Przejdź do głównej zawartości

Jak Wojtek został strażakiem - Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Który chłopiec nie marzy o tym aby zostać strażakiem? I choć nam dorosłym uśmiechają się szeroko buzie gdy słuchamy jak siedmiolatek opowiada o tym jak będzie jechał w wozie strażackim do pożaru, to wielu tych młodzieńców oddało by wiele aby ich marzenie się ziściło.

Historia właśnie takiego chłopca, który marzył o byciu strażakiem jest jedną z najczęściej obecnie czytanych książeczek w naszym domu. Mowa o jednej z (prawie) najnowszych wznowień polskiej klasyki literatury dziecięcej wydanej przez wydawnictwo Nasza Księgarnia - "Jak Wojtek został strażakiem" twórcy "Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego.  Główny bohater - siedmioletni Wojtek marzy, "..żeby służyć w straży, gasić ogień, nieść ratunek, nie znać trwogi...". Na drodze do osiągnięcia celu  stają mu dorośli, twierdząc, iż jest jeszcze za mały na bycie strażakiem. Przypadek jednak sprawia, że chłopiec wynosi z płomieni niemowlę i powiadamia Ochotniczą Straż Pożarną z Kozich Różek o pożarze. Czyn ten robi z chłopca bohatera, a sam Komendant Bonifacy, doceniając odwagę Wojtusia, obdarowuje go złotym hełmem strażacki czyniąc tym samym strażakiem. Znamienne słowa, które wypowiada Komendant "- Czyn ten ciebie, Wojtku, przemienił w Wojciech" nadają doniosły wydźwięk i podkreślają bohaterstwo chłopca.
Ilustracje do książeczki wykonała Marianna Sztyma. Do złudzenia przypominają te, które podziwiałam w książkach jako mała dziewczynka. Użycie również matowego, o lekkim kremowym zabarwieniu papieru, nadaje niepowtarzalny klimat książce. 

Wesoła wartka akcja, humor i piękne dialogi. Ponadto nauka płynąca z opowiadania o tym, jak być wytrwałym i dążyć do celu są wartościami ponadczasowymi. Młody czytelnik z lektury dowiaduję się także jak wygląda praca strażaka, jak należy zachować się w przypadku pożaru, oraz jak bardzo niebezpieczny jest ogień. 
I choć ewidentnie, czas w którym toczy się akcja opowiadania jest odległy naszym czasom (świadczy o tym choćby opis opustoszałej wioski, w której pozostali bez opieki jedynie Wojtek i malutki Henio), to wartości i przesłania zawarte w niej są nadal aktualne.   
  

Obowiązkowa lektura nie tylko dla chłopców :-) 


Tytuł: Jak Wojtek Został Strażakiem
Autor: Czesław Janczarski
Ilustracje: Marianna Sztyma
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 32
Okładka: miękka
Rok wydania: 2016


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie