Twardy orzech do zgryzienia to kolejna już gra wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, która w naszym domu stała się hitem. Gra swą przepiękną grafiką nawiązuje do tak przez nas wszystkich wyczekiwanej wiosny. Sporych rozmiarów dwustronna plansza i po obu stronach ma piękne rozłożyste drzewo. Do tego ciekawa lecz bardzo prosta mechanika i mamy przepis na świetną grę.
W pudełku znajdziemy:
- dwustronną planszę,
- 4 drewniane figurki wiewiórek,
- 60 żetonów z orzechami (po 12 w pięciu wariantach punktowych),
- woreczek,
- oraz instrukcję.
Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów. Aby tego dokonać gracze muszą dobrze przemyśleć swoje ruch, gdyż od tego na jakim polu staną zależeć będzie ilość zdobytych punktów.
Zanim rozpoczniemy rozgrywkę, nalży rozłożyć planszę odpowiednią stroną, z dwoma talerzykami dla dwóch graczy lub z 4 talerzykami dla 3 i 4 graczy (patrz dwa zdjęcia powyżej). Następnie także w zależności od ilości osób biorących udział w rozgrywce, układamy na planszy losowo 36 lub 60 żetonów. W obu wariantach należy pamiętać o tym aby środkowe pole pozostało wolne. Gdy żetony są już na planszy pozostaje wybrać kolor wiewiórek i można zaczynać rywalizację.
Każdy gracz w swojej turze może wykonać jedną z dwóch dozwolonych czynności. Skoczyć swoim pionkiem o ilość pól zgodną z numerem orzeszka na którym stał lub odpocząć czyli nie wykonywać ruchu pionkiem. Taka sytuacja ma miejsce gdy ruch naszej wiewiórki jest zablokowany (z powodu zasad jakie obowiązują podczas takiego ruchu) lub gdy stoimy na pustym polu i nie chcemy oddawać żadnego ze zdobytych wcześniej żetonów. Jeżeli natomiast gracz zdecyduje się wykonać ruch pionkiem, to zdobywa żeton na którym stała jego wiewiórka przed wykonaniem przesunięcia.
Podczas planowania kolejnych ruchów, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Mianowicie:
- na danym polu może stać tylko jedna wiewiórka,
- ruch może odbywać się jedynie w linii prostej,
- wiewiórki nie mogą się przeskakiwać,
- należy zawsze wykonać pełny skok,
Koniec gry następuje w chwili gdy z planszy zostaną zabrane wszystkie orzechy lub gdy wszyscy gracze są zablokowani i nie mają możliwości wykonania ruchu. W tych obu przypadkach następuje podliczenie zdobytych punktów i wyłonienie zwycięzcy.
Gra skierowana jest do dzieci od 8nroku życia, jednak myślę, ą zaprawiony w planszówkowym boju 6-latek, również sobie poradzi.
Serdecznie polecamy!!!
Rzeczywiście jest piękna, bo tak mocno nasycona kolorami. Ciekawe, czy dla Antosia byłaby czekamy na odpowiednia. My czekamy na "Liska urwiska" 🙂
OdpowiedzUsuńPięknie wydana gra.
OdpowiedzUsuńPięknie wygląda t gra. Oststnio lubię kupować gdy z kilkoma planszami dla mojego dziecka
OdpowiedzUsuńBardzo fajna propozycja :) Uwielbiam planszówki i chętnie bawię się z dziećmi :) Tej gry nie znałam,ale faktycznie wygląda na to, że i młodsze dzieci dadzą sobie z nią radę. Podoba mi się pomysł i wykonanie tej gry.
OdpowiedzUsuńJejku rzeczywiście przepiękna grafika :)
OdpowiedzUsuńZastanawiałam się nad nią ostatnio bo była w fajnej promocji ale ostatecznie nie kupiłam i trochę żałuję...może jednak?
OdpowiedzUsuńZdaje się, że mechanika trochę podobna do gry Owce na wypasie?
Gra wygląda na bardzo wciągająca.
OdpowiedzUsuńZdaje się, że jest w typie, jaki my bardzo lubimy.
Super wygląda zwłaszcza plansza. Jakby z lotu ptaka. Jak mi się podoba, to i dzieciom będzie. :)
OdpowiedzUsuńPiękna grafika. Przyda mi się na zajęcia z dziećmi :) zapisuję nazwę.
OdpowiedzUsuń