Przejdź do głównej zawartości

O co chodzi z tą Basią? - Wydawnictwo Literacki Egmont

Synek z nadania w większości przypadków wybiera książki gdzie głównym bohaterem jest chłopiec. Od tej reguły są jednak wyjątki, a jednym z nich jest seria książek o Basi autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak wydanych przez Wydawnictwo Literacki Egmont. 
O Basi słucha prawie każdy przedszkolak, jej przygody bawią nie jednego malucha. A i starszaki chętnie sięgają po kolejna pozycję z serii, żeby przeczytać co tym razem takiego ciekawego wydarzyło się u Basi. W czym tkwi fenomen serii? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie. :-)Basię poznajemy w książce pod tytułem Basia i upał  w ZOO. Dowiadujemy się z niej również o Janku - starszym bracie, tacie - lekarzu oraz mamie, która lada dzień urodzi kolejne dziecko. Poznajemy również Kajetana - żółwia, którego Basia przywiozła z ZOO i ma obowiązek codziennie karmić :-).


Z każdą kolejną pozycją lepiej poznajemy główną bohaterkę, jej dobre serce oraz nie rzadkie humory. Basia to przedszkolanka, momentami kapryśna, wie czego chce i dąży do wyznaczonego celu. Ubóstwia żelki :-). Jej ciekawość świata wzbudza podziw u nie jednego słuchacza.    Opisane w książkach perypetie głównej bohaterki i jej rodziny przedstawiają różne sytuacje, czasami są to sprawy dnia codziennego, zdarzają się też wątki z wakacji, wizyt w ciekawych miejscach czy relacje z innymi dziećmi. Nie rzadko Basia musi stawić czoła różnym wyzwaniom, dokonać ciężkich wyborów (czasami sprzecznych z jej przekonaniami). Świat ukazany w serii nie jest światem idealnym, jak w każdej rodzinie, tak i u Basi w domu zdarzają się sprzeczki, nieporozumienia i kłótnie. Przedstawione są także skrajne uczucia od radości i dumy po strach, złość, wstyd czy przygnębienie. Jest to niewątpliwie cecha bardzo istotna całej serii. Daje dzieciom możliwość postawienia siebie w sytuacjach, jakie przydarzają się Basi. Dzieci potrafią sobie wyobrazić jak by postąpiły będąc na miejscu głównej bohaterki gdyby spotkała ich taka sama sytuacja.Każda książka z serii opowiada o innym temacie, ale każdy z nich jest bardzo ważny zarówno z punktu widzenia 5- latki jak i jej rodziców. W książeczkach możemy znaleźć ciekawe podpowiedzi jak przekonać dziecko do pójścia do dentysty, jak przygotować starszą pociechę na nadejście młodszego rodzeństwa czy jak nauczyć wykonywania obowiązków domowych. Jest też lekcja tolerancji i historii. Poruszany jest temat pieniędzy ich wartości i szanowania, jak i kwestia posiadanie telefonu komórkowego przez kilkuletnie dzieci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jeszcze kilka słów o Basi rodzicach. Mama to ostoja spokoju, kochana, troskliwa, wyrozumiała ale jednocześnie wymagająca. Pracuje w domu. Natomiast tata - lekarz, stara się być pomocny w domu, często zabiera dzieci na ciekawe wycieczki, dając mamie odpocząć od codziennych obowiązków.W serii podoba mi się również fakt, iż poszczególny wątek opisany jest w jednej książce. Dzięki temu można wybrać sobie pozycje które najbardziej interesują tematycznie dzieci, lub te które rodzic chciałby podjąć lub przybliżyć dziecku. Tak właśnie rozpoczęła się nasza przygoda z Basią. Zakupiłam pierwsze 4 pozycje według tytułów, które nas interesowały. A ponieważ książeczki bardzo spodobały się Ignacemu z czasem zebraliśmy całą serię. I zapewniam Was, że czytanie przygód Basi w dowolnej kolejności nie wpływa na odbiór całej serii.


Co do końcowych wniosków względem opisanej serii to chyba nikogo już nie zaskoczę stwierdzeniem: "genialna w swej formie". Polecamy z czystym sumieniem i uginającą się półką pod ich ciężarem :-)


P.S.
Ignacego ulubioną pozycją jest Basia i kolega z Haiti. 26 października zaplanowana jest premiera kolejnej części przygód pod tytułem Basia i zwierzaki. Ciekawa jestem bardzo czy na tyle zdobędzie Ignasia sympatię, że stanie się numerem jeden serii? To się okaże już niebawem, a tymczasem czekamy z niecierpliwością na premierę :-)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie