Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Symulacja niebieskiego nieba"

Dzisiaj postaramy się udzielić odpowiedzi na jedno z najczęściej zadawanych pytań przez dzieci. Dlaczego niebo jest niebieskie? I choć pytanie to wydaje się być efektem dziecięcej czystej ciekawości, to jednak udzielenie na nie odpowiedzi, może czasami przysporzyć rodzicom nieco kłopotów. Dlatego postanowiliśmy spróbować ułatwić co niektórym to zadanie. Pokażemy Wam jak w szybki i łatwy sposób przeprowadzić symulację powstawania niebieskiego koloru na niebie, jak również postaramy się udzielić nieco bardziej fachowego wyjaśnienia tego jakże fascynującego zjawiska atmosferycznego.  Rozpoczniemy od tego co tygryski lubią najbardziej, czyli przeprowadzenia eksperymentu :-)
Do wykonania symulacji potrzebujemy:

- szklankę z wodą,
- mleko w proszku,
- latarkę, która emituje białe światło,
- łyżkę. 

UWAGA!!!

W poniższej symulacji zakładamy, że:

- woda w szklance jest atmosferą
- rozpuszczone w wodzie mleko to kurz oraz cząsteczki powietrza
- a światło z latarki to promienie słoneczne. 


Pierwszym krokiem jest wsypanie do szklanki z wodą ok jednej łyżki mleka i jego dokładne wymieszanie w wodzie.Gdy mleko zostanie już całkowicie zmieszane tworząc jednolitą ciecz, można przejść do kolejnego kroku czyli, oświetlenia szklanki latarką. Na początku Ignaś świecił latarką w jasnym pomieszczeniu, ale nie uzyskaliśmy efektu niebieskiego nieba...Żeby nasza symulacja powiodła się musi być przeprowadzona w ciemnym pomieszczeniu. Zobaczcie jaki efekt udało się osiągnąć Ignacemu gdy eksperyment przeprowadzał w ciemnym pokoju. Jednocześnie przepraszamy za jakość zdjęć, ale aby uchwycić efekt, musiały być wykonane bez lampy błyskowej, przez co ich jakość pozostawia wiele do życzenia:-)
Na koniec przeprowadziliśmy jeszcze jedną próbę, tym razem w zaciemnionym pokoju, co dało nieco mnij wyraźny efekt, mimo to, były wyraźnie zauważalny.


Czas na wyjaśnienia nieco bardziej naukowe prezentowanej symulacji.

Białe światło z latarki jest mieszanką wszystkich kolorów tęczy, podobnie jak promienie słoneczne, które również są mieszanką tychże kolorów. W naszym eksperymencie, kiedy białe światło latarki przechodzi przez mieszankę wody i cząsteczek mleka, kolor niebieski zostaje znacznie bardziej rozproszony niż pozostałe kolory tęczy. W efekcie czego otrzymujemy efekt niebieskiego koloru.

W powietrzu w świetle słonecznym, kolor niebieski jest również znacznie bardziej rozproszony niż pozostałe kolory. To właśnie dlatego gdy w ładny słoneczny dzień spoglądamy na niebo, ma ono kolor niebieski. 

Wpis powstał w ramach PIĄTKÓW Z EKSPERYMENTAMI

.

Komentarze

 1. Ale fajnie i profesjonalnie wyjaśnione zjawisko :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. EKSTRA! mUSZE kAROLOWI POKAZAĆ! mYKOCHAMY SEANSE W PLANETARIUM <3 MAMY STOSUNKOWO BLISKO I KORZYSTAMY ILE SIĘ DA:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) my planujemy na wiosnę własnie wybrać się do planetarium :-)

   Usuń
 3. Rewelacja naprawde a opis brawo

  OdpowiedzUsuń
 4. Podświetlanie, to co lubimy najbardziej. :-)
  Musimy spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejny raz i ja łyknęłam troch wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie