Przejdź do głównej zawartości

Biodegradacja - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Przygotowanie doświadczenia na czwarty tydzień "Wakacyjnych PIĄTKÓW z eksperymentami" rozpoczęliśmy od przygotowania:

- dwóch miseczek,
- banana,
- jagurta,
- oraz łyżeczki...



.... a następnie Ignacy przeszedł do konsumpcji przygotowanego prowiantu :-) Celem naszego eksperymentu była obserwacja zjawiska biodegradacji.






Po zakończonej konsumpcji włożona została skórka po bananie oraz pudełko (umyte) po jogurcie do osobnych miseczek.

Stan naszych odpadków w chwili rozpoczęcia obserwacji

GODZINA ZERO


Przeprowadzenie eksperymentu oraz kilkudniowa obserwacja była idealnym pretekstem do przeprowadzenia mimochodem kilku lekcji ekologii. 

Rozmawialiśmy o rodzajach wyrzucanych przez nas śmieci takich jak resztki żywności, plastikowe i szklane pojemniki czy papier. Segregowaliśmy, które z nich rozłożą się same a które nie. 

Poruszyliśmy również bardzo ważny temat segregowania śmieci oraz związany z tym proces recyklingu czyli przetworzenie i wyprodukowanie nowych rzeczy z posegregowanych odpowiednio odpadków. 

OBSERWACJI DZIEŃ 1







OBSERWACJI DZIEŃ 2







OBSERWACJI DZIEŃ 3 




OBSERWACJI DZIEŃ 4





OBSERWACJI DZIEŃ 5







OBSERWACJI DZIEŃ 6








OBSERWACJI DZIEŃ 7





Po siedmiu dniach obserwacji zostały postawione następujące wnioski kończące nasz eksperyment.

1. Po siedmiu dniach od zjedzenia banana skórka pozostawiona po nim zrobiła się czarna (została zjedzona przez bakterie i drobne żyjątka - uległa biodegradacji).

2. Po siedmiu dniach od zjedzenia jogurtu opakowanie po nim jest w stanie nienaruszonym (nie uległo rozłożeniu czyli nie jest biodegradowalne co oznacza, że zanieczyszcza środowisko naturalne).


Wpis powstał w ramach inicjatywy 'Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"




Nasze poprzednie eksperymenty :-)








Komentarze

  1. super! Takiego eksperymentu jeszcze nie było!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mieliście w domu owocówek przez tego banana?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ponoć pozostawiony w szafce na kilka lat hamburger z frytkami z pewnej znanej "restauracji" też nie zmienił swojego stanu, jak plastikowe opakowanie :o

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. słyszałam o tej hipotezie, ale takiego eksperymentu nie przeprowadzaliśmy, i raczej się nie zanosi bo my nie jesteśmy bywalcami owej "restauracji" .-)

      Usuń
  4. Ocenę biodegradowalności produktów można zlecić w SajTom Light Future https://sklepsajtom.pl/ocena-biodegradowalnosci

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Lotti Karotti czyli świetna gra rodzinna od Smarkacz.pl

U nas kolejna fantastyczna gra, którą chcemy Wam pokazać. Niedawno zagościła w naszym domu a już zdobyła nasze serca. Przeurocze króliczki oraz marchewka, która potrafi wpędzić w niezłe tarapaty graczy czyli Lotti Karotti we włanej postaci. Proste zasady i duże kolorowe elementy do znaki rozpoznawcze gry, które gwarantują dobrą zabawę. Nasza pochodzi ze sklepu Smarkacz.pl

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.