Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Zaćmienie słońca" - Seria książek "Co to jest? - Wydawnictwo Arkady

Dzisiaj będzie o trzeciej już pozycji z serii Co to jest? Wydawnictwa Arkady, która traktuje o układzie słonecznym, wszechświecie, grawitacji i planetach. Zaprezentujemy również eksperyment, do wykonanie którego zainspirowała nas wspomniana publikacja. 



Jeżeli tak jak ja macie w domu małego miłośnika kosmosu, to ta książka jest dla nich stworzona. W sześciu rozdziałach omówiona najważniejsze zagadnienie dotyczące: Ziemi, księżyca, słońca, planet, gwiazd oraz galaktyk. Ponadto wzbogacono publikację zamieszczając w niej 20 prostych, ale bardzo obrazowych eksperymentów, które można wykonać samemu w domu. Dokładny opis krok po kroku oraz naukowe wyjaśnienie zjawiska pozwalają na odkrycie tajemnic wszechświata. Książka, podobnie jak poprzednie części w bardzo ciekawy sposób wprowadza dzieci w świat nauki, pozwalając jednocześnie samemu odkrywać. Wykonane eksperymenty pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat i zachodzące w nim zjawiska.   








U nas cała seria cieszy się ogromnym powodzeniem. Ciekawe tematy, interesujące i nie rzadko zaskakujące młodego czytelnika eksperymenty pobudzają wyobraźnie i chęć poznawania. Ignacy bardzo upodobał sobie te książki a wykonane z nich eksperymenty bardzo obrazowo wyjaśniają przedstawiane zjawisko. 


Inne pozycje z serii



A teraz przejdziemy już do naszego eksperymentu. Po lekturze Ignacy zdecydował, że chce wykonać eksperyment "zaćmienie słońca". Do jego wykonania potrzebował:

- pomarańczy (która w eksperymencie pełnić będzie funkcję naszej planety),
- latarki (która w eksperymencie pełnić będzie funkcję słońca),
- kulki na sznureczku (która w eksperymencie pełnić będzie funkcję księżyca),



Na stole kładziemy pomarańcz...



...zapalamy latarkę...



...i umieszczamy ją w odległości ok 20 centymetrów od pomarańczy, światłem skierowanym bezpośrednio na "naszą planetę Ziemię". 



Teraz pomiędzy Słońcem a Ziemią umieszczamy Księżyc. Na pomarańczy wyraźnie widać padający na nią cień. Księżyc krąży wokół Ziemi. Zdarza się, że przechodzi dokładnie pomiędzy Słońcem a Ziemią Mieszkańcy Ziemi znajdują się w tedy w cieniu Księżyca, to zjawisko zwane jest "zaćmieniem słońca i zdarza się bardzo rzadko. 






W taki oto szybki i prosty sposób można obrazowo wytłumaczyć dzieciom zjawisko, które przed laty uważane było niewytłumaczalne, a nawet sądzono, iż są to czary :-)

Ciekawostka

Ostatnie częściowe zaćmienie słońca w Polsce było 20 marca 2015 roku :-)

Wspomniane książki znajdziecie TUTAJ


Wydawnictwo Arkady


Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

  1. Książeczki znam. Kupuję dzieciom na konkursy. Świetnie wykorzystana pomarańcza :) A tak poważnie - obrazowy eksperyment.

    OdpowiedzUsuń
  2. ooo ksiażki to cios dla nas! Ten temat <3
    eksperyment spper

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Lotti Karotti czyli świetna gra rodzinna od Smarkacz.pl

U nas kolejna fantastyczna gra, którą chcemy Wam pokazać. Niedawno zagościła w naszym domu a już zdobyła nasze serca. Przeurocze króliczki oraz marchewka, która potrafi wpędzić w niezłe tarapaty graczy czyli Lotti Karotti we włanej postaci. Proste zasady i duże kolorowe elementy do znaki rozpoznawcze gry, które gwarantują dobrą zabawę. Nasza pochodzi ze sklepu Smarkacz.pl

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.