Ignasia zamiłowanie do eksperymentów nie słabnie, powiedziała bym, że raczej nabiera rozpędu :-) Nie narzekam, wręcz przeciwnie, świetnie się bawimy podczas ich przeprowadzania :-) W ramach piątków z eksperymentami mamy kolejną eksperyment od Funiversity, tym razem jest to FUN blob czy robal i to nie byle jaki bo polimerowy.
Do przygotowania eksperymentu poza oczywiście zestawem potrzebujemy jeszcze naczynia (dwa o pojemności co najmniej 250 ml) oraz 350 ml. wody.
W skład zestawu wchodzi:
- duża fiolka,
- strzykawka,
- dwie małe fiolki jedna z mleczanem wapnia (3 g) , druga z alginianem sodu (2 g),
- barwnik spożywczy w postaci tabletki
- oraz dwa drewniane patyczki.
Przygotowanie robala jest bardzo proste. Na początek wlewamy 200 ml wody do naczynia i dodajemy do niej mleczan wapnia. Następnie należy dobrze wymieszać aż do rozpuszczenia się białego proszku po czym całość odstawić w bezpieczne miejsce.
Po przygotowaniu wody z mleczanem wapnia, kolej na przygotowanie drugiej mikstury. Do dołączonej do zestawu próbówki wlewamy 150 ml. wody i dodajemy do niej barwnik spożywczy w tabletce.
Następnie wsypujemy alginian sodu, szczelnie zakręcamy próbówkę...
...i dokładnie mieszamy potrząsając fiolką aż do całkowitego rozpuszczenia się substancji. Po dokładnych wstrząsach odstawiamy fiolkę na ok 30-60 minut.
Gdy wróciliśmy po godzinie, można już było przejść do działań konkretnych czyli zrobienia polimerowego robaczka :-). Do osobnego talerza wlewamy zawartość fiolki...
...a następnie przy pomocy strzykawki, jednym płynnym ruchem wstrzykujemy do wcześniej przygotowanego roztworu wody i mleczanu wapnia.
Po zakończeniu wstrzykiwania pozostaje już tylko czas na zabawę z polimerowym robakiem :-)
Zabawa była świetna, jak zawsze przy eksperymentach :-) Uwielbiam patrzeć na Ignasia reakcje, zdziwienie, zachwyt...
Jak powstał nasz robak?
UWAGA!!! Teraz będzie bardzo naukowo :-)
Cząsteczki alginianu sodu po wlaniu do roztworu mleczanu wapnia zaczynają błyskawicznie łączyć się ze sobą w długie łańcuchy cząsteczkowe, które nazywane są również polimerowymi. Powstała substancja staje się żelem, na początku tworząc cienką "skórkę".
Mini eksperyment FUN blob znajdziecie TUTAJ
Wpis powstał w ramach piątków z eksperymentami
![.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUfEq_6ew4EqxMmRDCt6YlfRHsagb7SqdAisMPrAUiuLVMXTRgiRVLxXgJS-fkMLDZD1nM44NmHGnOvulCLxeNMHJOMylwXWVe3N1lpHz-67AuamE07WvyRNtRl-8EV1e6mN7IvkvMjv52/s1600/eksperymenty+karolowa+mama.jpg)
Fajna inspiracja, wykorzystam na pewno, jeszcze nie w domu, bo dzieci za małe. Ale w pracy w szkole będzie jak znalazł. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńwww.poszukujaca.pl
Polecamy, świetna zabawa :-)
UsuńSuper zabawa. Robala z FUN nie mieliśmy...ale mieliśmy z innego zestawu coś podobnego. Superrr było:D
OdpowiedzUsuńRobal był mega, Ignaś jak zawsze zresztą zachwycony :-)
UsuńKolejny świetny zestaw dla małego naukowca. Robal wymiata :)
OdpowiedzUsuńSuper! Musze poszukac Fun jak bede w Polsce.
OdpowiedzUsuńpolecamy, każdy jeden zestaw jest niesamowity
UsuńFajnie Wam wyszło.
OdpowiedzUsuńNam też podobał się ten eksperyment. :)
:-) dzięki
Usuń