Dzisiaj przypada 15 piątek z eksperymentami (jak ten czas ucieka niesłychanie szybko!!!) Jak do tej pory udało nam się uczestniczyć we wszystkich piętnastu :-) Ale przechodząc do sedna nasz dzisiejszy eksperyment jak chcemy Wam pokazać to gotowy zestaw, który można zakupić tu. Jest to jeden z trzech mini eksperymentów firmy Funiversity, przygotowany specjalnie w wersji świątecznej :-) Dodam jeszcze, że przeprowadziliśmy także pozostałe dwa z serii świątecznej, ale na relację z pozostałych musicie poczekać :-) (ale nie martwcie się nie długo się i one pojawią:-)). Postanowiłam jednak podzielić je na osobne wpisy. Powód był prosty, każdy z nich jest fantastyczny i zasługuje na szczególną uwagę:-) Tak więc dzisiaj FUN goo, potocznie zwany glutem :-0
- dużą próbówkę,
- średniej wielkości próbówkę z niebieskim płynem,
- malutką fiolkę z białym płynem,
- oraz drewniany patyczek,
Tak więc przechodzimy do działania. Na początek należy wlać do miseczki zawartość średniej fiolki, po czym dolewamy płyn z najmniejszej fiolki. Teraz należy już tylko przy użyciu patyczka dokładnie mieszać dwie substancje. Cały proces 'tworzenie" się glutka trwa ok pół godziny, ale zapewniam Was, że dla dziecka to jak dwie minuty :-)
Po kilku minutach widać już wyraźnie tworzenie się polimeru czyli czyli związku chemicznego zbudowanego z wielu mniejszych, co ważne powtarzających się elementów, zwanych monomerami.
Po ok 30 minutach mamy już całkowicie wytworzoną naszą substancje. Ale pozostaje odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie. Czym tak na prawdę jest ten związek chemiczny. Otóż polimer jest przykładem cieczy nienewtonowskiej. Co to oznacza w praktyce? Otóż oznacza to, że nasz glutek ma właściwości cieczy jaki ciała stałego, które nie zależą od zmiany temperatury a jedynie od u
użytej wobec nich siły nacisku. Im jest ona mniejsza tym bardziej przypomina ciecz.
Igasiowi eksperyment jak i zabawa bardzo się spodobały. Urządziliśmy sobie zawody, kto zrobi dłuższego glutka :-) Zgadnijcie kto wygrał!!! :-)
Na koniec zabaw Ignaś włożył całość do szczelnie zamykanej fiolki i nasz polimer został odstawiony (ale nie na długo :-))
Polecamy zabawy w nimi eksperymenty Faniversity, są niesamowite, a każdy jeden to świetna zabawa i co najważniejsze super dawka nauki :-)
Mini eksperymenty znajdziecie TUTAJ
Wpis powstał w ramach piątków z eksperymentami
widać,że zabawa byłą udana. Ciekawa oferta z eksperymentami
OdpowiedzUsuńMy tez bardzo lubimy Faniversity. Robiliśmy całą zimową edycje Faniversity ;-).
OdpowiedzUsuńSuper Wam wyszlo, i ta radość Ignasia :-)
Uwielbiam wszystkie FUN! Glut to prawdziwy glut, a śnieg jest mega!
OdpowiedzUsuńNiezły ten glut. My póki co firmy nie znamy, ale pewnie w bliższej lub dalszej przyszłości poznamy.
OdpowiedzUsuń