Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Halloween'owe magiczne balony"

Czas biegnie nieubłaganie szybko, za szybko. Mam wrażenie, że wczoraj był piątek a tu jutro ponownie piątek i .... kolejny eksperyment :-) U nas dzisiaj bardzo znany eksperyment z lekkim zabarwieniem Halloween'owym. Ignacy próbował nadmuchać (bez użycia ust  i pompki) balony :-) żeby było ciekawiej wybrałam balony właśnie w tematyce Halloween. Dzięki czemu powstały nam dwa duszki i dynia :-). Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że eksperyment obok rozkwitających kwiatków zrobił na Ignasiu jak dotąd największe wrażenie :-). Radość, zaskoczenie, a potem kolejne próby. Tak wyglądały nasze popołudnia przez ostatni tydzień :-). Wykupiliśmy cały zapas octu i sody oczyszczonej w pobliskim sklepie :-)  


Co jest niezbędne do wykonania eksperymentu:
- plastikowa butelka 0,5 l,
- ocet,
- soda oczyszczona,
- balon,
- lejek,
- czarny mazak (opcjonalnie). 


Krok. 1

Pierwszym krokiem jest nadmuchanie balona (ja na nadmuchanym balonie narysowałam czarnym mazakiem dynie z dwóch stron).Krok 2

Do balona (z którego spuściłam już powietrze) Ignacy wsypał dwie łyżeczki sody oczyszczonej.


Krok 3

Następnie do butelki nalał octu na wysokość ok 3 cm.


Krok 4.

Następnie delikatnie nałożyłam balon na butelkę (należy zdobić to bardzo powoli i starannie, aby podczas eksperymentu balon nie zleciał z butelki).


Krok 5

Gdy balon był już odpowiednio umocowany pozostało tylko podnieść balonik do pionu tak aby zawarta w nim soda zleciała do butelki łącząc się tym samym z octem.


Krok 7

Obserwacja :-)Balon w ciągu kilku sekund nadmuchał się ukazując naszą piękną dynię :-) a w butelce powstała piana.To samo powtórzyliśmy z dwoma balonami na raz. Tym razem jednak postanowiliśmy porównać co się stanie, jeżeli do jednego balona wsypiemy odpowiednią ilość sody oczyszczonej (podaną w instrukcji jak wykonać to doświadczenie) a do drugiego o połowę mniej.


Efekt był taki jak przewidzieliśmy, balon z mniejszą ilością sody napompował się zdecydowanie mniej, niż ten w którym była odpowiednia jej ilość.Dlaczego zaistniało powyższe zjawisko?

Podczas łączenia się dwóch składników (octu i sody oczyszczonej) wytwarza się dwutlenek węgla, czyli gaz, który rozprzestrzenia się w butelce, wypełniając następnie balonik.

UWAGA: Należy stosować odpowiednie proporcje składników, gdyż użycie zbyt dużej ich ilości może spowodować wystrzelenie balonika. 

My eksperymentowaliśmy z ilością składników, ale jedynie ją zmniejszając w stosunku do prawidłowej proporcji, co nie powoduje nadmiernego nadmuchania a jedynie jego zmniejszenie:-)

Wpis powstał w ramach PIĄTKÓW Z EKSPERYMENTAMINasze poprzednie eksperymenty obejrzycie TUTAJ 
Komentarze

 1. Balony, piana i duszki - muszę koniecznie wypróbować z moimi dziećmi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! Ten biały duszek przypomina mi znana postać z filmu 'krzyk' hehe świetne są ;-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie widziałam "Krzyku", to nie powiem nic o podobieństwie hihi :-)

   Usuń
 3. Super! Ten biały duszek przypomina mi znana postać z filmu 'krzyk' hehe świetne są ;-D

  OdpowiedzUsuń
 4. Super robilyśmy latem ale zostaly balony to zrobimy Gosia Blue

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.