Przejdź do głównej zawartości

Mistrz GETRIKO Wydawnictwa Epideixis - PROJEKT "Grajmy"

Dzisiaj chcemy Wam przybliżyć bardzo ciekawą grę logiczną, której pomysłodawcą jest dr Jan Amos Jelinek, mowa oczywiście o grze Mistrz GETRIKO Wydawnictwa Epideixis. Nie tak dawno pisałam również o "najmłodszym bracie" GETRIKO - KUBIKU :-)Słowo GETRIKO zostało utworzone z połączenia trzech sylab GE (tzn. geometria) TRI (tzn. oparta na trójkątach) oraz KO (tzn. kombinatoryka). Z czego jasno wynika, iż Mistrz GETRIKO to mistrz kombinatoryki opartej na trójkątach.


Gra na pozór wydawać by się mogła niepozorną, gdyż w jej skład wchodzi bowiem jedynie siedem tekturowych trójkątów, każdy w innym kolorze oraz 48 okrągłych kart z wzorami.Celem gry jest manipulowanie i przestawianie kolorowych trójkątów w początkowym wzorze, tak aby być pierwszym, który ułoży wcześniej wylosowany wzór. Inni gracze nie widzą swoich wzorów na wzajem, więc nikt tak na prawdę nie wie do jakich układu dążą jego przeciwnicy. Bardzo ważną zasadą w grze jest fakt, iż kolory trójkątów nie mają znaczenia przy układaniu wzoru, liczy się sam wzór.Gra jest wspaniałym treningiem zwojów mózgowych. Podczas gry dzieci rozwijają:

- spostrzegawczość,
- myślenie kombinatoryczne,
- myślenie logiczne,
- intuicję geometryczną,
- wyobraźnię
- analizę i syntezę wzrokową,
- planowanie ruchów,
- przewidywanie ruchów przeciwnika.


Ignaś grywa w Mistrza GETRIKO już ponad rok i mimo, iż gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 lat, u nas sprawdziła się już u 5 - latka. Oczywiście na początku musiałam mu wytłumaczyć kwestę kolorów, bo uparcie dążył do ułożenia wzoru zgodnie z kolorami :-) ale po kilku rozgrywkach szybko zrozumiał zasady i od tamtej pory grywamy bardzo często. Jest to gra, która towarzyszy nam podczas rodzinnych wyjazdów i pikników. Zgrabne, poręczne pudełko zawsze zmieści się do plecaka :-)  


Dla młodszych dzieci, elementy gry można wykorzystać to świetnej zabawy, która rozwijać będzie umiejętności analizy i syntezy wzrokowej. Dziecko losuje jeden z wzorów a następnie stara się ułożyć taki sam z kolorowych trójkątów. Przykład na załączonym poniżej krótkim filmiku :-) To właśnie z takimi zabawami rozpoczęła się Ignasia przygoda z Mistrzem GETRIKO Grę można kupić TUTAJ 


Wpis powstał w ramach projektu #grajmyKomentarze

 1. Bardzo interesująca gra, ciekawe czy moja Myszka dałaby radę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno mi powiedzieć, ale myślę, że warto spróbować, gra nie rujnuje kieszeni a wersja dla mniejszych dzieci też jest interesująca.

   Usuń
 2. Fajna 😃 bardzo podobna mi się to, że z młodszymi dziećmi, a takowe właśnie posiadam, można potraktować tę grę jak mozaikę do układania 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię jak grę można wykorzystać na kilka sposobów :-)

   Usuń
 3. A mnie ta gra wydała się skomplikowana...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie