Przejdź do głównej zawartości

Ukryte znaczenia czyli zabawy słowami autorstwa Izabeli Michty

Z twórczością Pani Izabeli Michty zetknęliśmy się po raz pierwszy przy okazji bardzo ciekawej książeczki z wierszykami zatytułowanej Co warto wiedzieć o przyrodzie. Lektura bardzo przypadła nam do gustu, już kilkukrotnie do niej powracaliśmy i na pewno jeszcze nie raz po nią sięgniemy. Ostatnimi jednak czasy zaczytujemy się w kolejnym dziele autorki, jakie znalazło się w Ignacego domowej biblioteczce, a jest to książka pt. Ukryte znaczenia czyli zabawy słowamiwydanej przez wydawnictwo GREG. 


Książeczka zawiera krótkie rymowanki, każdy wierszyk opowiada o dwóch wyrazach, które brzmią tak samo ale mają zupełnie inne znaczenia. Takie wyrazy nazywamy homonimami. Młody czytelnik pozna różnicę między trąbą słona a trąbą powietrzną, granatem który jest owocem i tym używanym podczas wojny czy żabką która kumka a tą na której przyczepiamy firanki. Pozycja zawiera aż 62 pary wyrazów. Każdy wierszyk opatrzony jest wesołymi ilustracjami, które przedstawiają omawiane wyrazy i ich znaczenia.  


Książka jest bardzo ciekawą propozycją, jak również stanowi świetny pretekst to zabaw językowych. Wspólne poszukiwania "nowych" wyrazów o tym samym brzmieniu ale innym znaczeniu może okazać się niezłą zabawą, przy jednoczesnym poszerzaniu zasobu słownictwa u dzieci. U nas książeczka stała się inspiracją właśnie do takich zabaw :-) Zadziwiające jak bardzo bogaty jest nasz język ojczysty.  Jak już wspomniałam książka zwiera liczne ilustracje autorstwa Dominiki Marzec. Są bardzo przyjemne w odbierze zarówno dla młodszego jak i starszego czytelnika. Nie ma tu mowy o przesycie, kolory są stonowane. Każda strona została dokładnie zaplanowana i dogłębnie przemyślana, tak aby dzieci mogły czerpać radość nie tylko z jej słuchania czy czytania ale również oglądania.


Nam zarówno książka jak i sam pomysł autorki bardzo się spodobał przez co lekturę gorąco polecamy!!!
Jeżeli jesteście zainteresowani innymi pozycjami autorstwa Pani Izabeli Michty zapraszam na stronę lubimy czytać gdzie znajdziecie inne pozycje autorki. 


Książkę znajdziecie TUTAJ 

Tytuł - Ukryte znaczenia czyli zabawy słowami
Autor - Izabela Michta 
Wydawnictwo - GREG
Oprawa - twarda
Liczba stron - 64

Zachęcam również do lektury książki Co warto wiedzieć o przyrodzie 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)