Przejdź do głównej zawartości

Irena - 1 Getto - 2 Sprawiedliwi - Timof i cisi wspólnicy

Postać Ireny Sendlerowej jest mi dobrze znana, Ignacy po raz pierwszy usłyszał jej historię podczas lektury jednej z części znakomitej serii wojny dorosłych - historie dzieci. Dzisiaj chcę Wam przedstawić nietypowe publikacje, dzieła francuskich twórców zafascynowanych historią tytułowej Ireny. Komiksy zostały przetłumaczone na język polski i wydany przez Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicyDo tej pory ukazały się dwie z trzech planowanych części. Pierwsza z nich zatytułowana Getto oraz druga, nosząca tytuł Sprawiedliwi.



Czytając pierwszą część Ireny można odnieść wrażenie, iż jest to opowieść biograficzna. Jednak tak nie jest. Autorzy już na wstępie zaznaczają, że ze względu na fakt, iż dostępne źródła podają różne a czasem wręcz sprzeczne ze sobą fakty, twórcy postanowili stworzyć fikcyjna fabułę. Jednak miel ściśle sprecyzowany cel i do jego realizacji dążyli, chcieli jak najwierniej oddać ducha walki Ireny Sendlerowej. I z całą pewnością to im się udało.




Komiks opowiada o rozterkach, działalności i bohaterskich czynach Ireny, ale także obrazuje odbiorcy realia panujące w getcie podczas II wojny światowej. Nieprawdopodobne ubóstwo, głód, choroby i czyhająca na każdym roku śmierć, jak choćby ta małego chłopca, który w rozpaczy po utracie mamy próbując opuścić getto został okrutnie zamordowany.




Lektura nie należy do łatwych, na pewno też nie jest skierowana do najmłodszych odbiorców. Moim zdaniem, aby w pełni zrozumieć przekaz jaki autorzy chcieli nam przekazać, należy posiadać co najmniej ogólną wiedzę historyczną na temat II wojny światowej oraz sytuacji Żydów. Dlatego też uważam, że publikacja mogłaby być idealnym wstępem przed rozpoczęciem omawiania właśnie kwestii getta w szkole średniej.

Druga część serii Irena Sprawiedliwi opowiada o kontynuacji już o wiele bardziej zorganizowanej i na dużo większą skalę pomocy ludziom uwięzionym w Getcie. Irenie Sendlerowej udało się zebrać sporą rzeszę ludzi, przy współpracy których organizowała wywożenie dzieci z Getta. Dziś już wiemy, że podczas tych jakże ryzykownych akcji, udało jej się uratować ponad 2500 żydowskich dzieci. Wielokrotnie przesłuchiwana i torturowana nigdy nie zdradziła nikogo, do końca walczyła w słusznej sprawie za co w 1965 roku została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Została także odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski  i Orderem Orła Białego. Ponadto dwukrotnie podejmowano starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendlerowej do Pokojowej Nagrody Nobla.
Irena Sendlerowa zmarła 12 maja 2008 roku w Warszawie, w wieku 98 lat.  


Komiksy znajdziecie TUTAJ

http://timof.pl/

Komentarze

  1. Nie zawsze o ważnych tematach i osobach trzeba pisać w klasyczny sposób. Komiks to forma przystępna i łatwa w odbiorze, pozwalająca trafić z informacją do nowej grupy odbiorców.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem zachwycona takim wydaniem. Zupełnie nie spodziewałam się komiksu

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Lotti Karotti czyli świetna gra rodzinna od Smarkacz.pl

U nas kolejna fantastyczna gra, którą chcemy Wam pokazać. Niedawno zagościła w naszym domu a już zdobyła nasze serca. Przeurocze króliczki oraz marchewka, która potrafi wpędzić w niezłe tarapaty graczy czyli Lotti Karotti we włanej postaci. Proste zasady i duże kolorowe elementy do znaki rozpoznawcze gry, które gwarantują dobrą zabawę. Nasza pochodzi ze sklepu Smarkacz.pl

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.