Przejdź do głównej zawartości

SzTama! od Granny

Temat ekologii i ochrony środowiska jest nam szczególnie bliski. Staramy się dbać o otaczający nas świat i te wartości przekazujemy również Ignasiowi. Ostatnio świetnym pretekstem do rozmów na temat środowiska naturalnego i jego ochrony jest genialna gra karciana wydana przez Wydawnictwo Granna. SzTama! bo o niej mowa to przykład na to że małe jest piękne a do tego jeszcze wciągające i edukacyjne :-) 


W pudełku znajdziecie:

- 66 kart rzeki,
- 15 kart tam,
- 16 brązowych znaczników kłód,
- oraz instrukcję.Karty rzeki dzielą się na trzy rodzaje:

- karty gałęzi, których jest najwięcej bo aż 42 sztuki i występują w   siedmiu rodzajach (po sześć sztuk z rodzaju). Ich wartość     punktowa zróżnicowana jest od 1 do 3,

- karty śmieci, których jest 12 sztuk i których użycie przynosi na końcu gry punkty ujemne,

- oraz karty ekobobrów, których również jest 12 sztuk, a które stanowią swego rodzaju bonus. Otóż karta ekobobra chroni przed wzięciem karty śmieci jak również pomaga w budowie tamy. 


Przed rozpoczęciem gry należy każdemu z graczy dać po cztery znaczniki kłód oraz w odpowiedni sposób ułożyć karty tam i rzeki (zgodny z instrukcją),  w wyniku czego otrzymamy pięć stosów o różnej liczbie kart i różnej wartości punktowej. Ponadto poniżej mamy odsłonięte cztery karty rzeki (leżące jedna obok drugiej) oraz odkryty stos pozostałych kart rzeki. Po takim przygotowaniu można brać się za budowanie tamy :-)


Kto wygra mistrzostwa w budowaniu tamy!!! Ta zależy komu uda się pozyskać najwartościowszy budulec czyli gałęzie wyciągane z wody. Każdy gracz w swoim ruchu ma możliwość wyboru aż pięciu gałęzi, jednak tylko jedną (ta po lewej stronie) może pozyskać za darmo, za pozostałe musi znacznikami kłód. Gdy karta rzeki zostanie pobrana przez jednego z graczy, kolejne karty należy przesunąć o jedno miejsce w lewo. Gdy zawodnik wylosuje kartę śmieci może ją od razu odżucić wraz z kartą ekobobra (o ile taką kartę posiada). Może też ją zatrzymać i wykorzystać do budowy tamy. Może się także okazać, że barz znaczników kłód zmusza nas do pobrania karty ze śmieciami. Przechodząc do budowania samej tamy, to musimy pamiętać o podstawowej zasadzie czyli różnorodności. Każda tama musi być zbudowana z różnych gałęzi drzew (tu mamy do wyboru aż 7 gatunków). Należy pamiętać, że różne gatunki mają różną wartość punktową, co oznacza, że takie same tamy będą miały różną punktację. Gracz, który wybuduje tamę o najwyższej liczbie punktów zostaje zwycięzcą. 


SzTama! to bardzo ciekawa gra, któa sprawdzi się zarówno podczas wakacyjnych wyjazdów jak i jesiennych wieczorów. Bardzo cikawa mechanika i do tego temat ekologii to na pewno aspekty wyrózniające ją na tle innych gier karcianych. U nas zdecydowany hit wakacji :-)

Polecamy serdecznie!!!


Grę znajdziecie TUTAJ

Granna

Komentarze

  1. Przepiękna, kapitalna gra :) Świetna rozrywka dla całej rodziny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obok książek uwielbiam gry. Uważam, że to świetny spsosób na wspólne spędzenie czasu i rozwijanie umiejętności u dziecka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawa gra logiczna. Zbieram pomysły, bo jesienne wieczory i deszczowe weekendy już tuż ;) tuż

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)