Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "balonowa siła"

U nas kolejny balonowy eksperyment. Tym razem wraz z Ignacym sprawdzaliśmy siłę balona. Dość prosty i szybki eksperyment, który znaleźliśmy w książce Eksperymenty dla ciekawskich Wydawnictwa Zielona Sowa.


Do jego wykonania potrzebowaliśmy:

- balona,
- ciepłej i zimnej wody,
- dwóch kubków z uchwytami (szklanki sprawdziłyby się tu lepiej, ale nie mamy z uchwytami :-)),
- oraz miska i chochelka.Na początek należy nadmuchać balon i szczelnie go zawiązać.  


Kolejnym krokiem jest nalanie do kubków gorącej wody i pozostawienie ich na chwilę, tak aby kubki się ogrzały. Po kilku sekundach wylewamy z nich wodę.
Teraz można już przystąpić do eksperymentu. Umieszczamy nasz balon pomiędzy kubkami, delikatnie je przyciskając do powierzchni balona.


Umieszczamy wszystko nad miską i polewamy balon zimną wodą z miski.
Całość przytrzymujemy aż balon zacznie być wciągany do środka przez kubki. U nas tego efektu nie było widać ze względu na użycie kubków, jednak moment ten był wyczuwalny. Na koniec łapiemy za jeden z kubków i unosimy do góry w pionie. Okazało się, że nasze kubki są dość mocno przytrzymywane przez balon.   


Odpowiedzialnym za "sklejenie" się balona z kubkami jest różnica ciśnień jaka powstała. Powietrze w balonie było zimniejsze od tego w kubkach, dodatkowo polanie całości zimną wodą spowodowało jeszcze większe jego obniżenie się, w wyniku czego doszło do zassania balonu przez kubki.http://karolowamama.blogspot.co.uk/2017/08/piatki-z-eksperymentami-ii-zapowiedz.html
Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)