Przejdź do głównej zawartości

Wpływ motoryki małej na rozwój dziecka oraz zabawka wspierająca jej rozwój czyli JEŻYK od JUUPI

Rozwój motoryki małej jest niezwykle istotnym obszarem dla prawidłowego rozwoju dzieci. Już Maria Montessori w XIX wieku zwracała uwagę jak istotną rolę nie tylko pod względem budowanie samodzielności odgrywają dłonie, ale także w procesie kształcenia mowy i języka. Dzisiejsze badania potwierdzają wpływ zdolności manualnych na proces nauki mowy i rozumienia otaczającego nas świata. I choć w ostatnich lata zaczęto zwracać większą uwagę na rozwój tej strefy, to niestety nie jest ona wystarczająca. Nadal ogrom rodziców wybiera dla swoich pociech grające i świecące zabawki, które w swojej nazwie mają słowo "edukacyjne", niestety te przedmioty (bo ciężko mi nazywać je zabawkami) nie mają nic wspólnego z edukacją najmłodszych, mało tego, wpływają bardzo negatywnie na ich rozwój dostarczając zbyt wiele bodźców sensorycznych. Dlatego od dawna staram się uswiadamiać o korzyściach jakie płyną z zabawy prostymi, drewnianymi zabawkami, które nie tylko są piękne, ale przede wsystkim ksztaltuja wiele umiejetnosci, ktore są niezbędnych dla prawidlwego rozwoju. Jedna z takich zabawek, chcialam Wam dzisiaj zaprezentować. Jest to JEŻYK MONTESSORI, który powstał w profesjonalnej pracowni rękodzieła JUUPI.   Jeżyk jest idealnym przykładem na to jak piękne w swej prostocie są zabawki drewniane, które mają jasno określone przeznaczenie, w tym przypadku jest to szeroko pojęty rozwój motoryki małej w tym ćwiczenia precyzji ruchów ręki i chwytu pęsetowego. Podczas wkładaniu lub wyjmowania kołeczków dziecko ćwiczy także koordynację ręka - oko, koncentrację czy cierpliwość, a przy odpowiednim ułożeniu także przekracza środkową linię ciała. Kółka zostały tak rozplanowane na jeżyku, że pozwalają także na układanie kołków w różne kształty. Starszaki mogą także ćwiczyć przeliczanie, a kołeczki bez problemu mogą posłużyć za liczmany (mamy ich aż 25, więc na wczesnym etapie nauki, sprawdzą się doskonale). Sam jeżyk jest bardzo poręczny, mój 21 miesięczny bobas bez problemu radzi sobie z manipulowaniem zarówno kołeczkami jak i samą podstawą - jeżykiem. Nasza wersja jest w kolorze naturalnego drewna, jednak producent ma w swojej ofercie aż trzy wersje kolorystyczne, poza naszą można wybrać jeżyka w kolorze białym lub czarnym. Zabawka jest bardzo neutralna więc skradnie serca zarówno chłopców jak i dziewczynek a radość z zabawy będą czerpać zarówno takie brzdące jak mój synek jak i przedszkolaki.
 Nikodem bardzo polubił zabawy z jeżykiem, a mnie osobiście bardzo to cieszy gdyż wiem, że podczas dobrej zabawy także się uczy :-)
Jeżyk dotarł do nas w pudełku w którym był także lniany woreczek, który zwisł na synka półeczce gdzie jeżyk także na stałe już się zadomowił :-)

Polecamy serdecznie!!!Komentarze

 1. Taki pięknym drewnianym zabawkom żadne dziecko się nie oprze. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja, niby proste, drewniane, ale też przydatne

  OdpowiedzUsuń
 3. Prosta, nieskomplikowana zabawka, a taka fajna. Bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. TK, maluśzki lubią takie atrakcje, w czym zaskakują swoich rodziców. Musimy koniecznie nabyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę że świetna gra i nie dziwię się że chłopiec ja polubił

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda fajnie. Widać, że dzieciaki zadowolone.
  PS. Znalazłam mały błąd w tym zdaniu : nie tylko pod względem budowanie samodzielności ....

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie sadzilam,ze na rynku jest az tyle roznych montessorianskich pomocy, dopoki nie trafilam na Twojego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pamiętam tą grę z dzieciństwa, godzinami się przy niej siedziało 😊 Dobrze, że stare gry wracają do łask.

  OdpowiedzUsuń
 9. Si to ważna sprawa. Muszę zamówić coś. Tej strony, nie y się dziecko skupi i wyciszy, przy logicznych układankach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jaki cudowny ten jeżyk :) Przepiękny :) Masz rację, że obecnie zabawki bardziej świecą i grająniż czegoś uczą...

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie cuda teraz są, że każdy coś znajdzie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam drewniane zabawki. Mamy podobnego jeża z innej firmy i swego czasu była to ulubiona zabawka Jasia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super zabawka,uwielbiam drewniane i ta to sama bym chętnie się pojawiła dla relaksu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Niesamowicie prosta zabawka i jak interesująca dla malucha :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. w sumie poodba mi się ta zabawa !

  OdpowiedzUsuń
 16. Z tym się jeszcze nie spotkałam a naparwde bardzo lubimy drewniane zabawki

  OdpowiedzUsuń
 17. Kolejna, ciekawa zabawka. Tutaj u Ciebie jest kopalnia inspiracji. 🙂

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobrze, że takie zabawki pojawiły się na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam takie drewniane cuda, a ten jeżyk jest fantastyczny!

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo podobają mi się drewniane zabawki. Mamy ich u siebie sporo, ale być może dla najmłodszego zrobię zakupy w sklepie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Po synku widzę, że takie zabawki są najlepsze.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie