Przejdź do głównej zawartości

Ciało. Jak to działa - Sklep Domowe Montessori

Ignacy od dawna interesuje się anatomią ludzkiego ciała. Od dawna szukałam odpowiedniej pozycji, która objaśniała by w jasny i zrozumiały dla siedmiolatka sposób, ten dość zawiły temat. Poszperałam nieco  internet i natknęłam się na książkę Wydawnictwa Multico pt. Ciało. Jak to działa. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Marta Maruszczak dokonała rzeczy niemożliwych i stworzyła publikację, która fascynuje, zadziwia a co najważniejsze przekazuje ogrom tak istotnej wiedzy. Książkę znajdziecie w sklepie Domowe Montessori.


Całość podzielona została na pięć rozdziałów:

- dziwne odgłosy,
- dziwne substancje,
- dziwne zjawiska,
- dziwne narządy,
- dziwne procesy.Każdy z rozdziałów składa się kilku podrozdziałów, w których objaśniane są określone zagadnienia. I tak z rozdziału o dziwnych odgłosach dowiadujemy się m. in dlaczego burczy nam w brzuchu, czym jest czkawka, czym właściwie jest chrapanie oraz czym są hormony pocieszenia. 


Z rozdziału dziwne substancje młody czytelnik dowiaduje się m. in. dlaczego łzy są słone, co jest przyczyną kataru, dlaczego ludzie się pocą, z czego składa się krew, jakie są jej grupy oraz po co człowiekowi limfa. 

 
Kolejnym tematem są dziwne zjawiska. W tym rozdziale poznajemy tajemnice związane m. in. z gęsią skórką, karnacja czy uśmiechem. Dowiadujemy się także co to takiego jest mimika i dlaczego nasza skóra na palcach marszczy się podczas kąpieli. Przy omawianiu kwestii drętwienia nóg dowiadujemy się czym są nerwy gdzie położone jest ich centrum kontrolne.  


Następnie przechodzimy to tematu narządów. Tym razem dzieci dowiadują się jak ważna funkcję pełni mózg oraz jak liczba połączeń między komórkami wpływa na inteligencję. Mamy także dokładny opis oka ucha czy języka. Nie zapomniano także o sercu. W tym podrozdziale poznajemy także wiele  ciekawych faktów, które na pewno zaskoczą każde dziecko. Na koniec czytamy o płucach i skórze.


 
Ostatni rozdział poświęcony został różnym procesom jakie codziennie zachodzą w ludzkim organizmie. Młody czytelnik odkrywa przyczynę rośnięcia, poruszono także kwestię włosów i wyjaśniono od czego zależy ich kolor. Dwa ostatnie podrozdziały poświęcono zębom oraz starzeniu się . Tutaj dowiadujemy się dlaczego zęby się psują, dlaczego borowanie boli oraz kiedy iść do ortodonty. Nie zapomniano także o Zębowej Wróżce. W ostatnim dziale omówiono dlaczego się starzejemy, ile może żyć człowiek oraz wymieniono objawy starzenia się. 
Ciało. Jak to działa, to niesamowita książka, która bardzo zawiły temat anatomii ludzkiego ciała przedstawia w sposób jasny, prosty i zrozumiały już dla kilkulatków. Całość została wzbogacona ogromną ilością rysunków Tomasza Samojlika, które w dość zabawny sposób obrazują dzieciom omawiane zagadnienie. Niesamowita podróż do wnętrza ludzkiego ciała z której dowiadujemy się wielu fascynujących faktów. Jest to pozycja godna polecenia!!!

Książkę znajdziecie w sklepie Domowe Montessori TUTAJ

https://www.sklep.domowemontessori.pl/

Komentarze

 1. Wydaje się świetne! Chętnie zakupiłabym tą pozycję, ale ciężko jest mi zainteresować córkę takimi tematami. Może jednak warto spróbować z kolejnym podejściem?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie - rewelacja! Bardzo chętnie się w tę książeczkę zaopatrzony, bo zainteresowanie ludzkim ciałem nie omija chyba żadnego dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaraz zamawiam książkę. Córka w 5 klasie, łatwej przyswoi wiedzę na lekcji po tej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książka. Sama bym chętnie poczytała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja córka jeszcze za mała na tą pozycję. Ale sam pomysł, wykonanie, rysunki - dla mnie genialne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się spodobała ta książka. Już do nas idzie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.