Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment - aerodynamika

Ostatnio wykonaliśmy kolejny eksperyment, tym razem zajęliśmy się aerodynamiką. Gdy wieje wiatr lub gdy szybko się poruszamy, czujemy wokół siebie ruch powietrza, ale go nie widzimy. My postanowiliśmy sprawdzić działanie powietrza na dwóch przedmiotach różniących się kształtem i wielkością. Do wykonania eksperymentu potrzebowaliśmy:
- słomkę,
- plastikową tasiemkę (z worka na śmieci),
- jajko,
- prostokątne pudełko,
- taśmę,
- nożyczki,


Na początek należy przykleić tasiemkę do końca słomki za pomocą taśmy klejącej.


Gdy słomka jest już gotowa można rozpocząć eksperyment. Ustawiamy jajko na stole i dmuchamy na jajko przez słomkę w niedużej odległości. Okazało się, że tasiemka "napotykając" na swojej drodze przeszkodę w postaci jajka owiała ją górą i nadal kontynuowała swoją drogę. Powodem dlaczego tak się dzieje jest zaokrąglony kształt jajka, który nie zmienia znacząco przepływu strumienia powietrza. Mówimy, że kształt ten jest aerodynamiczny czyli opływowy. Mały opór powietrza umożliwia im szybszy ruch. I tu mała ciekawostka :-) Właśnie z powodu wyżej opisanemu zjawiskowi narciarze jeżdżą pochyleni.  Następnie Ignaś wykonał to samo zadania dmuchając tym razem na płaski, podłużny karton. I tu okazało się, że uzyskaliśmy odwrotny efekt niż przy próbach z jajkiem. Tasiemka zatrzymała się na kartonie nie kontynuując dalej swojej drogi. Kiedy Ignaś dmuchał na karton powietrze rozchodziło się we wszystkich kierunkach a płaski podłużny kształt utrudniał przepływ strumienia powietrza, powodując duży opór powietrza.Nasz eksperyment wyjaśnił bardzo obrazowo jak zachowuje się powietrze napotykając na swojej drodze różnego kształtu i wielkości przedmioty. Poza tym był super zabawą i ćwiczeniem
logopedycznym w jednym :-)

Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami 

 .

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)