Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Zaćmienie słońca" - Seria książek "Co to jest? - Wydawnictwo Arkady

Dzisiaj będzie o trzeciej już pozycji z serii Co to jest? Wydawnictwa Arkady, która traktuje o układzie słonecznym, wszechświecie, grawitacji i planetach. Zaprezentujemy również eksperyment, do wykonanie którego zainspirowała nas wspomniana publikacja. Jeżeli tak jak ja macie w domu małego miłośnika kosmosu, to ta książka jest dla nich stworzona. W sześciu rozdziałach omówiona najważniejsze zagadnienie dotyczące: Ziemi, księżyca, słońca, planet, gwiazd oraz galaktyk. Ponadto wzbogacono publikację zamieszczając w niej 20 prostych, ale bardzo obrazowych eksperymentów, które można wykonać samemu w domu. Dokładny opis krok po kroku oraz naukowe wyjaśnienie zjawiska pozwalają na odkrycie tajemnic wszechświata. Książka, podobnie jak poprzednie części w bardzo ciekawy sposób wprowadza dzieci w świat nauki, pozwalając jednocześnie samemu odkrywać. Wykonane eksperymenty pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat i zachodzące w nim zjawiska.   
U nas cała seria cieszy się ogromnym powodzeniem. Ciekawe tematy, interesujące i nie rzadko zaskakujące młodego czytelnika eksperymenty pobudzają wyobraźnie i chęć poznawania. Ignacy bardzo upodobał sobie te książki a wykonane z nich eksperymenty bardzo obrazowo wyjaśniają przedstawiane zjawisko. 


Inne pozycje z seriiA teraz przejdziemy już do naszego eksperymentu. Po lekturze Ignacy zdecydował, że chce wykonać eksperyment "zaćmienie słońca". Do jego wykonania potrzebował:

- pomarańczy (która w eksperymencie pełnić będzie funkcję naszej planety),
- latarki (która w eksperymencie pełnić będzie funkcję słońca),
- kulki na sznureczku (która w eksperymencie pełnić będzie funkcję księżyca),Na stole kładziemy pomarańcz......zapalamy latarkę......i umieszczamy ją w odległości ok 20 centymetrów od pomarańczy, światłem skierowanym bezpośrednio na "naszą planetę Ziemię". Teraz pomiędzy Słońcem a Ziemią umieszczamy Księżyc. Na pomarańczy wyraźnie widać padający na nią cień. Księżyc krąży wokół Ziemi. Zdarza się, że przechodzi dokładnie pomiędzy Słońcem a Ziemią Mieszkańcy Ziemi znajdują się w tedy w cieniu Księżyca, to zjawisko zwane jest "zaćmieniem słońca i zdarza się bardzo rzadko. 


W taki oto szybki i prosty sposób można obrazowo wytłumaczyć dzieciom zjawisko, które przed laty uważane było niewytłumaczalne, a nawet sądzono, iż są to czary :-)

Ciekawostka

Ostatnie częściowe zaćmienie słońca w Polsce było 20 marca 2015 roku :-)

Wspomniane książki znajdziecie TUTAJ


Wydawnictwo Arkady


Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

  1. Książeczki znam. Kupuję dzieciom na konkursy. Świetnie wykorzystana pomarańcza :) A tak poważnie - obrazowy eksperyment.

    OdpowiedzUsuń
  2. ooo ksiażki to cios dla nas! Ten temat <3
    eksperyment spper

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie