Nasta kolejny piątek, więc u nas czas na eksperyment. Zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzą wrzesień jest u nas miesiącem eksperymentów balonowych. Tak więc zapraszamy na drugi eksperyment w ramach II Edycji Piątków z Eksperymentami, a jest to balonowy pojedynek.
Dy wykonania eksperymentu potrzebowaliśmy:
- 2 balonów,
- dwóch klamerek,
- wkładu z długopisu,
taśmy klejącej
- oraz nożyczek.
Pierwszym krokiem jest nadmuchanie balonów. My specjalnie użyliśmy dwóch kolorów aby efekt eksperymentu był jasny i wyraźny. Balony należy nadmuchać w dwóch rozmiarach. Pierwszy dość mocno, natomiast drugi nieco słabiej. Różnica musi być dość duża i widoczna na pierwszy rzut oka.
Napompowane balony zamiast zawiązać, skręcamy dość mocno i spinamy klamerkami, tak aby powietrze z nich nie uciekało. Aby wykonać to dokładnie potrzebna może być pomoc osoby dorosłej.
Następnie należy przykleić taśmą klejącą obydwa balony do dwóch końców wkładu po długopisie. Tą czynność wykonałam samy, ponieważ, aby eksperyment się powiódł, musi być to zrobione bardzo mocno i dokładnie tak aby po zdjęciu klamerek powietrze nie uciekało na zewnątrz.
Teraz czas na pojedynek. Jednocześnie zdejmujemy obie klamerki z balonów i obserwujemy co będzie się działo :-)
Wyraźnie widać, że balon z mniejszą ilością powietrza zmniejsza swoją objętość, natomiast balon po przeciwnej stronie powiększa się.
Po około minucie mamy zwycięzcę pojedynku. Jednogłośnie zostaje nim pomarańczowy balon :-)
Dlaczego balon z mniejszą ilością powietrza wypuścił je do większego? Odpowiedź tkwi w sile jaka napiera na ściany balonów. Balon z mniejszą ilością powietrza ma ścianę bardziej zagiętą przez co siła naporu jest większa niż na balon o mniejszym zgięciu ścianki. W wyniku tej siły powietrze z małego balonu zostaje wypchnięte do dużego :-)
Wpis powstał w ramach II Edycji Piątków z Eksperymentami
Balonowo u Was na maksa super eksperyment ogromny balon
OdpowiedzUsuńAle pomysł!
OdpowiedzUsuńJak w życiu 😉 duży może więcej.
OdpowiedzUsuńFajny eksperyment.