Przejdź do głównej zawartości

Niezłe Ziółka od Granny

To zdumiewające jak rynek gier planszowych w przeciągu ostatnich kilku lat bardzo się rozrósł. Cały czas pojawiają się ciekawe i co najważniejsze niebanalne pozycje, które zaskakują swą tematyką, grafiką a czasem samą mechaniką. Nie inaczej jest z jedną z najnowszych gier Wydawnictwa Granna, Niezłe Ziółka, która posiada wszystko to, co dzieci kochają w planszówkach.   
W pudełku znajdziemy:

- 63 karty ziół w siedmiu rodzajach,
- 9 kart ziół specjalnych,
- 16 kart naczyń,
- 1 kartę ciastka ziołowego,
- 1 kartę osiągnięć,
- 4 karty pomocy, 
- 10 kart o ziołach,
- oraz instrukcję.Gra skierowana jest do dzieci od 8 roku życia a grać w nią może od 1 do 4 graczy. Średni czas rozgrywki to ok 20 minut.Gra posiada kilka wariantów. Poza tradycyjną rozgrywką pomiędzy poszczególnymi graczami, w grę można grać następująco:

- drużynowo,
- drużynowo (wariant ekspercki),
- oraz solo.W zestawie znajduje się dziesięć kart z ciekawostkami na temat ziół, które gracze sadzą w grze. Dowiadujemy się z nich między innymi jakie działania ma bazylia, o tym, że tymianek był już znanym i cienionym już w Starożytności ziołem czy o lawendzie wąskolistnej i jej maksymalnym wzroście. 


Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów a dokonać tego można poprzez wykonywanie określonych działań czyli sianie i przesadzanie ziół. Ale uwaga, tu obowiązuje ściśle określony porządek i dane ruchy muszą być wykonywane w określonej kolejności.  


Każdy z graczy dąży do stworzenia własnego ogrodu, ogrodu pachnącego przeróżnymi ziołami. Podczas rozgrywki gracze mają możliwość wykonania wielu różnych akcji przez co gra może wydawać się nieco skomplikowana dla mniejszych graczy, dlatego uważamy że granica 7 -8 lat jest jak najbardziej odpowiednia. Z pomocą w w wykonywaniu kolejnych ruchów przychodzi graczom tzw. karta pomocy, którą każdy z graczy ma obok siebie.   


W grze działania zostały podzielone na obowiązkowe i dobrowolne, więc gracze sami (w niektórych przypadkach) mogą zdecydować jakie działania podejmują. Do tego dochodzi karta ciastka ziołowego , której zdobycie gwarantuje jednemu z graczy dodatkowe 5 punktów podczas końcowego podliczania punktów. 


Gdy wszystkie karty z talii zostaną już wykorzystane nie oznacza zakończenia gry, każdy z graczy nadal po kolei wykonuje wybrane akcje. Gra kończy się w chwili gdy wszyscy gracze wykorzystali już swoje cztery karty naczyń lub gdy żaden z graczy nie ma możliwości zasadzenia swoich ziół. W tam momencie gra się kończy i następuje podliczenie punktacji i wyłonienie zwycięzcy. Niezłe ziółka to świetna karcianka, która nie tylko bawi ale także uczy. A mowa nie tylko o informacjach znajdujących się na kartach, ale przede wszystkim o pretekście i okazji do rozmów o przyrodzie i konieczności dbania o nią. Świetna gra, którą gorąco polecamy, idelannie sprawdzi się jako prezent :-)  


 Grę znajdziecie TUTAJ

Granna

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.