Przejdź do głównej zawartości

Wielka ucieczka dziadka - Dom Wydawniczy Mała Kurka

W naszej domowej biblioteczce jest kilkanaście tytułów, gdzie jednym z głównych bohaterów jest "dziadek". Jest to wyjątkowa postać dla Ignacego, gdyż nie ma tego szczęścia wychowywać się w pobliżu dziadków. Dlatego lektura książki Davida Walliamsa pod tytułem Wielka ucieczka Dziadka wywołała ogrom emocji. Książka, która na całym świecie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, w Polsce wydana została przez Dom Wydawniczy Mała Kurka.Głównym bohaterem książki jest podpułkownik Bounting, weteran z czasów II wojny światowej, który służył w oddziałach RAF-u (Royal Air Force) czyli w Królewskich Siłach Powietrznych, które brały udział w Bitwie o Anglię. Akcja toczy się po koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to tytułowy dziadek jest już w podeszłym wieku a jego pamięć zaczyna zawodzić. Jego stan z dnia na dzień znacznie się pogarsza, w końcu dochodzi do tego, że staruszek uważa, iż nadal służy w siłach RAF-u podczas toczącej się wojny. Jego przygodom towarzyszy 12 - letni wnuk, Jack.


Niestety wyimaginowane powietrzne podboje dwójki przyjaciół sprowadzają na nich same nieprzyjemności. Na domiar złego rodzice Jacka zastanawiają się nad umieszczeniem sprawiającego kłopoty dziadka w domu starości Zmierzch Życia. Po jednej z kolejnych nocnych ucieczek podpułkownika Bountinga, zapada druzgocąca Jacka decyzja. Jego ukochany dziadek stanie się jednym z mieszkańców mrożącego krew w żyłach Zmierzchu Życia. 
Zrozpaczony Jack postanawia wkraść się na teren pilnie strzeżonej posesji. Dzięki temu odkrywa w jakich niegodziwych warunkach żyją staruszkowie. Wraz z dziadkiem wpadają na szalony pomysł...zorganizowania ucieczki (jak się szybko okaże, zmasowanej). Czy przerażające pielęgniarki odpowiedzą za swoje poczynania i czy spełni się marzenie podpułkownika i poleci w przestworza na swoim ukochanym spitfire'rze. Autorem ilustracji do książki jest Tony Ross. Postawił on na dość karykaturalne obrazy, które stanowią idealne uzupełnienie tekstu.

Wielka ucieczka Dziadka to książka, która w 2017 wywołała u nas największe emocje. Czytając każdy kolejny rozdział zastanawialiśmy się jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Polecamy ją wszystkim dużym i małym, tym którzy dorastali w otoczeniu dziadków i tym, którzy tego szczęścia nie mieli. Cudna książka o przyjaźni, miłości, oddaniu i marzeniach.


Książkę znajdziecie TUTAJ

Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo mała kurka

Komentarze

 1. bardzo zaciekawiła mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książka dla starszych dzieci. No i fajnie ją przedstawiłaś:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa.. nie słyszałam o niej jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekstra ilustracje - od razu zwróciły moją uwagę. Ciekawa jestem całej książki

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne ilustracje. Jestem ciekawa dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona ta książka?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka wygląda bardzo ciekawie :) Lubimy takie z dynamiczną akcją. Dla jakiego dziecka się nada? Dla czterolatki pewnie za szybko?

  OdpowiedzUsuń
 7. Przez chwilę myślałam, że to jakieś wznowienie (pod nowym tytułem) książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Rewelacyjna książka - polecam (ale rodzicom).

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne ilustracje! Ksiażka wydaje się interesująca, ale chyba dla trochę większych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sięgnąć po nią rozbudzić swoje dziecięce fantazje - zwłaszcza że od najmłodszych interesowało mnie lotnictwo. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się, że dodałaś tak wiele zdjęć, szczerze powiem, że nie słyszałam o tym wydawnictwie, ale jak widzę, warto przyjrzeć się bliżej ich książkom:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się sympatyczna przygoda czytelnicza. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kolejna ciekawa propozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo interesująca pozycja😊

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.