Przejdź do głównej zawartości

O Janie Pawle II dla dzieci - Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu

Dwie przepięknie wydane publikacje, opowiadające o życiu człowieka o którym mówiono i podziwiano w najdalszych zakątkach świata. Ojciec Święty Jan Paweł II, "NASZ PAPIEŻ", nasza duma narodowa, nasz bohater, bo o nim będzie dzisiaj mowa. Dzięki Joannie Krzyżanek i jej dwóm książką: Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem oraz O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską, dzieci mogą bliżej poznać i przyjrzeć się życiu, obecnie już świętego, Jana Pawła II. Obie pozycje stanowią piękną podróż po kartach historii, opowiedzianą w prosty, zrozumiały i jednocześnie ciekawy sposób o życiu jedynego Papieża - Polaka. Obie książki wydane zostały przez Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.

Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem to opowieść o Karolu Wojtyle od dnia narodzin aż do dnia, w którym wstąpił na Stolicę Piotrową. Z książki dowiadujemy się jakim dzieckiem był Karol, co lubił robić czy się interesował, ale także poznajemy jego smutki i troski. Jako 9 - letni chłopiec stracił mamę, kilka lat później zmarł jego starszy brat. Wraz z ojcem, zdani tylko na siebie przyszło im zmierzyć się z trudami II wojny światowej. Ówczesny już student, Karol musiał porzucić uczelnię i rozpocząć pracę. Przez cały ten czas pilnie się uczył, pisał wiersze i grał z przyjaciółmi w teatrze. Pomimo, ciężkich czasów, nigdy nie zapomniał o modlitwie i niesieniu pomocy bliźnim.

Po wielu miesiącach bicia się z własnymi myślami podjął najważniejszą decyzję w swoim życiu, postanowił zostać księdzem. Nie było to łatwe ze względu na  czasy w jakich przyszło mu się uczyć, ale jego determinacja, ciężka praca i dążenie do celu, pozwoliły mu dopiąć swego. Jako już ksiądz, był bardzo lubianym i cenionym duchownym. Zawsze gotów pomóc, wysłuchać, doradzić. Bardzo dużo czasu poświęcał dzieciom i młodzieży, organizował wyjazdy oraz wycieczki. Był powszechnie znanym i cenionym w środowisku, co bardzo szybko pozwoliło mu się piąć na szczeble kolejnych awansów. Nie musiał długo czekać, żeby stać się wikarym, następnie biskupem, arcybiskupem, kardynałem, aż w końcu został wybrany papieżem.  
O tym jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską to opowieść o pontyfikacie Jana Pawła II opisująca jego pielgrzymki. Tym razem w podróż po 7 kontynentach zabiera nas siedmioletnia Julka i jej ciocia. Dziewczynka szyjąc aniołka, słucha kolejnych opowieści, które snuje siostra jej mamy. Mamy tu nieco inną formę niż w wyżej opisanej książce. Autorka nie zachowała chronologii czasowej, zamiast tego opisała wybrane pielgrzymki z danego kontynentu. Ponadto każdy nowy rozdział posiada wstęp, z którego dzieci dowiadują się najważniejszych informacji o danym terytorium.   

Czytając kolejne karty książki, odkrywamy, niesamowite wizyty Ojca Świętego, ale przede wszystkim poznajemy przesłania z jakimi docierał do najdalszych zakątków świata. Dzieci poznają "na nowo" Papieża - podróżnika, który niestrudzenie, głosił słowo boże. Pozostawił po sobie drogowskazy, o których zawsze mówił i o które zabiegał, aby każdy człowiek miał równe prawa do ich przestrzegania. Książka kończy się ostatnią z podróżą w jakie wybrał się Jan Paweł II - tą ostatnią, ostateczną. 

Dwie bardzo poruszające, mądre i piękne książki, które powinno przeczytać nie tylko każde polskie dziecko, ale także i każdy dorosły. Historia człowieka opowiedziana od dnia 18 maja 1920 do dnia 2 kwietnia 2005 roku. Do wspaniale napisanego tekstu należy wspomnieć także piękne ilustracje, których autorem jest Marcin Ciseł. Obowiązkowe lektury dla każdego, małego i dużego!!!


Książki znajdziecie TUTAJ i TUTAJ


Komentarze

  1. Bardzo ciekawe pozycje. Filip byłby zadowolony 😃

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy oba tytuły. To chyba jedne z pierwszych książek, które znalazły się w naszej dziecięcej biblioteczce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Drukarnia www.ccsdruk.pl wykonuje nawet najtrudniejsze zlecenia! Gorąco polecam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)