Przejdź do głównej zawartości

Biodegradacja - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Przygotowanie doświadczenia na czwarty tydzień "Wakacyjnych PIĄTKÓW z eksperymentami" rozpoczęliśmy od przygotowania:

- dwóch miseczek,
- banana,
- jagurta,
- oraz łyżeczki....... a następnie Ignacy przeszedł do konsumpcji przygotowanego prowiantu :-) Celem naszego eksperymentu była obserwacja zjawiska biodegradacji.


Po zakończonej konsumpcji włożona została skórka po bananie oraz pudełko (umyte) po jogurcie do osobnych miseczek.

Stan naszych odpadków w chwili rozpoczęcia obserwacji

GODZINA ZERO


Przeprowadzenie eksperymentu oraz kilkudniowa obserwacja była idealnym pretekstem do przeprowadzenia mimochodem kilku lekcji ekologii. 

Rozmawialiśmy o rodzajach wyrzucanych przez nas śmieci takich jak resztki żywności, plastikowe i szklane pojemniki czy papier. Segregowaliśmy, które z nich rozłożą się same a które nie. 

Poruszyliśmy również bardzo ważny temat segregowania śmieci oraz związany z tym proces recyklingu czyli przetworzenie i wyprodukowanie nowych rzeczy z posegregowanych odpowiednio odpadków. 

OBSERWACJI DZIEŃ 1OBSERWACJI DZIEŃ 2OBSERWACJI DZIEŃ 3 
OBSERWACJI DZIEŃ 4

OBSERWACJI DZIEŃ 5OBSERWACJI DZIEŃ 6
OBSERWACJI DZIEŃ 7

Po siedmiu dniach obserwacji zostały postawione następujące wnioski kończące nasz eksperyment.

1. Po siedmiu dniach od zjedzenia banana skórka pozostawiona po nim zrobiła się czarna (została zjedzona przez bakterie i drobne żyjątka - uległa biodegradacji).

2. Po siedmiu dniach od zjedzenia jogurtu opakowanie po nim jest w stanie nienaruszonym (nie uległo rozłożeniu czyli nie jest biodegradowalne co oznacza, że zanieczyszcza środowisko naturalne).


Wpis powstał w ramach inicjatywy 'Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"
Nasze poprzednie eksperymenty :-)
Komentarze

 1. super! Takiego eksperymentu jeszcze nie było!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mieliście w domu owocówek przez tego banana?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ponoć pozostawiony w szafce na kilka lat hamburger z frytkami z pewnej znanej "restauracji" też nie zmienił swojego stanu, jak plastikowe opakowanie :o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słyszałam o tej hipotezie, ale takiego eksperymentu nie przeprowadzaliśmy, i raczej się nie zanosi bo my nie jesteśmy bywalcami owej "restauracji" .-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)