Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "oddychanie"

Mamy kolejny piątek, mamy też kolejny eksperyment. Po raz kolejny postanowiliśmy zgłębić tajniki wiedzy o ludzkim ciele. Wcześniej był już u nas eksperyment z obiegiem krwi czy jej składem, tym razem zajęliśmy się oddychanie, a dokładniej rzecz ujmując samymi płucami i tym w jaki sposób pracują.  Do wykonania eksperyment potrzebujemy zaledwie plastikowej butelki oraz balona.  


Na początek Ignaś nadmuchał kilka razy balon aby stał się nieco rozciągnięty. 

Następnie zgniótł od góry plastikową butelkę.Kolejnym krokiem było włożenie do butelki balona w taki sposób aby jego końcówkę wywinąć na szyjkę butelki. 


Uzyskaliśmy balon wewnątrz butelki, dokładnie tak samo jak nasze płuca znajdują się wewnątrz naszego organizmu. Teraz pozostaje już tylko spróbować rozprostować naszą butelkę. Zaobserwowaliśmy że podczas tej czynności nasz balon  napełnia się powietrzem a gdy Ignaś przestawał ciągnąć za butelkę kurczyła się a powietrze z balonu uciekało. Czynności te synek powtórzył kilkanaście razy, zawsze uzyskując ten sam efekt.    
 


 
Na tej samej zasadzie działają nasze płuca, kiedy robimy wdech, nasze mięśnie zwiększają objętość klatki piersiowej,aby płuca zassały powietrze. Następnie mięśnie się rozluźniają i ciało wraca do poprzedniego stanu, wypychając powietrze na zewnątrz, czyli robimy wydech.  


Pomysł na wykonanie tego eksperymentu zaczerpnęliśmy z książki Mała encyklopedia nauki wydawnictwa Olesiejuk.  Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

  1. Bardzo fajne. I tu widzimy, jak nasze płucka muszą się napracować :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie