Ignaś bardzo lubi origami i nie ma to znaczenia czy jest jest to origami przestrzenne czy płaskie. Na blogu pojawiło się już kilka jego prac właśnie zrobionych tą techniką. Za każdym razem korzystaliśmy z pomocy internetu i znajdujących się tam zasobów. Oczywiście pomysłów można tam znaleźć ogrom :-), jednak ja jestem tradycjonalistką (na ile to możliwe w dzisiejszych czasach) i nic mi nie zastąpi książki. I tak trafiliśmy na bardzo ciekawą pozycję Magiczne kółeczka czyli origami płaskie z koła Doroty Dziamskiej, wydaną przez Wydawnictwo bis. Ona też była naszą inspiracją na zrobienie kolejnej kartki świątecznej :-)
Do wykonania kartki Ignacy potrzebował:
- kartki,
- przygotowanych przeze mnie wcześniej kółek: czerwonych w dwóch rozmiarach, zielonych w dwóch rozmiarach oraz białych również w dwóch rozmiarach. W sumie 14 kółek,
- kleju,
- oraz oczywiście książki ze wzorem jak układać wzór :-)
Rozpoczął tradycyjnie od przygotowania kartki (zgiął ją na pół).
Po czym przystąpił do składania i wyklejania kartki zgodnie z podanym wzorem w książce...
Rozpoczął od wyklejenia Mikołaja...
...po czym przystąpił do choinki :-)
P.S.
Proporcja kółek nie zostały dokładnie zachowane z tymi podanymi w książce (po przeprowadzce nadal nie odnalazłam cyrkla :-) więc użyłam okrągłych przedmiotów do odrysowania kółek o zbliżonej wielkości ale nie takiej samej. Z tego też wynikają niewielka różnica w obu pracach :-)
Chciałam napisać jeszcze kilka zdań na temat książki Magiczne kółeczka, która jest świetnym materiałem dydaktycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Pozycja wprowadza młodego odbiorcę w niezwykle fascynujący świat sztuki origami. Pokazuje ogrom możliwości jakie daje zdawało by się tak prosta forma jak koło. Ponadto książka jest również źródłem wiedzy na temat dalekowschodniej sztuki origami jak również przewodnikiem do nauki krok po kroku jak np. składać koła aby uzyskać określone obrazy.
Ponadto w książce znajdują się materiały - szablony pokazujące i określające wielkość poszczególnych kółek potrzebnych do wykonania pokazanych w książce obrazów. Jest to znaczne ułatwienie gdyż odpowiednia wielkość kół decyduje o zachowaniu prawidłowych proporcji przy tworzeniu prac.
Każda praca opisana jest na dwóch stronach. Po lewej stronie przedstawione są dane techniczne czyli jakie i ile kółek będzie potrzebnych do wykonania pracy ukazanej po prawej stronie. Ponadto jest krótki opis działania oraz rysunki ukazujące jak (oraz czy) należy składać kółka. Ponadto każda praca zwiera tzw. RADY DOROTKI LUB KRYSI :-), które w bardzo zrozumiały sposób wyjaśniają jak postępować podczas wyklejania danego rysunku. Dziewczynki również podpowiadają od którego kółka rozpocząć daną pracę, gdyż niejednokrotnie kolejność wykonanych czynności ma ogromne znaczenie.
Gorąco polecamy Magiczne kółeczka, książka jest zawsze idealnym prezentem :-)
Niebawem pokażemy kolejne prace Ignacego znajdujące się w książce :-)
Książkę znajdziecie TUTAJ
My powoli kompletujemy książeczki Pani Doroty.
OdpowiedzUsuńPraca Ignasia jest jeszcze ładniejsza niż wzór.
My tez mamy te ksiazki i bardzo polecamy. Są od dawna blogu.
OdpowiedzUsuńMikołaj wyszedl pięknie :-)