Dzisiaj ponownie zaprezentuje Wam bardzo ciekawą grę logiczno - zręcznościową o bardzo słodkiej i letniej nazwie Lody. Zapewne wiecie, że mam w domu miłośnika takich właśnie rozrywek :-) Ignaś od małego wolał gry planszowe od tych online, co nas niezmiernie cieszy, wiemy dobrze jak bardzo planszówki wpływają na rozwój dziecka. Prezentowana dzisiaj gra jest firmy BS Toys i jest dostępna w sklepie Mokopico.
W pudełku znajdziemy:
- dwa drewniane wafle (podstawy do układania),
- 18 drewnianych, dwustronnych smaków lodów (9 par),
- 6 dodatków (trzy pary),
- 30 kart z wzorami,
- bawełniany woreczek.
Jak Grać?
Otóż mamy tu kilka wariantów, które możemy dostosować do wieku i poziomu umiejętności dziecka. Możliwy jest wariant gry w duecie lub solo. Przyjmijmy, że gramy solo (choć te same zasady będą się też tyczyły gry w dwójkę). Gracz ma przed sobą jeden komplet elementów (wafelek, 9 smaków i trzy dodatki) o karty dokladnie potasowane leżą z boku wzorami do spodu. Należy teraz odslonić pierwszą z góry kartę i ułożyć znajdujący się na niej wzór. Powiecie banalnie proste. Otóż nie do końca, trzeba dość dużej precyzji i koncentacji aby nasze smaki nie poupadały, bo jeżeli tak się stanie, gracz przegrywa.
Na tej samej zasadzie, jak wyżej opisałam, można ćwiczyć pamięć. W tym wariancie, gracz (lub gracze przy wersji dwuosobowej) zapamiętuje wylosowany wzór, zasłania kartę i stara się do odtworzyć z pamięci. Tutaj dodatkowym utrudnieniem jest zapamiętanie nie tylko kolejności kolorów, ale także czy dany smak jest z posypką czy nie (samki są dwustronne, po obu stronach mają ten sam kolor, jednak na jednej znajduje się posypka, a na drugim nie). Ten zabieg znacznie utrudnił wersję gry z pamięci, gdyż tak na prawdę mamy do zapamiętania układ spośród 18 a nie 9 elementów.
Dla nieco młodszych miłośników gier, układy można odwzorowywać na płaszczyźnie. Ten sposób także wymaga od dziecka precyzji ruchów ręki, logicznego myślenia, odpowiedniej koordynacji czy skupienia uwagi. To świetny sposób aby ćwiczyć z przedszkolakami percepcję wzrokową w zabawny i kreatywny sposób.
U nas nie tylko Ignaś upodobał sobie tą grę, Nikodem także (widząc starszego brata) lubi bawić się w układanie lodów. Co prawda nie korzysta jeszcze z kart i najczęściej układa je sobie według własnej koncepcji :-) jednak sprawia mu to dużo radości i satysfakcji a przy okazji ćwiczy wiele kluczowych dla prawidłowego rozwoju umiejętności :-)
Pomalutku wprowadzam Nikosiowi proste odwzorowania, na początek dwuelementowe i tutaj nasze elementy gry sprawdzają się idealnie. Na jednej podstawie (wafelku) układam wzór a jego zadaniem jest ułożyć tak samo na drugiej podstawie. Na razie dostaje dwa elementy, które ma jedynie odpowiednio ułożyć, jednak starszym dzieciom możecie to nieco utrudnić poprze danie większej ilości elementów, czy zastosowanie elementów z posypką.
Elementy gry można także wykorzystać do innych zabaw jak na przykład wykluczanie ze zbioru. Na poniższych zdjęciach ułożone są dwa wzory, na pierwszy rzut oka takie same, jednak różnią się jednym szczegółem. Zadaniem dziecka jest do odnaleźć i wskazać. To świetna zabawa i ćwiczenie percepcji wzrokowej.
Inną zabawą jest wskazanie jednego niepasującego do pozostałych elementu. Tu mamy sporo możliwości stworzenia różnych wzorów, od tych najprostszych z dwoma takimi samymi smakami i jednym inny, po nieco bardziej skomplikowane jak na przykładzie numer 3 :-)
Elementy gry sprawdza się także przy prostych odwzorowaniach i wielu innych zabawach, które podczas zabawy pojawią się same :-)
Gra logiczno - zręcznościowa LODY to bardzo ciekawa propozycja zabawy zarówno dla przedszkolaka jak i starszaka. Możliwość dostosowania poziomu trudności do dziecka jest jej ogromną zaletą. Poza tym sama tematyka zachęca do zabawy i sprzyja twórczemu wykorzystaniu elementów gry. U nas to zdecydowanie hit tego lata :-) Jeżeli szukacie ciekawej gry dla Waszych pociech, to ta na pewno sprosta im oczekiwaniom i zapewni rozrywkę na długi czas.
Polecamy serdecznie!!!
Powiem Ci, że rzucilaś mi światło na fakt, iż mój bratanek woli gry online... Od planszowych. Muszę się temu przyjrzeć. A gra fajna, bo ćwiczy pamięć. Na plus.
OdpowiedzUsuńJaką świetna gra! U Was zawsze można znaleźć coś inspirującego. 👍😊
OdpowiedzUsuńMnóstwo frajdy daje układanie według gotowych wzorów, ale tez tworzenie według własnych koncepcji, dzieci to uwielbiają. :)
OdpowiedzUsuńPomysł na prezent oczywiście natychmiast podchwytuję, ileż ja już ich skolekcjonowałam dzięki zaglądaniu do tego bloga. :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajna gra, taką kolorowa i wymagająca sprawności rąk, ćwicząc motorykę dłoni.
OdpowiedzUsuńDobrze, że gra nie jest banalnie prosta. Nie słyszałam o niej wcześniej.
OdpowiedzUsuńGra prezentuje się zachęcająco, na pewno jest przy okazji zajmująca i rozwijająca, przykładowo dla pamięci dziecka. Muszę zapamiętać :) Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich
OdpowiedzUsuńWspaniała gra, na pewno uczy cierpliwości - a do tego prezentuje się tak apetycznie :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że i naszym dzieciakom mogłaby się spodobać
OdpowiedzUsuńŚwietna gra. Lubię gry zręcznościowe i planszowe. Super pomysł na post.
OdpowiedzUsuńJuż widzę że ta gra by się u nas sprawdziła
OdpowiedzUsuńŚwietne są takie gry.
OdpowiedzUsuńTakie gry są super na wspólne spędzenie czasu :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
I to jest w tym najważniejsze
UsuńŚwietna jest ta prezentowana gra. Bardzo podoba mi sie wersja podstawowa ale i z zakrywaniem kart i zapamiętywaniem. super:) Monika Flok
OdpowiedzUsuńNarobiliście mi smaka na lody :) A poza tym widać, że w grę mogą grać młodsze i starsze dzieci.
OdpowiedzUsuńGra fajna, mieliśmy na podobnej zasadzie gry choć z plastikowymi elementami. Maluchy je uwielbiały
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa gra, nie słyszałam i niej wcześniej
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne i piękne są te lodowe klocki.
OdpowiedzUsuńMoc zabawy i nauki w jednym zestawienie.
Podobne gry powstają w wersjach elektronicznych, ale właśnie na przykładzie tych klocków doskonale widać, jak wielka przepaść jest w jakości zabawy, wirtualna przegrywa z namacalną.
OdpowiedzUsuńUwielbiam gry zręcznościowe. Rewelacyjnieo się w nie gra. Najlepsze na trudne dni.
OdpowiedzUsuńSprawdź blog ogień i woda