Przejdź do głównej zawartości

Metoda Montessori w domu - 80 zabaw edukacyjnych - Wydawnictwo RM

Od wielu lat jestem wielkim zwolennikiem metody Montessori. Stali czytelnicy zapewne pamiętają nie jeden wpis z tego tematu. Wielokrotnie prezentowałam różnego rodzaju pomoce zarówno te DIY jak i zakupione w sklepie. Dzisiaj kolejny wpis w duchu Marii Montessori i jej podejścia do nauczania dzieci, jednak tym razem chciałam zaprezentować Wam niesamowitą książkę, która stanowi swoisty przewodnik oraz poradnik jak skutecznie wprowadzić ją w domu. Książka Metoda Montessori w domu Delphine Gilles Cotte, to zbiór 80 zabaw edukacyjnych, które bez problemu można przygotować samemu w domu beż żadnych lub przy minimalnych nakładach finansowych. Publikacja wydana została przez Wydawnictwo RM.  




Całość podzielona została na dwie części. W pierwszej z nich, która stanowi swego rodzaju wprowadzenie poznajemy podstawy pedagogiki Montessori, dowiadujemy się jak zorganizować przestrzeń Montessori zarówno w domu jak i przedszkolu oraz jak przygotować zestaw edukacyjny Montessori. Poszczególne tematy opisane są w sposób zwięzły i jasny. Druga część książki to osiem rozdziałów w których opisano aż 80 różnych zabaw edukacyjnych. Każdy dział zawiera od kilku do kilkunastu przykładów z dokładnym opisem jak należy przeprowadzić zabawę oraz co należy do niej przygotować. Ponadto każdy przykład został wzbogacony zdjęciem. Forma książki jest przejrzysta i czytelna. Bardzo pomocnym elementem są ramki zamieszczone przy opisie każdej z zabaw, w których znajduje się lista niezbędnych przedmiotów do wykonania określonego zadana. I tak w książce znajdują się następujące rozdziały:

- ćwiczenia wstępne,
- w codziennym życiu,
- nalewanie i przesypywanie,
- wrażenia zmysłowe,
- sortowanie,
- szczypce,
- kolory,
- i w ogrodzie.    

  Czytelnik, który styka się z tą metodą po raz pierwszy, po lekturze pozna zarówno podstawy metody jak również dosyć pokaźny zbiór zabaw, które będzie mógł wykorzystać w domu ze swoimi pociechami. 


Poniżej prezentujemy Wam przykładowe zabawy ujęte w publikacji jak również Ignacego podczas ich wykonywania :-)

Jako pierwszą prezentujemy Wam zabawę nalewanie, Ignacy dodatkowo użył lejka wlewając wodę do wąskiego naczynia :-)  



Numer dwa to ramki ubraniowe, my użyliśmy samej koszuli, która sprawdza się równie dobrze jak ramki :-)



Numer trzy to butelka z gumkami 



Kolejną zabawą jest szycie, my użyliśmy wykonanego już dawno ślimaka do przewlekania sznureczka :-)



Dziurkowanie to kolejna zabawa, którą prezentujemy  


Ignacy tworzył sekwencje na tablicy korkowej z kolorowych pinesek...



...oraz zrobił rysunek :-)



Zabawą numer sześć jest transfer przedmiotów za pomocą szczypiec ;-)


Ignacy użył kilku rodzajów szczypiec :-)





Numer siedem to zabawy z pipetą i transfer wody :-)





Zabawa sensoryczna czyli ugniatanie masy solnej to zabawa numer osiem



Kolejną zabawą sensoryczną jest bosy spacer :-) My użyliśmy podstawek ok klocków lego duplo oraz zestawu drewnianych stóp 



Zabawa numer dziesięć to sortowanie według koloru oraz rodzaju. 







Numer jedenaście to klamerki na prane :-)




Ostatnią dwunastą przez nas prezentowaną propozycją jest zabawa z magnesami, u nas dodatkowo użyliśmy lodu :-) 



Książka Metoda Montessori w domu to fantastyczna publikacja dla rodziców chcących wspierać rozwój swoich dzieci poprzez odpowiednie stymulowanie w domu. Książka wypełniła ogromną lukę na polskim rynku wydawniczym, od dawna szukałam takiej książki w języku polski i przyznaje z bólem, że bardzo żałuję, że nie ukazała się ona 4 lata temu. Dzisiaj Ignacy jako 6- latek prezentowane w tym wpisie zabawy które wykonywał jak 3-, 4- latek. Książkę bardzo gorąco polecam jest kopalnią pomysłów, których wykonanie wpłynie bardzo korzystnie na rozwój Waszych pociech. Dla nas bezdyskusyjnie obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce.   


Polecamy gorąco!!!

Książkę znajdziecie na empik.com. TUTAJ 

Wydawnictwo RM

Komentarze

  1. Genialna książka. Niby znane metody, niby ,,przerabia się" wiele z nich, ale tutaj jest ich aż 80, więc zapewne nie jednej zabawy nie znamy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zabawy super ale to nie metoda Montessori cała fiozofia umkła zostalo tylko nazwiskia i góra plastkiku przykre

    OdpowiedzUsuń
  3. Mamy kilka książek w temacie Montessori, ale ta jest również warta uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa książka. Wiele ciekawych zabaw :)

    OdpowiedzUsuń
  5. po raz kolejny stykam się z tą metodą nauczania. wydaje się być bardziej przyjazna od pruskiego drygu obecnego w szkole :) chętnie zapoznam się z nią bliżej :) Coś czuję że się polubimy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajnie, że są rodzice, którzy poświęcają dzieciom trochę czasu i dbają o ich rozwój. - jakkolwiek by się nie nazywała ta filozofia.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jaka cudowna książka, skarbnica inspiracji. Nie wiedziałam o niej i cieszę się, że ją pokazałaś 👍🏻

    OdpowiedzUsuń
  8. Przekonała mnie Pani :) dzięki za świetna i obszerną recenzję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.