Przejdź do głównej zawartości

Kajtek, uważaj! - Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dzisiaj chciałam Wam pokazać kolejną świetną pozycję, która na dobre zadomowiła się w Ignasia domowej biblioteczce. Idealne połączenie bardzo ciekawej a co ważniejsze pouczającej historii, przepięknej szaty graficznej oraz misternego, przemyślanego w najmniejszych szczegółach wydania książki. Te wszystkie cechy łączy w sobie nowość Wydawnictwa Prószyński i S-ka zatytułowana Kajtek, uważaj!  Jest to historia szpaka o imieniu Kajtek, który jest typowym molem książkowym. Uwielbia je czytać, czerpać z nich wiedzę. Ulubionym jego miejscem, w którym spędza większość czasu jest biblioteka. I tam też poznajemy naszego bohatera, zaczytanego ptaszka, który odkrywa, że bardzo "ciężko" mu się czyta. Na domiar złego pomylił książki i zamiast czytać o smokach, czyta o fokach!!! Bardzo go to wszystko zdziwiło. Wtedy Pani bibliotekarka zasugerowała, że jego problemy mogą być związane z wadą wzroku. Mądry miłośnik wiedzy szybko sprawdził w książce co oznacza dalekowzroczność, wyciągnął bardzo trafne wnioski, po czym udał się do okulisty Pana Sokoli Wzrok. Podczas badania okazało się, że Kajtek rzeczywiście ma problem ze wzrokiem i musi nosić okulary.  


Dumny ze swoich nowych binokli udał się do swoich kuzynów, aby pochwalić się nowym "nabytkiem". Niestety zamiast akceptacji i zrozumienia, inne szpaki zaczęły wyśmiewać fakt, że ich kuzyn zaczął nosić okulary. Jak to bywa w życiu, taki obrót sprawy bardzo zasmucił Kajtka, który liczył na zupełnie inną reakcję ze strony rodziny. Wyśmiany postanowił opuścić grono kuzynów i udał się na długi, samotny spacer. Jednak bardzo mądry i oczytany szpak bardzo szybko przypomniał sobie, że na świecie bardzo wielu znanych, cenionych i szanowanych ludzi także nosiło okulary. Ta myśl znacznie poprawiła mu humor. 


Niestety jego samotna wyprawa kończy się nieco niefortunnie gdyż wpada w pułapkę. Rezolutny Kajtek, zamiast rozpaczać, szybko obmyślił plan jak wezwać posiłki. Przy użyciu właśnie swoich nowych okularów udało mu się dać sygnał świetlny, który dotarł do jego kuzynów, a oni natychmiast ruszyli mu na pomoc. Po raz kolejny dzięki jego niebywałej wiedzy, podpowiada swoim towarzyszą jak mogą go uwolnić. Po chwili Kajtek zostaje uwolniony i wszyscy szczęśliwie wracają do domu. Teraz okazuje się, że okulary Kajtka podobają się wszystkim jego kuzynom, co więcej chcą też tak jak on mieć swoje binokle. Na drugi dzień cała gromada udała się do okulisty, gdzie po przebadaniu szpaki,u których wykryto wadę wzroku otrzymały własne okulary o pozostali zadowolili się okularami słonecznymi :-)


Książka poza bardzo mądrym tekstem, wyróżnia się także przepięknymi ilustracjami. Już sama okładka, z której Kajtek na nas patrzy, zachęca do zapoznania się z jego przygodami. Każda strona wypełniona została optymalnie, dzięki czemu podczas lektury dzieci analizują wszystko to co się dzieje na danych stronach. A dzieje się na prawdę dużo... Kajtek, uważaj! to bardzo mądra a zarazem dowcipna oraz z głębokim przesłaniem książka. Jest to nieoceniona lekcja tolerancji, dla wszystkich tych, którym zdarza się czasem wyśmiewać z osób noszących okulary, jak również z innych powodów. Ponadto lektura w bardzo dosadny sposób przekonuje młodego odbiorcę o tym, że na prawdę warto czytać książki czerpiąc z nich wiedzę. Kajtek uniknął większych kłopotów własnie dzięki temu, że czytał dużo książek. Jeżeli i Wy chcecie być jak ON, to bierzcie z niego przykład i czytajcie dużo książek. Zapewniam Was, że warto!!!


Książkę gorąco polecamy zarówno przedszkolakom jak i tym nieco starszym dzieciom :-)

Książkę znajdziecie TUTAJ

Tytuł - Kajtek, uważaj,
Mały miłośnik książek zakłada okulary.
Wydawnictwo - Prószyński i S - ka
Autor - Jennifer Berne
Ilustracje - Keith Bendis
Oprawa - twarda
Liczba stron - 32
Format 259 mm x 260 mm
Rok wydania - 2017

Prószyński i S-ka

Komentarze

  1. Ksiazka zapowiada się ciekawie. Podobaja mi sie te ilustracje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)