Przejdź do głównej zawartości

Liczmany od Epideixis

Dzisiaj chciałam Wam napisać o klockach, które są z nami już kilka miesięcy a my ciągle odkrywamy ich kolejne zastosowania. Liczmany od Epideixis to nic innego jak drewniane klocki w kształcie sześcianów 2x2 cm. Zestaw składa się ze 102 klocków w 6 kolorach. Zestaw sprawdzi się zarówno dla przedszkolaków jak i nieco starszych dzieci. Posłużą do nauki liczenia, ale także wielu innych zabaw, które przy okazji będą rozwijać kreatywność, koordynację wzrokowo - ruchową, koncentrację, precyzję ruchów ręki, logiczne myślenie czy w końcu pozwolą ćwiczyć lewą półkulę mózgu poprzez układanie różnego rodzaju układanek. Liczmany to produkt Polski o najwyższej jakości. Każdy element został bardzo starannie wykonany a całość znajduje się w estetycznym, drewnianym pudełku. Liczmany wydawane są przez Wydawnictwo Epideixis.
 


 

 W pudełku znajdziemy:
 
- 102 drewniane klocki w 6 kolorach (białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym i niebieskim),
- plansze (podzielone na cztery rodzaje):
     * A - mandale,
     * B - budowle,
     * C - bryły,
     * D - puste plansze do własnego wykorzystania.
- oraz instrukcja. 


 
Sposobów wykorzystania klocków jest na prawdę wiele. My poniżej przedstawiamy Wam kilka pomysłów, jednak zapewniam Was, że to tylko sam wierzchołek przysłowiowej góry lodowej, gdyż jeszcze nie raz na pewno powrócimy do tych klocków i pokarzemy Wam kolejne zabawy z ich wykorzystaniem.Pierwsza grupa zabaw, to te do których Ignaś wykorzystywał dołączone do zestawu karty. Układał mandale, tworzył budowle i bryły a na końcu przy wykorzystaniu pustych plansz ułożył a następnie odtworzył układankę lewopółkulową. 
 

Liczmany można z powodzeniem wykorzystać do wielu zabaw bez użycia dołączonych do zestawu plansz. U nas w domu bardzo często służą do układania i uzupełniania sekwencji, odwzorowywania, kategoryzowania czy też wykluczania ze zbioru.
 
  
Liczmany bardzo fajnie wykorzystać także w połączeniu z innymi klockami. Można wtedy poćwiczyć nie tylko motorykę małą ale także na przykład kodowanie. Na zdjęciach poniżej Ignacy odkodowuje szyfr za pomocą klocków meli.
Bardzo ciekawą i jednocześnie rozwijającą zabawą jest układanie symetrycznych obrazów. I tu też mamy dość szerokie pole do popisu. Układać można przeróżne figury, układy oraz obrazy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.


 
Ignacy klocki wchodzące w skład zestawu wykorzystuje także to tworzenia przeróżnych budowli. W tym celu wykorzystuje także inne klocki, najczęściej sięgając jednak po klocki BIOBLO. 
Same liczmany sprawdzają się także do ćwiczeń analogii oraz pamięci.


 
Liczmanami zainteresował się nawet Nikodem. Mimo, iż ma niespełna cztery miesiące, okazało się, że bardzo lubi obserwować brata, jak się nimi bawi. Postanowiłam więc wykorzystać ten fakt i użyłam liczmanów do zabawy sensorycznej.
 
UWAGA!!!
 
Jeżeli ktoś z Was zdecyduje się na taką zabawę z dzieckiem poniżej 3 roku życia, musicie pamiętać aby ze względów bezpieczeństwa, nie zostawiać maluszka samego z klockami oraz pilnować aby nie wkładało ich do buzi, a po skończonej zabawie, należy je odłożyć w miejsce niedostępne dla naszej pociechy.
 
 
Liczmany to bardzo ciekawy zestaw dydaktyczny, który pozwala dzieciom na szybsze opanowanie umiejętności matematycznych, rozwija wiele innych kluczowych umiejętności a przy tym bawi i pozwala miło spędzić czas. U nas w domu Liczmany są w ciągłym użytku, Ignaś bardzo lubi z nich tworzyć, a już niebawem posłużą Nikodemowi do nauki kolorów, tworzenia pierwszych kategoryzacji czy odwzorowywania prostych układów. Liczmany to idealny pomysł na prezent zarówno dla przedszkolaka jak i starszaka, jeżeli szukacie pomysłu, co podarować dzieciom w tych grupach wiekowych, to prezentowany dzisiaj zestaw, na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. Jestem przekonana, że jeszcze nie raz o nich napiszę i pokażę jak się nimi bawią moi chłopcy :-)
 
Polecamy serdecznie!!!


Klocki znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo Epideixis


 

Komentarze

  1. Takie proste a tak wiele zastosowań :* mega

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny sposób na rozwijanie mózgu dziecka - jestem teraz na etapie poszukiwania inspiracji do pracy z dzieciakami w wieku przedskzolnym - ten wydaje się świetny!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie