Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Wpływ czasu na intensywność barw"

Dzisiaj naszym piątkowym eksperymentem kończymy tegoroczne zabawy związane ze świętami wielkanocnymi. Tym razem wraz z Ignacym, postanowiliśmy sprawdzić czy długość farbowania jajek (czyli czas jaki jajko znajduje się w wodzie z barwnikiem) ma wpływ na intensywność uzyskanej barwy.  Poza uzyskaniem odpowiedzi na powyższe pytanie, efektem końcowym naszego eksperymentu, było uzyskane dosyć ciekawych pisanek  :-)  



Aby przeprowadzić nasz eksperyment potrzebowaliśmy:
- trzech jajek ugotowanych na twardo z białą skorupą,
- trzech barwników do jajek rozpuszczonych w niewielkiej ilości ciepłej wody,\
- ciepłej wody
- pipety. 


Eksperyment składał się z trzech etapów z których każdy był bardzo krótki jednak pomiędzy nimi potrzebne były ok 2 godzinne odstępy czasowe.

Pierwszym krokiem było włożenie jajek do barwników tak aby tylko dolne części jajek były zanurzone. Użyliśmy dosyć wąskich szklane dzięki czemu jajka nie przewracały się.


Po umieszczeniu jajek w szklankach odstawiliśmy je na ok 2 godziny.


Po upływie czasu (ok 2 godzin) Ignacy przy pomocy pipety dolał do każdej ze szklanek ciepłej wody, niej więcej tak aby 2/3 jajka była zanurzona w barwniku.



 
Po czym ponownie odstawiliśmy szklanki na ok 2 godziny. Po upływie tego czasu Ignaś ponownie dolał do szklanek ciepłej wody, tym razem zakrywając jajka w całości barwnikiem.




Takie jajka ponownie odstawiliśmy na ok 2 godziny.


Po upływie określonego czasu, wyjęłam delikatnie jaja i odłożyłam do wyschnięcia. Już po wyjęciu ich z barwników, bardzo widoczny był efekt eksperymentu, na każdej z pisanek wyraźnie oddzielały się trzy odcienie koloru od najintensywniejszego (na spodzie jajek) aż do najjaśniejszego odcienia (na samej górze jajka).


Po dokładnym wyschnięciu pisanek Ignacy przystąpił do dokładnego obejrzenia uzyskanego efektu na jajkach. Od razu zauważył wyraźne granice pomiędzy odcieniami.  







Eksperyment choć dość prosty to jednak dla dzieci bardzo interesujący, Ignacemu bardzo spodobał się końcowy efekt, jak również to, że jego przypuszczenia potwierdziło wykonane doświadczenie :-)


Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

  1. Bardzo pomysłowe działanie 😃

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne robiłam rok temu ale nam takie kolorowe nie wyszł

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudne, cudne, cudne! Fioletowe jajko jest najładniensze! Nie, wszystkie są ładne. Może to dlatego,że fiolet to mój ulubiony kolor?:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cudne, cudne, cudne! Fioletowe jajko jest najładniensze! Nie, wszystkie są ładne. Może to dlatego,że fiolet to mój ulubiony kolor?:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Lotti Karotti czyli świetna gra rodzinna od Smarkacz.pl

U nas kolejna fantastyczna gra, którą chcemy Wam pokazać. Niedawno zagościła w naszym domu a już zdobyła nasze serca. Przeurocze króliczki oraz marchewka, która potrafi wpędzić w niezłe tarapaty graczy czyli Lotti Karotti we włanej postaci. Proste zasady i duże kolorowe elementy do znaki rozpoznawcze gry, które gwarantują dobrą zabawę. Nasza pochodzi ze sklepu Smarkacz.pl

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.