Przejdź do głównej zawartości

Czym zająć malucha#2: tabliczki sensoryczne DIY

Dzisiaj mam dla Was drugi wpis z serii: czym zająć malucha. Mój 5-miesięczny synek w ostatnich tygodniach stał się bobasem, który najchętniej spędziłby cały dzień na zabawach z mamą. Podrzucanie kolejnych zabawek, gdy próbuję ugotować obiad lub nieco ogarnąć dom, sprawdza się na 5 minut. Dlatego postanowiłam poszukać czegoś czym Nikodem zajmie się dłuższą chwilę przy jednoczesnym stymulowaniu poszczególnych zmysłów. Stąd też powstał pomysł zrobienia tabliczek sensorycznych. 

Czym są takie tabliczki sensoryczne

To nic innego jak podkładka (w naszym wypadku są to ramki na zdjęcia, oczywiście bez szkła) i przyklejone (lub w inny sposób przymocowane) przedmioty o różnej teksturze. 

Czemu mają służyć takie tabliczki sensoryczne?

Zabawa takimi tabliczkami wpływa bardzo korzystnie na rozwój integracji sensorycznej niemowląt. Proes ten jest niezwykle istotny w prawidłowym rozwoju dzieci i wpływa bezpośrednio na pracę układu nerwowego dziecka, a co za tym idzie na zachowanie dziecka, rozwój ruchowy, poznawczy oraz umiejętności manualne. 

Jak widać odpowiednie stymulowanie wszystkich 7 zmysłów już od pierwszych dni życia, ma ogromne znaczenie na prawidłowy rozwój dzieci, dlatego też zachęcamy wszystkich rodziców maluszków do wspólnej zabawy z nami :-)
Do wykonania naszych tabliczek sensorycznych potrzebowałam:

- ramek na zdjęcia (z których usunęłam szkła),
- przedmiotów o różnej teksturze, ja wykorzystałam:

* gąbki, 
* myjki,
* pompony,
* zakrętki,
* ruchome oczka,
* plastikowe gumki,
- nożyczki,
- oraz klej na gorąco.
Po zebraniu wszystkich materiałów, zrobienie samych tabliczek jest bardzo proste i zajmuje ok 10 minut. Jedyne co trzeba zrobić to poprzyklejać poszczególne elementy na daną ramkę. 

 Nikodem tabliczkami jest zachwycony, spędza przy nich godziny, dotykając je, obserwując i przekładając. Zobaczcie sami na poniższych zdjęciach :-)

 I kto chętny wykonać własne wersje tabliczek sensorycznych? :-)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie