Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Hydraulika czyli budujemy młyn"

Kolejny piątek a więc i kolejny eksperyment mamy Wam do zaprezentowania. Tym razem Ignacy sprawdzał na jakie zasadzie działa hydraulika. A żeby tego dokonać "wybudował" młyn.  Pomysł na wykonanie tego eksperymentu zaczerpnęliśmy z książki Mała encyklopedia nauki Huraa Wydawnictwa Olesiejuk. 



Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebowaliśmy:

- plastikowej butelki (wypełnionej wodą),
- kubka plastikowego,
- słomki ze zginaną końcówką,
- taśmy klejącej,
- pinezki,
- wykałaczki,
- nożyczek 
- wspomnianej książki.


Na początek należy przeciąć kubek na pół...



...po czym należy zrobić dziurkę na środku denka przy pomocy szpilki. 



Kolejnym krokiem jest włożenie w zrobioną dziurkę wykałaczki. 



Następnie należy przykleić słomkę do dna butelki za pomocą taśmy klejącej....



...a po ustawieniu butelki w pion zagiąć ruchomy koniec słomki do góry. 



Teraz należy umieścić nasze "koło" (kubek) na zgiętej końcówce słomki...




... i przedziurawić butelkę pineską tak, aby woda, która znajdująca się w niej tryskała na brzeg "koła".




A teraz można już obserwować jak nasze koło wprawiane jest w ruch obrotowy za pomocą strumienia wody :-) Niestety zdjęcia nie oddają efektu jaki uzyskaliśmy, jednak musicie wierzyć mi na słowo (albo najlepiej sami się przekonajcie, wykonując ten eksperyment ze swoimi pociechami) że nasz młyn działa, ba i to z jaką prędkością :-) 







Ignacy o razu zauważył, że w momencie gdy naciska na butelkę strumień wody jest znacznie większy a co za tym idzie nasz młyn kręci się też szybciej. 









Przy okazji odkryliśmy także, że gdy butelka jest zakręcona to strumień wody jest bardzo słaby i aby młyn się kręcił konieczne jest naciśnięcie butelki, natomiast jeżeli odkręcimy butelkę, wtedy strumień wody jest na tyle mocny, że "koło" kręci się bez konieczności naciskania na butelką. 





Ilość znajdującej się w butelce wody jest źródłem jej siły. Hydraulika to nauka o tym, jak wykorzystywać ruchy cieczy w praktyce.  







Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

  1. nie widziałąm tego nigdy. super eksperyment

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda to super. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie takie eksperymenty mogą przybliżyć faktyczną zasadę działania instalacji wodnych. Ja jestem również zdania, ze warto wiedzieć jak naprawiać pompy głębinowe. Doskonale o tym napisano w https://www.dostudni.pl/naprawa-pomp-glebinowych-i-zanurzeniowych,b74.html i moim zdaniem jest to bardzo ważny aspekt.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak najbardziej takie rzeczy uczą wielu fajnych kwestii i myślę, że jest to niezwykle ważne. Ja niestety na hydraulice się nie znam i muszę przyznać, że zawsze dzwonię do hydraulika http://hydraulicy.warszawa.pl/ który wiem, że poradzi sobie z każdą awarią.

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie ja nigdy takich rzeczy nie robiłam i jestem zdania, że do wszelkich napraw hydraulicznych zdecydowanie najlepiej jest wybrać odpowiedniego fachowca. Jeśli chodzi o mnie to ja polecam każdemu hydraulika https://hydraulik.wroclaw.pl/ który zna się na tej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Trzeba dodać, że właśnie instalacje wodne jak i kanalizacyjne są jednymi z najważniejszych i właśnie dlatego dobrze wiedzieć komu takie prace najlepiej jest zlecić. Ja polecam każdemu zaufanego hydraulika https://hydraulik-warszawa.pl/ gdyż wiem, że to jest właściwy wybór.

    OdpowiedzUsuń
  7. Kidy chodzi o instalacje wodne to ja również zdecydowanie bardziej wolę zlecić takie prace specjalistom. Zdecydowanie zawsze dzwonię po hydraulika https://hydraulikon.pl/ i to jest bardzo mądre rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Lotti Karotti czyli świetna gra rodzinna od Smarkacz.pl

U nas kolejna fantastyczna gra, którą chcemy Wam pokazać. Niedawno zagościła w naszym domu a już zdobyła nasze serca. Przeurocze króliczki oraz marchewka, która potrafi wpędzić w niezłe tarapaty graczy czyli Lotti Karotti we włanej postaci. Proste zasady i duże kolorowe elementy do znaki rozpoznawcze gry, które gwarantują dobrą zabawę. Nasza pochodzi ze sklepu Smarkacz.pl

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.