Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Sztorm w butelce"

Kolejny eksperyment jaki Ignasio przeprowadził w ramach piątków z eksperymentami był "sztorm w butelce". I choć nazwa może brzmieć nieco groźnie, to jak się z chwilę przekonacie zupełnie niesłusznie :-) 


Aby wykonać sztorm w butelce potrzebne jest:
- butelka z zakrętką,
- woda,
- olej,
- niebieski barwnik
- opcjonalnie: lejek, pipeta, małe rybki, muszelki itp.


Na samym początku trzeba zabarwić wodę na niebiesko dodając barwnika...


...następnie wlać zabarwioną wodę do butelki (ok pół butelki)...


...po czym napełniamy butelkę do pełna olejem...i bardzo mocna zakręcamy butelkę.


Wszystko jest już gotowe i można przejść do wywołania sztormu. A jak to zrobić? Nic prostszego...trzeba jedynie podnieść butelkę w poziomie i delikatnie "bujać" w dwie strony. Zobaczycie jak w butelce powstaje niemalże prawdziwy sztorm :-)
Widzicie te spienione fale :-)??? Olej zmieszany z wodą zawsze wypływa do góry przez co uzyskaliśmy efekt "sztormu":-) Eksperyment bardzo spodobał się Ignasiowi a butelką bawił się jeszcze długo obserwując buzujące wewnątrz płyny.Oczywiście eksperyment jest bardzo dobrze znany my aby uatrakcyjnić go dokonaliśmy małej modyfikacji zabarwiając wodę i umieszczając obie ciecze w szczelnie zamkniętej butelce aby można było poruszać zawartością tworząc sztorm jak również wielokrotnie obserwować zjawisko niełączenia się wody z olejem który jest tłuszczem a jak wiadomo tłuszcze nie mieszają się z wodą :-)

 Wpis powstał w ramach piątków z eksperymentami

.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)