Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Ruchy tektoniczne" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Nadeszła wiekopomna chwila, dzisiaj rusza najbardziej wyczekiwany przez nas projekt blogowy PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI. Jest to kontynuacja zabawy w której uczestniczyliśmy podczas wakacji. Pomysłodawczynią obu zabaw jest mama prowadząca blog karolowamama. I właśnie tam znajdziecie wszelkie informacje na temat projektu :-)

My naszą przygodę z projektem zaczynam od eksperymentu o troszkę groźnie brzmiącej nazwie: RUCHY TEKTONICZNE, ale jak się za chwilkę przekonacie, nie taki eksperyment straszny jak groźnie brzmiąca nazwa :-) 

Aby odtworzyć ruchy tektoniczne w warunkach domowych potrzebowaliśmy:
- trzech ściereczki
- folie aluminiową :-) 
Krok 1

Składamy ściereczki wzdłuż na pół


Krok 2

Przygotowujemy dwa arkusze folii aluminiowej o takiej samej długości co ściereczki.


Krok 3

Następnie na płaskiej powierzchni układamy na przemian najpierw ściereczkę, następnie folię. Czynność tą powtarzamy do wyczerpania materiałów.


Uzyskaliśmy pięć warstw, które odzwierciedlają układ skał skorupy ziemskiej znajdujących się pod ziemią. Po takim przygotowaniu Ignacy mógł rozpocząć eksperyment :-)

Dziecko układa dłonie na dwóch brzegach i powoli zbliża dłonie do środka, przesuwając ściereczki i powodując tym samym wypiętrzenie - tworząc góry :-)


Oto przykład jak powstały Himalaje :-)


Następnie przesuwa dłonie z powrotem do brzegów "rozprostowując" góry. Następnie czynność można powtarzać wielokrotnie :-) obserwując wypiętrzenia :-)


Nie zawsze istniały na Ziemi góry. uformowały się one wiele milionów lat temu wypiętrzając się na skutek ruchów skorupy ziemskiej. Zjawisko to nosi nazwę ruchów tektonicznych.Czy wiecie, że ruchy tektoniczne są również przyczyną trzęsień ziemi, tsunami i wybuchów wulkanów.
Nasz eksperyment bardzo obrazowo wyjaśnił Ignacemu w jaki sposób powstały góry. Zabawa bardzo spodobała się synkowi :-)


Wpis powstał w ramach projektu PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI


Komentarze

 1. czadowo! nasz klimat - geografia w połączeni z eksperymentami jest suuuper. W ogóle geografia jest super:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to fakt z ta geografią :-) mam w domu geografa z wykształcenia, zamiłowania i wdrażającego się hihi

   Usuń
 2. Fajne, też kiedyś robiliśmy trzęsienie ziemi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, o muszę u Was poszperać i zobaczyć wasze trzęsienie ziemi :-)

   Usuń
 3. Fajnie Wam wyszło.
  U nas na mokro dziś było :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie