Przejdź do głównej zawartości

Legendy Warszawskie - Wydawnictwo RM

Legendy Warszawskie to przepięknie wydany zbiór czterech legend, których akcja toczy się na terenach dzisiejszej stolicy.  Z lektury dzieci poznają Warsa i Sawę, oraz skąd się wzięła nazwa miasta. Dowiedzą się dla dlaczego każdy turysta chce zobaczyć warszawską Syrenką, odkryją tajemnicę złotej kaczki i dowiedzą się jak pokonać Bazyliszka - potwora piorunującego wzrokiem. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa RM. 

Legenda o Warsie i Sawie to opowieść o początkach Warszawy. Małżonkowie pomimo strachu i niepewności postanowili udzielić schronienia przybyszowi. Gość, który zgubił się podczas polowania, był bardzo wdzięczny swoim wybawcom. Gdy następnego dnia odnaleźli go jego towarzysze, okazało się, że ich gość jest księciem. Był on tak wdzięczny Warsie i Sawie za uratowanie mu życia, że postanowił obdarować ich ziemią na której znajdował się ich dom oraz nazwał ją od połączenia imion małżonków - Warszawą. Warszawska Syrenka to legenda opowiadająca o kobiecie która zamiast nóg maiła rybi ogon. Według legendy pojawiała się nocą nad brzegiem Wisły. Pewnej nocy Bożydar (wnuczek Warsa i Sawy) zauważył ją i się do niej zbliżył. Od tej pory co noc chłopiec wymykał się z domu na spotkanie z nieznajomą. Pewnej nocy jednak Syrena nie pojawiała się, rozczarowany Bożydar długo czekał jednak bez skutecznie, rano okazało się, że została schwytana. Przyjaciel pomógł jej uciec z uwięzi i od tamtej pory słuch o niej zaginął na lata, aż pewnego dnia pojawiła się ponownie, ratując ludzi z pożaru. Na pamiątkę tych wydarzeń wzniesiono w Warszawie jej pomnik, który tak chętnie odwiedzamy :-) 


Złota Kaczka, jest kolejną wszystkim bardzo dobrze znaną legendą. Kiedy piętnastoletni Marcin podsłuchał opowieści o Złotej Kaczce i jej skarbie ukrytym w pobliskim zamku, natychmiast postanowił się tam udać. Odnalazł Złotą Kaczkę oraz skarb, jednak aby stać się właścicielem owego skarbu, musiał spełnić jeden warunek. Otrzymaną sakiewkę z pieniędzmi musiał w ciągu tygodnia wydać tylko na siebie. Początkowo szczęśliwy, kupił pałac, nowe szaty oraz najlepsze jedzenie, jednak unikając kontaktu z rodziną z przyjacielem, stał się bardzo samotny. Szybko zrozumiał swój błąd, porzucił marzenia o skarbie i powrócił do kochającej go rodziny.   
Bazyliszek to bohater kolejnej Warszawskiej Legendy. Ten piorunujący i zamieniający wzrokiem w kamień każdego na kogo spojrzy potwór, pojawił się w Warszawie w pewną burzową noc. Siejąc popłoch i strach, terroryzował mieszkańców miasta, wykradając zapasy żywności oraz zamieniając w kamień każdego napotkanego śmiałka, który miał odwagę stanąć z nim w szramki. Burmistrz miasta nie znajdując rozwiązania z sytuacji, postanowił samemu rozprawiać się z nieproszonym "gościem". Jego żona doradzał mu, że jedyną metodą pokonania bestii jest użycie lustra, jednak on uważał, że tarcza i miecz przydarzą mu się bardziej. I gdyby nie dwie wnuczki burmistrza, kto wie, może do dziś siał by postrach po ulicach Warszawy :-)Legendy, choć stanowią o wydarzeniach co do których wiemy, że miejsca nie miały (bynajmniej w takim kształcie jak są przedstawiane) stanowią ogromną część, pięknej polskiej tradycji. Legendy Warszawskie to książka, którą powinno znać każde polskie dziecko. Dla Ignacego było to pierwsze spotkanie z legendami, ale już wiemy,że na pewno nie ostatnie. Wszystkie bardzo mu się spodobały. Gorąco polecamy, pięknie wydana i bardzo wartościowa pozycja.    Książkę znajdziecie TUTAJ

Tytuł - Legendy Warszawskie
Wydawnictwo - RM
Autor - Magdalena Dobrowolska - Kierył
Ilustracje - Anna Batte
Oprawa - twarda
Liczba stron - 96
Rok wydania - 2016

Wydawnictwo RM


Komentarze

  1. Podoba mi się graficznie 😍

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja w dzieciństwie bardzo lubiłam legendy, ale nie były tak pięknie wydane.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie