Przejdź do głównej zawartości

Katamino od firmy G3 - PROJEKT "Grajmy"

Osobiście jestem wielką fanką gier logicznych, zatem zrozumiały jest fakt, że od najmłodszych lat zaszczepiałam tą pasję u synka. Wydaje mi się, że z powodzeniem. Nasze półki uginają się pod ciężarem pudełek w których można znaleźć przeróżne łamigłówki. Jedną z pierwszych jakie kupiliśmy Ignacemu była gra wyróżniona i nagrodzona w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Anglii,Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych - mowa oczywiście o grze "Katamino"W Polsce dystrybutorem gry jest firma G3. Gra jest przeznaczona dla jednego gracza.

Gra składa się z drewnianej podstawki podzielonej na małe kwadraty. Wewnątrz znajduje się ruchomy suwak, który służy do ustalania wielkości pola. Trzy zdjęcia poniżej przedstawiają przesunięcie ruchomej części. Numerek przy którym umieszczona jest belka oznacza liczbę klocków użytą do ułożenia zadania. Ale o tym szerzej za chwilę :-)
W pudełku znajduje się ponadto 20 drewnianych klocków o różnej wielkości, kształcie i kolorystyce.


Ostatnią rzeczą jaka jest dołączona do gry to książeczka, z której odczytuje się, których klocków użyć do ułożenia określonych poziomów...


...są również wzory do budowania w przestrzeni...


...oraz plansza do budowania na płaszczyźnie.


Założenie gry z pozoru wydaje się banalne. Ułożyć wszystkie figur (pentanów) (określone w poszczególnym poziomie i wersji) w wyznaczonym polu. Proste nieprawdaż? A jednak nie jest to takie oczywiste.
Na podstawce wyznacza się ruchomą belką liczbę klocków, których chcemy użyć (od 3 do 11) oraz tym samym tworzy pole w którym klocki mają zostać ułożone. Następnie wybiera się z książeczki określony poziom których jest aż 113. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest "płynne regulowanie" stopnia trudności,dzięki czemu gra mogą się bawić już 3 - latki. Z biegiem czasu przechodząc do kolejnych nieco trudniejszych wariantów. Wszystko to sprawia, że gra "rośnie" wraz z dzieckiem, dzięki czemu staje się bardzo
atrakcyjna zabawką zarówno dla rodziców jak i dzieci, bo czy jest coś wspanialszego jak obserwować własne dziecko, które właśnie przechodzi na najwyższy stopień trudności :-) (Pominę, tu fakt inwestycji w zabawkę na długie lata):-)  

Poniżej Ignacy podczas zabawy :-)

Poziom 1 (3 elementy)POZIOM 2 (4 ELEMENTY)POZIOM 3 (5 ELEMENTÓW)

POZIOM 4 (6 ELEMENTÓW)
POZIOM 5 (7 ELEMENTÓW)

A tutaj Ignacy układa klocki na całej powierzchni planszy wybierając dowolne elementy

Klocki są również idealne do budowania w przestrzeni a tu można wykorzystać wzory zamieszczone w książeczce lub użyć wyobraźni a wtedy mamy pole do popisu :-)
Gra wykonana jest na najwyższym poziomie, wszystkie elementy są drewniane i perfekcyjnie wykończone. Całość znajduje się w bardzo solidnymi estetycznym pudełku z grubej tektury. 


Wpis powstał w ramach projektu ‪#‎grajmy‬

Komentarze

 1. Ja jestem fanką gier od G3!!!!!! uwielbiamy je wszyscy :) Tej nie znam, ale spodobałaby się mojej córci, bo ona bardzo lubi główkowac w czasie grania :) Aczkolwiek dośc szybko się niecierpliwi :(

  OdpowiedzUsuń
 2. :-) G3 jest jedynie dystrybutorem gry w Polsce. Ale grę polecam z czystym sumieniem :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super gra!!! Tego mi było trzeba! Piękna, rzetelna, mądra, wciągająca i rosnąca razem z dzieckiem! No i już chyba mam pomysł na prezent! :) Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. och jak mnie to cieszy :-) a grę mamy już prawie 3 lata i polecam z czysty sumieniem :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne. Chciałabym takie :-)
  Dziwi mnie tylko dlaczego producent nie nazwał tego pentominem po prostu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesujące to prawda, ale niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie :-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie