Nie chcę używać słowa "wszyscy", bo było by to dużym nadużyciem, ale uważam, że słowo "większość" nie minie się z prawdą.
Większość sympatyków gier planszowych, którzy często grywają i posiadają mniej lub bardziej wyszukany ich zbiór, świadomi faktu, lub też całkiem nie świadomie, posiadają w śród swych gier chociaż jedną, której twórcą jest Reiner Knizia.
My grywamy i całkiem świadomie posiadamy w naszym zbiorze kilka gier owego Pana. O jednej już pisałam tutaj. Dzisiaj kolejna, tym razem firmy The Green Board Game Co gra "Line Links"
W skład gry wchodzi 25 plakietek o rozmiarach 86x86 mm
Plakietki przedstawiają linie w 4 kolorach (pomarańczowym, zielonym, niebieskim i fioletowym), linie są w różnych kierunkach (mogą to być linie proste lub łamane). Te które stanowią początek oznaczone są kropką. Linie, których końce nie są oznaczone kropkami, są liniami do których można łączyć kolejne linie. To co łączy każdą plakietkę to fakt, iż każda zawiera linie we wszystkich 4 kolorach (różnią się układem linii).
Przygotowanie do gry
Tasujemy plakietki (25 sztuk). Następnie kładziemy na stole (powierzchni) liniami do spodu. Losowo wykłada się jedną plakietkę na stół (tzw. plakietkę startową).
Cel gry
Celem gry jest łączenie linii tego samego koloru. UWAGA - jeżeli gracz połączy plakietkę na której dana linia była łamana to za każdą prostą zdobywa jeden punkt. Przykład na zdjęciu poniżejIgnacy przykładają plakietkę po naszej lewej stronie, gdzie łączy ze sobą kolor pomarańczowy zdobywa aż 4 punkty (po jednym za każą prostą linie z obu łączonych plakietek).
Przebieg gry
Najmłodszy gracz losuje jedną plakietkę i próbuje ją dopasować do plakietki startowej, tak aby zdobyć maksymalnie największą możliwą liczbę połączeń (czytaj punktów). Następnie zliczane są punkty i zapisywane na kartce. Kolej przechodzi na kolejnego gracz, którego działania są identycznej jak pierwszego. Gra kończy się w momencie kiedy wszystkie plakietki zostają ułożone.
Grę wygrywa ten z graczy, który po skończeniu gry zdobędzie większą liczbę punktów.
U nas gra przyjęła się bardzo entuzjastycznie. Co prawda podczas zliczania punktów przy danym przyłożeniu w naszym przypadku (5 latka) potrzebna jest pomoc dorosłego, gdyż zliczenie wszystkich łamanych, dostrzeżenie wszystkich punktów bywa kłopotliwe. Ale z każdą kolejną rozgrywką, młody dochodzi do lepszych wyników. Kombinuje jak tu by zdobyć najwięcej punktów :-)
Gra przeznaczone jest dla dzieci od 8 roku życia. Grać w nią może od 1 do 4 graczy.
Plakietki wykonane są z dosyć grubej tektury, bardzo starannie wykończone, nadruk bez zarzutu.
Grę polecamy wszystkim pasjonatom gier planszowych :-0
Dołożenie plakietki (zdjęcie poniżej) daje Ignacemu aż 13 punktów :-)
Wpis powstał w ramach projektu #grajmy.
podobała by nam się! mi, bo lubię takie logiczne wyzwania, a J., bo to przecież piękna mapa szlaków komunikacji miejskiej powstaje :)
OdpowiedzUsuńMy od kilku miesiecy grywamy regularnie i za każdym razem jest super zabawa ale i burza mózgów, przeliczanie, szukanie lepszych połączeń, analizowanie. Gga wciaga i to bardzo bardzo ;-)
UsuńAle ładne! Lubimy takie plataninki ;-)
OdpowiedzUsuń:-) my też lubimy :-)
OdpowiedzUsuńGdzie kupić tak fantastyczne gry? A ta w szczególności. Od jakiegoś czasu kupuję, kupuję i gram ze swoimi dziećmi i rodzicami. Jest fantastycznie, ale nie wszystkie gry są na polskim rynku. Może jakaś podpowiedź? Mam funty:)
OdpowiedzUsuńTa gra jest super!
OdpowiedzUsuń