Przejdź do głównej zawartości

Czym zająć malucha#5 - zdejmowanie kulek

Dzisiaj chciałam Wam pokazać kolejną zabawę, którą przygotowałam dla Nikosia w przysłowiowe 3 minuty. Zabawa bardzo prosta ale jednocześnie dająca wiele benefitów maluszkowi w postaci doznań sensorycznych oraz usprawniania motoryki małej i koordynacji ręka - oko.
Ale zacznijmy od początku. Co będziemy potrzebować aby zrobić taką tablicę:


- podstawkę, ja wykorzystałam drewnianą tackę, ale tutaj sprawdzi się także kawałek twardszej tektury czy jakikolwiek inny pojemniczek z dość wystarczającą powierzchnią gładką,
- kule, ich ilość zależy od Was i wielkości podstawki. Ja zdecydowałam się umieścić sześć kul w tym samym kolorze, jednak tutaj też jest pełna dowolność,
- oraz rzepy, ja użyłam samoprzylepnych w kształcie kółek.


Naszym zadanie jest jedynie przykleić w wybranych miejscach na podstawce rzepy oraz na kulach. Przygotowanie takiej zabawki to chwila a maluszek będzie miała zajęcie na długo.

Gdy wszystko jest gotowe, umieszczamy kule na podstawce i nasze maluchy mogą już zacząć eksplorować.Mniejsze dzieci takie jak Nikodem (6 miesięcy) będą z zainteresowaniem i w skupieniu odrywać kolejno kule ćwicząc przy tym mięśnie palców, prawidłowy chwyt, koncentrację czy koordynację ręka-oko. Dodatkowym plusem takiej zabawy jest charakterystyczny dźwięk jaki powstaje w wyniku rozczepiania rzepów, to dodatkowo stymuluje słuch dzieci a dotykanie rzepów to z kolei stymulacja zmysłu dotyku.   


Nieco starsze dzieci mogą wykorzystywać taką zabawkę na dwa sposoby, zdejmować a następnie umieszczać je ponownie na podstawce.  
U nas taka zabawa bardzo spodobała się Nikosiowi. W pełnym skupieniu próbował odrywać kolejne kulki, kilka razy nawet udało mu się odłożyć je na miejsce :-)


 Mamy nadzieję, że spodobała się Wam nasza propozycja zabawy i dołączycie do nas :-)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)