Nauka poprzez zabawę stała się u nas codziennością. Ignacy bardzo lubi taką formę i z chęcią bierze udział w różnego rodzaju aktywnościach. Jest to możliwe dzięki bardzo szerokiemu wyborowi różnego rodzaju gier edukacyjnych. Na rynku jednym z większych producentów pomocy edukacyjnych, które łączą w sobie zabawę i naukę jest firma Alexander. U nas w domu mamy sporo pozycji tego wydawnictwa, a ostatnio dołączyły dwie kolejne. Supermatematyk MAXI oraz Samogłoski i spółgłoski MAXI to nasze najnowsze odkrycia którymi jesteśmy zachwyceni.
Supermatematyk MAXI to gra edukacyjna podczas której dzieci ćwiczą tworzenie działań. Możliwa jest zabawa na dwóch poziomach (łatwiejszym i trudniejszym) dzięki czemu zestaw posłuży dzieciom zarówno w wieku przedszkolnym jak i wczesnoszkolnym.
W pudełku znajdziemy:
- 72 tabliczki z liczbami w żółtym kolorze,
- 36 tabliczek znaków w zielonym kolorze,
- 55 kart liczb,
- worek,
- notes,
- 4 półeczki,
- klepsydrę
- oraz instrukcję.
Celem gry jest jak najszybsze ułożenie działania, którego wynik będzie zgodny z jedną z liczb widniejących na wylosowanej w danej turze karcie. Gracz, który jako pierwszy uzyska ustaloną na początku zabawy ilość punktów, zostaje zwycięzcą.
Przed rozpoczęciem gry, należy wszystkie tabliczki z cyframi oraz znakami umieścić w woreczku. Następnie każdy z graczy otrzymuje po jednej półeczce a karty po potasowaniu, zostają ułożone na stole w formie zakrytego stosu. Na koniec należy przygotować klepsydrę, której zadaniem jest odmierzanie czasu na wykonanie działania.
Gra polega na jak najszybszym ułożeniu z wylosowanych tabliczek działania, które będzie odpowiadało wynikowi jednej liczb na wylosowanej karcie. Gracze losują w swojej turze po jednej tabliczce i mają ok 22 sekundy na ułożenie poprawnego działania. Po tym czasie kolej przechodzi na kolejnego gracza.
W zależności od wieku i umiejętności graczy, zabawę można ułatwić poprzez ograniczenie cyfr i znaków. Przykładowo można używać samych znaków dodawania i odejmowania a cyfry ograniczyć do pierwszych pięciu. Pole manewru jest dość spore i daje wiele mozliwości.
Samogłoski i spółgłoski MAXI to druga z gier o której chciałam napisać. Tym razem podczas zabawy ćwiczymy kompetencje językowe. Mamy tu do wyboru dwie gry, jedna z nich to wszystkim dobrze znane scrabble a druga to zabawa w układanie wyrazów z określoną liczbą samogłosek. Obie zapewniają świetną rozrywkę połączoną z nauką.
W pudełku znajdziemy:
- 36 tabliczek z samogłoskami,
- 70 tabliczek ze spółgłoskami,
- 2 tabliczki "joker",
- worek,
- klepsydra,
- 4 półki,
- 20 żetonów,
- kostka,
- 3 karty pomocnicze,
- oraz instrukcje.
Karty pomocnicze zawierają zestawy wyrazów z 1, 2 lub 3 samogłoskami. Można z nich skorzystać jeżeli mamy problem z ułożeniem wyrazu. Za skorzystanie z karty, gracz oddaje jeden żeton. Jeżeli zawodnik nie ma już żetonów, nie może skorzystać z karty pomocniczej.
Przed rozpoczęciem gry w scrabble, należy umieścić wszystkie litery w woreczku a zawodnikom rozdać po jednej półeczce. Wyrazy dokładamy do powstałych już wyrazów, zliczając za każdy punkty (w zależności od ilości użytych liter). Gra kończy się, gdy wszystkie litery zostają użyte lub gdy żaden z graczy nie jest już w stanie ułożyć wyrazu. Wtedy następuje podliczenie zdobytych punktów i osoba z najwyższą ilością punktów zostaje zwycięzcą.
Druga gra polega także na układaniu wyrazów. Jednak tym razem to kostka wyznacza nam ilość samogłosek w wyrazie jaki mamy ułożyć. Może to być jedna, dwie lub trzy samogłoski w wyrazie. Oczywiście czas na wykonanie zadania ponownie wyznacza nam klepsydra. To także tu możemy używać wspomnianych wyżej kart pomocniczych. Podobnie jak w grze w scrabble tak i tu, wszystkie litery znajdują się w woreczku z którego każdy gracz w swojej turze losuje po jednej tabliczce. Zwycięzcą jest osoba, która jako pierwsza zdobędzie określoną na początku gry liczbę punktów.
Supermatematyk jak i Samogłoski i spółgłoski to bardzo ciekawe gry, które nie tylko zapewniają rozrywkę ale przede wszystkim pozwalają podczas zabawy szlifować podstawowe umiejętności matematyczne i językowe. Poszczególne tabliczki mogą swobodnie być wykorzystane do innych aktywności, które mają na celu utrwalanie na przykład poprawnej pisowni czy tworzenia działań arytmetycznych.
Obie gry serdecznie polecamy!!!
Uwielbiam gry od Alexander Toys. MamyWasza propozycja to doskonała pomoc naukowa! Dla Toska jest na nią jeszcze za wcześnie, ale będę miała ten tytuł na uwadze ;)
OdpowiedzUsuńPrzez zabawe najlepsza nauka, dobrze, ze sa teraz takie mozliwości i wybór.
OdpowiedzUsuńBardzo lubimy gry od Alexandra. Te prezentują się bardzo ciekawie .
OdpowiedzUsuńSupermatematyk to coś dla nas
OdpowiedzUsuńSympatycznie zdobywa i utrwala się umiejętności przy takich pomocach edukacyjnych. :)
OdpowiedzUsuń