Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Siła papieru"

Tradycyjnie już u nas w piątek pojawia się eksperyment. Dziś bardzo szybki, ale jednocześnie nieco zaskakujący. Tym razem Ignacy postanowił sprawdzić ile książek jest w stanie utrzymać cieniutka kartka papieru. Jak się za chwilę przekonacie,wcale nie tak mało!!! Pomysł na wykonanie tego eksperymentu zaczerpnęliśmy z jednej z naszych ulubionych pozycji czyli Małej encyklopedii nauki, wydanej przez Wydawnictwo Olesiejuk.   Do wykonania eksperymentu Ignacy potrzebował:

- kartki papieru,
- zestawu książek (przygotowaliśmy trzy pozycje),
- książki Mała encyklopedia nauki.


Na początek należy złożyć kartkę w tzw. harmonijkę.Gdy całość jest już złożona, delikatnie formujemy z niej coś na wzór koła (uważając aby nie rozprostować zagięć) i stawiamy w pionie. 


Teraz można przejść to testowania wytrzymałości papieru. Ignacy delikatnie położył na papierze książkę.  


Jak widzicie poniżej książka leży a papier nawet nie drgnął. 


Poda dołożyć drugą książkę :-)


Ponownie nasza kartka papieru radzi sobie z ciężarem bez większych problemów...


...aż do momentu...przy próbie dołożenia trzeciej książki nasza "wieża" runęła :-)


Wniosek jaki nam się nasunął!!!

Kartka papieru odpowiednio zgięta, może utrzymać ciężar wielokrotnie większy od siebie.  

Poniżej przykład, który nas zainspirował do wykonania powyższego eksperymentu :-) 


Na koniec jeszcze krótkie wyjaśnienie

Kartka w swej zwykłej postaci (bez zagięć) jest bardzo cienka i łatwo się gniecie. Jeżeli jednak zagniemy ją w odpowiedni sposób, staje się sztywniejsza i wytrzymała na ciężar. Zasada jest prosta - im więcej zgięć tym większy ciężar kartka jest w stanie utrzymać. 

Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie