Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "balonowa siła"

U nas kolejny balonowy eksperyment. Tym razem wraz z Ignacym sprawdzaliśmy siłę balona. Dość prosty i szybki eksperyment, który znaleźliśmy w książce Eksperymenty dla ciekawskich Wydawnictwa Zielona Sowa.


Do jego wykonania potrzebowaliśmy:

- balona,
- ciepłej i zimnej wody,
- dwóch kubków z uchwytami (szklanki sprawdziłyby się tu lepiej, ale nie mamy z uchwytami :-)),
- oraz miska i chochelka.Na początek należy nadmuchać balon i szczelnie go zawiązać.  


Kolejnym krokiem jest nalanie do kubków gorącej wody i pozostawienie ich na chwilę, tak aby kubki się ogrzały. Po kilku sekundach wylewamy z nich wodę.
Teraz można już przystąpić do eksperymentu. Umieszczamy nasz balon pomiędzy kubkami, delikatnie je przyciskając do powierzchni balona.


Umieszczamy wszystko nad miską i polewamy balon zimną wodą z miski.
Całość przytrzymujemy aż balon zacznie być wciągany do środka przez kubki. U nas tego efektu nie było widać ze względu na użycie kubków, jednak moment ten był wyczuwalny. Na koniec łapiemy za jeden z kubków i unosimy do góry w pionie. Okazało się, że nasze kubki są dość mocno przytrzymywane przez balon.   


Odpowiedzialnym za "sklejenie" się balona z kubkami jest różnica ciśnień jaka powstała. Powietrze w balonie było zimniejsze od tego w kubkach, dodatkowo polanie całości zimną wodą spowodowało jeszcze większe jego obniżenie się, w wyniku czego doszło do zassania balonu przez kubki.http://karolowamama.blogspot.co.uk/2017/08/piatki-z-eksperymentami-ii-zapowiedz.html
Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.