Przejdź do głównej zawartości

Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce - Wydawnictwo Litratura

Wydawnictwo Literatura wydaje bardzo ciekawą serię pod tytułem Nieprzeciętni. O jednym z tytułów mogliście przeczytać już wcześniej TUTAJ. Dziś mam przyjemność zaprezentować Wam kolejną pozycję z serii. Tym razem bohaterem publikacji jest Stanisław Moniuszko. Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce to dzieło Izabelli Klebańskiej, absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi. Do książki dołączona została także płyta CD. Z publikacji poznajemy całe życie wybitnego kompozytora, od dnia narodzin w roku 1819 we wsi Ubiel, należącej do jego ojca Czesława, przez lata dzieciństwa, jego studia muzyczne w Berlinie, przez pierwsze nieudane próby przekonania do swojej twórczości, aż po kolejne premiery jego dzieł oraz jego tragiczną śmierć w wieku 53 lat, która nastąpiła w wyniku zawału serca.    
Z książki dowiaduje się także wielu szczegółów z życia prywatnego twórcy, zarówno z dzieciństwa jak i życia dorosłego. Czytamy między innymi o przeprowadzce całej rodziny do Warszawy, jego nauce muzyki u Augusta Freyera. Gdy Stanisław miał 17 lat poznał swoją przyszłą żonę, z którą zawiera związek małżeński cztery lata później. Gdy Moniuszko miał 39 lat odbyła się premiera czteroaktowej Halki. W tym samym roku obejmuje także stanowisko dyrektora opery polskiej w Warszawie a siedem lat później zostaje wykładowcą harmonii, kompozycji i kontrapunktu w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Mimo, iż pełnił wiele ważnych funkcji, całe życie borykał się z problemami finansowymi.

Książka, to prawdziwa gratka dla miłośników twórcy. Każdy kto chce bliżej poznać sylwetkę kompozytora, koniecznie musi sięgnąć po tą pozycję.

Polecamy serdecznie!!!


Książkę znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo Literatura


Komentarze

  1. Zainteresowałaś mnie tą publikacją, tym bardziej, że do książki dołączona jest płyta. Bardzo jestem obu ciekawa. 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealna dla miłośników muzyki, którzy są zainteresowani takimi twórcami. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.