Kingę Kałużną. Autorką serii jest Agnieszka Pawłowska, a wydawcą Wydawnictwo Poznańskie. Kraina uważności to piękne lekcje przyjaźni, dobroci i zrozumienia, ale także nauka płynąca z każdego opowiadania o tym jak ważne jest pełne i uważne postrzeganie i dostrzeganie świata oraz otaczających nas przyjaciół i członków rodziny. Bohaterem każdej z historii jest inny mieszkaniec Krainy, jednak wszyscy bohaterowie dobrze się znają. Treść jest niezwykle głęboka i mądra, jednocześnie napisana na tyle prostym językiem, że dzieci nie będą mieć problemów z jej zrozumieniem. 

Lew Staszek i siła uważności 

Głównym bohaterem tego opowiadania jest mały lew o imieniu Staszek. Jest on synek Króla Edwarda, który rządzi całym Królestwem Zwierząt i ma świadomość, iż pewnego dnia to on właśnie przejmie w Królestwie władze. Niestety małe lwiątko nie potrafi poradzić sobie ze złymi emocjami. Bardzo często wpada w gniew, gdy coś dzieje się nie po jego myśli. Potrafi wtedy sprawić przykrość najbliższym i przyjaciołom. Staszek zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i postanawia poszukać rozwiązanie swojego problemu. Oczywiście na pomoc przychodzi mu jego mądry i roztropny ojciec, który w bardzo obrazowy sposób tłumaczy synkowi, że gniew i złość to naturalne uczucia i towarzyszą każdemu z nas, jednak prawdziwą sztuką jest umiejętność zapanowania nad nimi. 


Kotka Wiktoria i magia uważności 

Główną bohaterką tego opowiadania jest mała kotka o imieniu Wiktoria. Dziewczynka była bardzo kreatywna, z głową pełną pomysłów. Niestety kotka zaczęła zatapiać się w marzeniach o dalekich, nieznanych krainach i przestała czerpać radość z dotychczasowych rozrywek. Stała się smutna, nie cieszyły ją już dawne zabawy a świat wokół niej wydawał jej się bardzo nieciekawy. Na szczęście pewnego dnia usłyszała jak inne zwierzęta rozmawiały o uważności. I choć nie wiele z tej rozmowy zrozumiała, to postanowiła zgłębić temat. Dzięki swojej mamie, która wyjaśniła jej czy jest uważne obserwowanie, kotce udało się odzyskać radość życia, mało tego, Wiktoria zaczęła dostrzegać piękno wokół niej, którego do tej pory nie widziała. 


Tygrysek Erwinek i energia uważności 

Głównym bohaterem tego opowiadania jest tygrysek Erwinek. Jest bardzo wysportowany i lubi jak odnosi kolejne sukcesy. Erwinek zawsze wygrywał i to sprawiało mu wiele radości. Niestety z czasem smak zwycięstwa zaczął przesłaniać mu całą radość ze wspólnych chwil spędzonych z przyjaciółmi, a i oni mieli dość tygryska, któremu byli potrzebni tylko po to aby go podziwiać. Zwierzęta przestały rywalizować z Erwinkiem a on sam stał się samotnikiem. Na szczęście z pomocą przyszedł mu przyjaciel i uświadomił czym jest energia uważności. Od tej pory tygrysek zrozumiał, ze nie zwycięstwo jest w sporcie najważniejsze, odzyskał utraconych przyjaciół i stał się szanowanym i zdobywającym medale olimpijskie sportowcem.  


Szczurek Rysio i smak uważności

Głównym bohaterem opowiadania jest szczurek o imieniu Rysio. Maluch był bardzo dużym łakomczuchem i potrafił pochłaniać kilogramy niezdrowego jedzenie. Inne zwierzęta nie chciały się z ni bawić co sprawiało, że szczurkowi było przykro z tego powodu. Gdy pewnego dnia okazało się, że jadł całą paczkę swoich ulubionych chipsów i nawet nie zdawał sobie z tego sprawy, zrozumiał, że coś jest nie tak. Na szczęście z pomocą przyszła mu jego nauczycielka, i pokazał mu czym jest uważne jedzenie. Od tej pory Rysio, nie tylko zmienił swoje nawyki żywieniowe na znacznie zdrowsze, ale także zyskał wielu przyjaciół.    


Nietoperzyca Kaja i piękno uważności

Główną bohaterką tej historii jest mała nietoperzyca o imieniu Kaja. Nasza bohaterka uważała że jest dziwna. Twierdziła, iż tryb życia jaki prowadzi sprawia, że jest gorsza od innych zwierząt. Z zazdrością obserwowała innych młodych mieszkańców Królestwa na zabawie i w duchu pragnęła do nich dołączyć. Gdy pewnego dnia spotkała kotkę Wiktorię, jej życie się odmieniło. Nowo poznana przyjaciółka pokazała jej, że jest piękna taka jaka jest i że nie powinna niczego w sobie zmieniać. Gdy Kaja zaakceptowała samą siebie, jej życie nabrało sensu a ona sama stała się szczęśliwa. 


Wilczek Leon odwaga i uważność 

Głównym bohaterem tej historii jest mały wilczek o imieniu Leon. Malec był bardzo strachliwym dzieckiem, co powodowało wiele zaskakujących sytuacji. Gdy pewnego dnia przestraszył się małego jeża w ogrodzie, postanowił znaleźć sposób na pokonanie swoich lęków. Z pomocą przyszedł mu jego dziadek, który opowiedział mu jak jemu przed laty udało się pokonać strach przed niepowodzeniami i dzięki temu nauczył Leona panowania nad emocjami i strachem. Młody wilczek stał się odważnym wilkiem i nie straszne mu już były wieczorne odgłosy czy szum wiatru. Poznał czym jest odwaga i uważność i nauczył się z nich korzystać.


Przyjaciele z Krainy Uważności - komunikacja

To ostatnia pozycja wchodząca w skład serii. Opowiada o mieszkańcach Krainy, którzy poznali już czym jest uważność i starają się z niej korzystać. Niestety okazuje się, że nie zawsze wszystko jest takie proste. Bohaterowie zaczynają mieć problem z uważną komunikacją, na szczęście opiekun Krainy rusza im z pomocą. Przybywa do nich i wyjaśnia na czy powinni się skupić aby ich komunikacja była efektywna i skuteczna. Po kilku lekcjach jakie otrzymali nasi bohaterowie w Krainie zapanowała pełna i skuteczna komunikacja. 


Poza przepięknie wydanymi książkami, Wydawnictwo Poznańskie wydało także słuchowisko dla dzieci Kraina Uważności. Na dwóch płytach CD mamy wszystkie siedem opowiadań a każde z nich zostało wzbogacone ciekawymi efektami dźwiękowymi. 

Bardzo serdecznie polecamy całą serię, u nas w domu to jedne z najczęściej obecnie czytanych książek. Równie często także sięgamy po słuchowisko, moi chłopcy bardzo lubią słuchać tych cudnych opowiadań.

Polecamy serdecznie!!! 


Cała serię znajdziecie TUTAJ


Komentarze

 1. Przyznam, że już u kogoś widziałam tę serię i bardzo mnie zainteresowała. Chyba zamówię wnusi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się ta seria książek. Z tej recenzji wynika, że wnoszą one dużą wartość. Zrobiłam już 'print screen' i przy najbliższej okazji rozważę zakup choć jednej z książek!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyciągają wzrok. Fajna seria.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie książeczki. Mają dobre przesłanie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie